ورود

شهر هزار شب

نویسنده: مجتبی یاری

نمای نزدیک: اتفاقات بزرگ اجتماعی و سیاسی همیشه دستمایه خوبی برای ادبیات داستانی بوده است. در این زمینه نویسندگان و اهالی ادبیات نیز همواره متاثر از این اتفاقات بوده‌اند و بازسازی یا خلق دوباره این اتفاق‌ها محور اصلی بسیاری از آثار ماندگار آن‌ها را شکل داده است. بدون شک انقلاب اسلامی و مسائل پیرامون آن یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات سیاسی و اجتماعی در بطن جامعه ما بود؛ اتفاقی که منجر به شکل‌گیری ادبیاتی با عنوان ادبیات متعهد شد و خود نقش مهمی در بازخوانی این رویداد داشت. اگرچه وقوع جنگ تحمیلی بخش عمده‌ای از این توجه را به سوی خود کشید و تا حدودی ادبیات انقلاب در سایه ادبیات دفاع مقدس قرار گرفت. اما در همین شرایط نیز بوده‌اند کسانی که تا به امروز، به خلق آثاری متفاوت درخصوص وقایع انقلاب پرداخته‌اند. در همین زمینه ادبیات انقلاب در حوزه کودک و نوجوان، حوزه بسیار دشوار و پراهمیتی بوده که توجه برخی از نویسندگان را به خود جلب کرده است. «شهرهزارشب» نوشته مجتبی یاری، رمانی است که از زوایه دید یک پسربچه نوجوان به وقایع انقلاب می‌پردازد. موضوعی که اگرچه نمونه‌های آن را بسیار دیده‌ایم، اما در این کتاب با پرداختی متفاوت و توجه به جزئیات، شکلی تازه‌تر می‌یابد. امیر، قهرمان نوجوان داستان، مثل خیلی دیگر از هم‌سن و سالان خود در دوران انقلاب، برحسب تصادف و به واسطه حضور دایی وپدرش در صف انقلابیون، به جریان مبارزه می‌پیوندد. نویسنده می‌کوشد تا واقعگرایانه‌ترین مسیر را برای حضور او در این جریان فراهم کند؛ به همین خاطر تا فصل‌های انتهایی داستان، همه دردسرهای او و حتی زندانی شدنش بدون آگاهی او از اتفاقات دور و برش به‌وجود می‌آید. به همین خاطر می‌توان داستان «شهر هزار شب» را داستانی متعهد به ویژگی‌های روان‌شناختی دوران نوجوانی به حساب آورد، داستانی که به روایتی شعارگونه و احساسی از حضورنوجوانان درجریان انقلاب دست نمی‌زند و با نثری روان و شوخی‌های دوست داشتنی، داستان خود را برای نوجوان امروز باور پذیر می‌کند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 3-663-506-964-978

تعداد صفحات 144

نوبت چاپ سوم

سال چاپ اول

قطع کتاب پالتویی

کتاب های دیگر نویسنده

نمای دور:بهناز ضرابی‌زاده: نوشتن درباره انقلاب اسلامی پیش از هر چیز نیازمند مخاطب‌شناسی و نیازسنجی است. نمایش دغدغه‌های یک انسان دهه پنجاه در ادبیات امروز مخاطب را خیلی سریع پس می‌زند، چون نیازهای او در دهه نود با نیازهای او در دهه ۵۰ بسیار فرق کرده است و این مساله به ویژه در حوزه نوجوان خودش را بیش از پیش نشان می‌دهد. به نظرم ادبیات داستانی انقلاب باید با نیازسنجی برای مخاطبان جوان و نوجوان خود دست به تولید اثر بزند؛ یعنی ادبیات انقلاب امروز باید حادثه انقلاب را به همراه نیازهای حسی و عاطفی و محیطی مخطبانش توامان در خود داشته باشد.
حسین فتاحی: اگر داستانی بر مبنای راستگویی نگاشته شود و به گونه‌ای باشد که افراد را به سمت خوبی، رشد و کمال سوق دهد، آن داستان را می‌توان از اهداف انقلاب به شمار آورد. ادبیات کودک و نوجوان قبل از انقلاب بیشتر ترجمه و بازنویسی بود.

از کتاب:اگر قضیه جوان قد بلند را تعریف کنم و بگویم بسته را از زیرصندلی اتوبوس درآورده‌ام، هیچ معلوم نیست کار از اینکه هست بد‌تر نشود؛ چون ممکن است سرزنشم کند که چرا کنجکاوی بیخودی به خرج داده‌ام وفکر عاقبت کار را نکرده‌ام. حق هم دارد! یعنی حالا که فکر می‌کنم داخل بسته اعلامیه بوده و اگر مرا می‌گرفتند، عاقبتم چه می‌شد، مو به تنم سیخ می‌شود؛ خصوصا وقتی که یاد گرفت و گیر تو کوه می‌افتم و آن یک شب آب خنکی که با دایی جلیل خوردیم. صفحه ۱۰۹

 

نویسنده

مجتبی یاری

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
زندان الرشید

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

راز نگین سرخ

آن بیست و سه نفر

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

کالک های خاکی

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

چراغ های روشن شهر