ورود

تلگرافچی پنج ستاره

نویسنده: ساسان ناطق

کتاب «تلگرافچی پنج ستاره» داستان زندگی «ستوانیار صابر قره داغلو» است که «ساسان ناطق» براساس خاطرات او از دوران کودکی، سالهای انقلاب و دوران دفاع مقدس به رشته ی تحریر درآورده است. این کتاب را سوره مهر در سال 1391 به بازار عرضه کرده است. قیمت «تلگرافچی پنج ستاره» 15900 تومان است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 1250

شابک 6-362-175-600-978

تعداد صفحات 564

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

نمی دانست که پاهایش را ازدست داده. از این طرف و آن طرف داد می زدند: «آمبولانس، آمبولانس» اما او هیچ دردی احساس نمی کرد. همرزمانش گریه می کردند و کیسه های شن و خاک را از روی او کنار می زدند. باورشان نمی شد هنوز زنده باشد. چند دقیقه بعد او راهی بیمارستان بود و چند نفر بالای سرش دعا می خواندند. «تلگرافچی پنج ستاره» شرح مبسوطی است از زندگی یکی از ستوانیاران ارتش در رسته ی بی سیم مخابرات. «ساسان ناطق» این بار به سراغ «صابر قره داغلو» رفته و خاطرات او را از دوران کودکی، خدمت در رسته ی مخابرات ارتش پیش از انقلاب، حضور در جبهه های درگیری در کردستان و دفاع از مرزهای کشورمان درمقابل نیروهای عراقی، در قالب داستانی در 554 صفحه نگاشته است. داستان زندگی «تلگرافچی» با کودکی پرمخاطره اش در مدرسه آغاز می شود. نویسنده در بخش های آغازین کتاب از روزهایی حرف می زند که صابر برای پرداخت شهریه ی مدرسه، مأمور معدل گیری و نوشتن کارنامه ی بچه ها می شود. خرج خانواده به دوش او بود و او ناچار می شود درس و مدرسه را رها کند. پرونده اش را از مدرسه می گیرد و برای «مردشدن» به استخدام ارتش در می آید. با پیش روی داستان در خاطرات قره داغلو از ارتش، شور انقلابی در مردم پدیدار می شود و نام امام خمینی برسر زبانها می افتد. در این قسمت از کتاب، صابر از نابسامان شدن اوضاع می گوید. مردم گاه و بیگاه به خیابان ها می ریختند و دور از چشم نیروهای شهربانی و ژاندارمری عکس امام خمینی را به در و دیوار می چسباندند. صابر سردرگم شده بود. روزی از روضه خوانی که شاه و دولت را به باد انتقاد می گرفت، پرسید:« حاج آقا اگه فرداپس فردا دستم اسلحه دادن و گفتن برم مردم رو بزنم چی کار کنم؟» جوابش این بود که به سوی مردم تیراندازی نکند. آنچه در کتاب «تلگرافچی پنج ستاره» پررنگ شده، روحیه ی اعتراضی صاحب خاطرات است. در ارتش معروف شده بود که «قره داغلو را نباید هل داد». ستوانی قره داغلو اگر نمی خواست کاری را انجام بدهد، انجام نمی داد. برای مثال در فصل دوازدهم، نویسنده از افسرنگهبان شدن قره داغلو می گوید و دردسرهایی که برای خودش درست می کند. آنجا هم دست از مخالفت با رژیم برنداشت و به یک زندانی سیاسی غذای گرم داد. نزدیک بود توبیخش کنند. شانس با او یار بود و همان روزها شاه فرار کرد. این کتاب بیش از آنکه گویای تاریخ باشد، بازگو کننده ی خاطرات یک انسان است. در پشت صحنه ی یکی از فصول پایانی کتاب، نیروهای عراقی درحال پیش روی هستند و روی صحنه «صابر قره داغلو» و هم رزمانش، کله پاچه بار می گذارند تا دلی از عزا درآورند. مسلم است که مبارزه ی یک فرد در زمین انقلاب و جنگ تحمیلی موضوع اصلی این کتاب است. به همین دلیل به رویدادهای واقعی تنها اشاره می شود. همین باعث می شود که خواننده بیشتر با یک داستان مواجه باشد تا بازگویی وقایع تاریخی. گزیده متن: صفحه 301 -یه چیز خوب برات آوردم. -چی؟ -بعدا بهت می گم. باخودم گفتم: «حتما سوهان آورده.» گروهبان اکبر اربابی تازه از مرخصی برگشته بود و بچه ی قم بود. گفتم:«برو بیار ببینم چیه؟» اربابی رفت و سی چهل برگ کاغذ لولا شده آورد. بازکردم، دیدم اعلامیه ی امام خمینی است. ماندم با آن ها چه کار کنم. یک دفعه یادم افتاد سیفون توالت پشت اتاق فرمانده گروهبان خراب است. اعلامیه ها را آوردم و به او دادم. گروهبان ها وسربازها یکی یکی آمدند و بعد از یک ساعت اعلامیه ها تمام شد.

 

نویسنده

ساسان ناطق
ساسان ناطق 30 آذر 1354 در تبریز به دنیا آمده است. او در رشته مدیریت دولتی تحصیل کرده و داستان نویسی را از سال 1374 شروع کرده است. ناطق با تک داستان های موفق خود در جشنواره های ادبیات داستانی بسیج، شعر و داستان جوان کشور، شبهای شهریور و جایزه ادبی اصفهان درخشید تا اینکه اولین مجموعه داستانش با عنوان «وقتی جنگ تمام شود» در سال 1384 از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسید. این مجموعه، جوایزی همچون رتبه تقدیری دهمین جشنواره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس، رتبه برتر تالیف دومین جشنواره تولیدات و مراکز استانی حوزه هنری و رتبه برگزیده جایزه «گام اول» را نصیب نویسنده اش کرد.
ناطق نویسنده ای است که بدون تجربه یک روز از جنگ، فقط از جنگ می نویسد. او در داستان هایش فضا و موقعیتی متفاوت از جنگ را به تصویر می کشد؛ داستان هایی که خواننده از خواندن آن خسته نمی شود؛ با شخصیت داستان همذات پنداری کرده، با موقعیت‌های متفاوت داستانی روبرو می شود. از دیگر آثار داستانی ناطق می توان از مجموعه داستان «در آفریقا همه چیز سیاه است» و رمان نوجوان «قوش» نام برد. این آثار را انتشارات شهرستان ادب منتشر کرده است. هر دو اثر نامزد جایزه کتاب سال دفاع مقدس، جایزه هفت اقلیم و قلم زرین بودند.
ناطق خاطره هم می نویسد.

کتاب های «سیاه، سفید، خاکستری»(رتبه سوم بخش اسارت سیزدهمین جشنواره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس)،

«آوازهای نخوانده»(رتبه سوم بخش اسارت پانزدهمین جشنواره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس)،

«آسمان مال من بود»(نامزد شانزدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس)،

«هنوز مرا نشناخته ای؟»(نامزد بخش کودک و نوجوان شانزدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس)،

«آنها که رفتند»(نامزد بخش مستندنگاری شانزدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع)

و «نامه رسان»، «سربازان نیار» و «تشنگان قله‌های برفگیر» جزو آثار شاخص او هستند.
او با تکیه بر تجربیات داستانی خود، از عناصر داستانی و کارکرد آن در انتقال درست مولفه‌های خاطره‌نویسی بهره می‌برد تا آثارش به دور از شعار و کلیشه، نثری روان و تصویری شفاف از جزئیات وقایعی را ارائه کند که رزمندگان با آن روبرو بودند.
ناطق سال‌ها در اردبیل زندگی می کرد. او پیش از ریاست حوزه هنری این استان در سال 1391، مسئولیت‌های دفتر ادبیات پایداری، آفرینش‌های ادبی و معاونت فرهنگی‌هنری حوزه هنری استان اردبیل را هم تجربه کرده است.

او طی سال‌های  1386 تا 1388، مدیریت ادبیات و انتشارات اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان اردبیل را به عهده داشت. ناطق در حال حاضر در تهران و در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، معاونت مرکز آفرینش های ادبی را به عهده دارد. ناطق مسئولیت دبیری کارگروه آفرینش‌های ادبی امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری و مدیریت دفتر داستان حوزه هنری را هم به عهده دارد.

 

 

 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

کالک های خاکی