ورود

نور و نیلوفر

نویسنده: صالح سجادی

مجموعه شعر «نور و نیلوفر» از صالح سجادی دارای 40 شعر است که همگی در قالب غزل سروده شده ‏اند. غزل‏ هایی که دو خصیصه را می‏توان برای آنها بر شمرد. یکی اینکه در هم‏نشینی با زبان کاربردی این غزل‏ها، فضا یا اتمسفر شعر نیز از عناصر زیست محیطی شهری امروز تشکیل شده است و به این ترتیب این ویژگی شعرها را به تجربه امروز و زندگی روزمره جاری در جامعه نزدیک می‌کند. دیگر اینکه شاعر در شعرهای این دفتر در موارد بسیاری به خلق موقعیت‏های انتزاعی دست زده و به تناوب از ملموس به ناملموس، از عینیت به ذهنیت و برعکس در نوسان است که باعث ایجاد فضا و تصاویر سوررئال شده است. مجموعه با غزلی برای حضرت موعود و با این مطلع آغاز شده است: «تو آفریده شدی تا بهار زنده بماند کمی امید در این انتظار زنده بماند تو آمدی که در این عرصه شکست و تزلزل ثبات قامت یک افتخار زنده بماند فدای لحن کلامت همیشه شاعری من بخوان که شعر در این گیر و دار زنده بماند»

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 0-111-175-600-978

تعداد صفحات 102

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

 

در مجموعه شعر «نور و نیلوفر» صالح سجادی پای در جاده‌ای گذاشته که در شعر امروز به غزل مدرن معروف شده و بیشترین تعلق و دل‌بستگی آن به فرم و ساختار است. شاعر این مجموعه مانند تعدادی دیگر از غزل‌سرایان جوان دغدغه نو کردن غزل را دارند و در این زمینه تلاش می‌کنند. مرکز ثقل تلاش و تقلای این شاعران در ساختار و همچنین زبان غزل قرار گرفته و در این دو عنصر بیشترین نمود را یافته است. زبانی راحت و آسان مبتنی بر گفتار روزمره و نثر ژورنالیستی که هر از گاهی یک یا چند بازی و صنعت‌گری یا استفاده از لحن و لهجه‌های خاص به عنوان اتفاقات به وقوع پیوسته در متن یکنواختی آن را به هم می‌زند. در ساختار نیز این ریفُرم در ابتدای امر با رعایت انسجام کلی و ایجاد محور عمودی که از ساختار غزل کلاسیک فارسی غایب بود و در گام‌های بعدی با ایجاد ساختارهایی مبتنی بر استفاده از روایت و تکنیک‌های داستانی، سینمایی، نمایشی و... شکل گرفته است. در این میان البته جلوه‌های دیگری چون عدول از بعضی قوانین و سنت‌های غزل مانند تساوی مصراع‌ها و تطابق اوزان عروضی، توالی بیت‌ها و نظام قافیه و ردیف‌ها نیز قابل دیدن است.
صالح سجادی غزل و غزلسرایی را به این شیوه در پیش گرفته است.

نویسنده

صالح سجادی

زندگینامه

صالح سجادی تیرماه 1355 در تبریز متولد شد. او در زمینه ادبیات و هنرهای تجسمی فعالیت می‎کند. او مدتی را نیز کاریکاتوریست مطبوعات بوده است. مدتی نیز مرمت کار میراث فرهنگی بوده است.

 

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
آن بیست و سه نفر

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

اتمام موجودی انبار
دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

عصرهای کریسکان

ضربت متقابل

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

چراغ های روشن شهر

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده