ورود

سهم من از چشمان او

نویسنده: مصطفی رحیمی

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 0-19-175-600-978

تعداد صفحات 541

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

 

نمای نزدیک:بدون تردید یکی از فعال‌ترین رزمندگان در دوران هشت سال دفاع مقدس جوانان همدانی بودند که چهره‌های تاریخ‌ساز زیادی را در طول آن سال‌ها معرفی کردند. حمید حسام نیز یکی از همان جوانان با غیرت همدانی است.
 «سهم من از چشمان او» روایت تجاوز عراق به خاک ایران است که از دید حسام به عنوان یک دیده‌بان روایت می‌شود. از این منظر خاطرات نقل شده در این کتاب، زاویه دید متفاوتی دارد. شاید بتوان نمای دوربین در این کتاب را به نمای از بالا در یک فیلم سینمایی تشبیه کرد.
 حسام به خاطر دیده‌بانی، تسلط ویژه‌ای بر برخی از مناطق جنگی داشته و  مصطفی رحیمی هم توانسته حسام را به ذکر خاطراتش با  همه ریزه‌کاری‌های آن  ترغیب کند. این سپاهی جوان بارها بر اثر گلوله یا افتادن از برجک دیده‌بانی مجروح می‌شود اما همچنان با جدیت به راه خود ادامه می‌دهد. یکی از ابتکارهای این کتاب وجود بخش تصویری در پایان هر فصل است که نشان از گنجینه غنی عکس های این رزمنده دارد. عکس‌های استفاده شده در پایان هر فصل با آدمها و مسائل مطرح شده در همان فصل مرتبط است و خواننده را بیشتر به فضای کتاب می‌برد. طرح روی جلد کتاب خون نامه مشهوری را نشان می‌دهد که دیده‌بان‌های سپاه در زمان جنگ و قبل از یکی از عملیات‌های والفجر امضا کرده‌اند و  نام حمید حسام نیز در آن میان به چشم می‌خورد.

نمای میانی: مصطفی رحیمی در سال ۱۳۴۲ متولد شد و از آغاز جنگ در جبهه‌ها حضور داشت. او از همان زمان به عنوان نویسنده حوزه دفاع مقدس به شهرت رسید. رحیمی با «گروه خاطره‌ دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه‏هنری»، «کمیته تخصصی خاطره بنیاد شهید » و « شورای کارشناسی خاطره بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس» همکاری‌های فراوانی داشته و تجربیاتش را در اختیار این مراکز گذاشته است.

نمای دور:محمدرضا بایرامی: دیده‌بانان در دوران دفاع‌مقدس، سوژه‌ مغتنمی است که کمتر به آنان پرداخته شده است. کتاب «سهم من از چشمان او» از معدود آثاری است که نقل خاطرات، با رعایت جزئیات و با تکیه بر فضاسازی توسط نویسنده، تدوین شده است. آثار سردار حمید حسام بین خاطره و داستان است. این سبک، هم برای مخاطبان و هم برای اهل نوشتن مورد پسند است.
مصطفی رحیمی: سردار حمید حسام در کتاب «سهم من از چشمان او» به خاطراتی بسیار خوب از دوران دفاع مقدس پرداخته که بیانگر نگاه انسانی او به این دوران است و به نوعی او با بیان خاطرات دیدبانی خود به لایه‌های زیرین شخصیت انسانهای جنگ پرداخته است.
در این کتاب 10 تا 12 مورد تحول در انسان‌هایی که گذشته آنها طور دیگری بوده و به جبهه آمده و زندگی خود را به گونه‌ای دیگر ادامه دادند، مشاهده می‌شود که اکثر آنها نیز به شهادت رسیده‌اند.

از کتاب:عجیب‌ترین و به یاد ماندنی‌ترین خاطره‌ای که از آن روزها در ذهنم است، مربوط می‌شود به «او». همان «او» یی که قبل از انقلاب دست به کارهای خلاف می‌زد. «او»یی که عربده می‌کشید، باج می‌گرفت و قفل می‌برید. «او»یی که سال‌های سال ندیده بودمش. نمی‌دانستم کجا رفته و عاقبتش چگونه رقم خورده است. آری «او» را دیدم. یک بار دیگر و این بار با لباس غواصی. اما دیگر «او» نبود. در یک آن چشم در چشم هم شدیم و زود همدیگر را شناختیم.صفحه 364

از همین قلم:بابانظر (سوره مهر) مرد سلول شماره 5 (سوره مهر)، چهار گلوله برای توفیق(شاهد) هزار روز سبز(شاهد) خاطرات سبز(نسیم حیات)

نویسنده

مصطفی رحیمی

مصطفی رحیمی متولد 1342، از آغاز جنگ در جبهه‌ها حضور داشت و از همان موقع شروع به نوشتن کرد و پس از جنگ تحمیلی تالیفات خود را روانه بازار نشر کرد.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

ضربت متقابل

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده