ورود

جاده جنگ - جلد اول

نویسنده: منصور انوری

نمای نزدیک:این جاده جنگ است که روس‌ها با ابزار و ادوات جنگی‌شان هموار کرده‌اند و آغاز جاده، شرق ایران است. اما پیش از آنکه قوای روس به بهانه دفاع از ایران در مقابل آلمان‌ها به این سرزمین حمله کنند، همه چیز در آرامش بوده است. اصلاً جلد نخست از رمان بلندبالای «جاده جنگ» از آن‌جا آغاز می‌شود که یک سوار با زنی زیبا‌روی در هاله نقره‌گون سپیده‌دم به قریه ساکت بینالود می‌رسند. منصور انوری ادامه این فصل را می‌رساند به کوچ ایل قافله عشایری به رهبری گل‌مراد. بعد هم مخاطب را می‌برد به تماشای گشت‌زنی ژاندارم‌ها که برای مقابله با قاچاقچیان تریاک است. رضا دوست آن سوار و گل‌مراد هم جزو سربازان این ژاندارم‌هاست. اما دوستی‌ها نمی‌تواند برقرار بماند؛ چراکه شهریور 1320 است و زمان حمله روس‌‌ها به ایران. جنگنده‌هایشان هم به آسمان بینالود تجاوز می‌کنند، اما بمبی نمی‌اندازند و به جایش اعلامیه‌هایی پایین می‌ریزند که بگوید آنها برای مقابله با فاشیسم به ایران آمده‌اند. اما از سویی دیگر غرش تانک‌های روس در محور سرخس شنیده می‌شود. صحبت از تک‌تیرانداز ماهری هم هست به اسم مرگان که روس‌ها را کلافه کرده است. رضا سخت در پی آن است که این مرگان مرموز را پیدا کند. نهایتا هم برای عملی شدن نقشه‌هایش، دعوت روس‌ها را برای همکاری با آنان می‌پذیرد و همراه آنان به شاهرود می‌رود تا جلد نخست از «جاده جنگ» به پایان برسد و مخاطب، مشتاق و منتظر، جلد دوم را آغاز کند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 5-643-506-964-978

تعداد صفحات 440

نوبت چاپ ششم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

  نمای میانی:متولد 1334 در روستای بیش آقاچ از توابع شهرستان نیشابور است. منصور انوری با فیلمنامه «سلطان برهوت» در مسابقه فیلمنامه‌نویسی سازمان تحقیقات مطالعات و سنجش برنامه‌ای صدا و سیما رتبه نخست را از آن خود کرد و از طرف صدا و سیما دعوت به همکاری شد. طی این همکاری آثار مختلف ادبی برای رادیو و تلویزیون به نگارش درآورد که از جمله آنهاست: آن یار سفر کرده، سفر عشق شراره و پرواز بر فراز افق. نمای دور:منصور انوری: باید گفت در تمام کشورهایی که انقلاب صورت گرفته، هنرمندان و نویسندگانشان سعی می‌کنند که رمان‌هایی در خصوص انقلاب‌هایشان به نگارش در بیاورند. متاسفانه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران با توجه به انقلاب عظیمی که صورت پذیرفت رمان قابل توجهی به نگارش درنیامد و من بسیار منتظر پیشکسوتان بودم تا رمانی را منتشر کنند ولی متاسفانه کسانی که از من حرفه‌ای‌تر بودند این کار را نکردند و من تلاش‌های بسیار کردم تا بر اساس یک سری تحقیقات میدانی و شخصی که سینه به سینه برایم نقل شده بود رمان «جاده جنگ» را به نگارش در بیاورم. باید اعتراف کنم که جلدهای منتشر شده از این رمان تنها مقدمه‌ای بوده تا به انقلاب برسم؛ چرا که برای تحلیل و توصیف وقایع انقلاب لازم بود ریشه‌های آن را از قبل‌تر در قالب داستان بازگو کنیم تا با دیدی بازتر واقعه انقلاب و سال‌های دفاع مقدس و پس از آن تحلیل شوند. از کتاب:محمدکیهان، متاثر و دردمند، اما محکم گفت:‌ «بیشه هیچ وقت خالی از شیر نمی‌مونه ... یکی‌ش مرگانه! ...هنوز روسا از تودهنی‌ای که توی تنگه باجگیران بهشون زده، گیج‌و ویج‌ان.» رضا سر از آغوش محمدکیهان بلند کرد و راست ایستاد. در نی‌نیِ چشمان او برق امید می‌درخشید؛ هرچند هاله‌ای از اشک حدقه‌های چشم او را فراگرفته بود.صفحه 128 از همین قلم: از عشق‌‌آباد تا عشق‌آباد (سوره‌مهر/ در دست انتشار) قربانگاه عشق(شادرنگ)جاده جنگ جلد دوم تا هفتم(سوره مهر) افتخارات:برگزیده چهارمین دوره جایزه جلال آل‌احمد برگزیده بیست و نهمین دوره کتاب سال برنده چهاردهمین دوره کتاب فصل برنده هشتمین جایزه قلم زرین لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

منصور انوری

منصور انوری متولد 1334 توابع نیشابور، نویسندگی را ابتدا با داستان کوتاه ( بی بی سی ) در سال 1364 آغاز و ادامه آن مجموعه داستانی مصافحه با ارواح ( انتشارت نیستان )، 2- جاده جنگ ( مجموعه 12جلدی ). 3- از عشقاباد تا عشق آباد ( 2 جلدی ) ( جاده جنگ و از عشقاباد تا عشق آباد را سوره مهر چاپ و حوزه هنری حمایت کرده است ).  4- کتاب بر فراز آشیانه عنقا- درباره شهید کاوه - که 3 جلد آن نگارش یافته و 2 جلد آن چاپ شده است ( بنیاد حفظ آثار و انتشارات صریر پشتیبانی و چاپ کرده اند . 5- قربانگاه عشق ( بیوگرافی شهدای خراسان )

جوایز و رتبه های منصور انوری :

جاده جنگ برنده : 1- کتاب فصل 2- قلم زرین 3- کتاب سال 4- جایزه یکصد و ده سکه ای جلال آل احمد شده است . همینطور کتاب [ از عشقاباد تا عشق آباد ] برنده دوم رمان انقلاب [جایزه هفت میلیونی] و نیز در بخش شایسته چاپ‌های آستان قدس رضوی (ع) رتبه نخست را کسب کرده است.

کتاب های مرتبط
جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

اردوگاه اطفال

اتمام موجودی انبار
مربع های قرمز

زینب عرفانیان

کالک های خاکی

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

عصرهای کریسکان

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید