ورود

سفیر 7 هزار روزه

نویسنده: حسین روحانی صدر

نمای نزدیک:تاریخ شفاهی بر اساس موضوعات تاریخی تنظیم می‌شود و نویسنده اثر برای شفاف کردن متن از خاطرات استفاده می‌کند. در اهمیت و جایگاه سیدتقی درچه‌ای همین بس که مقام معظم رهبری عنوان می‌کردند که پرونده تمام مبارزان پیش از انقلاب نزد آقای درچه‌ای است. حسین روحانی‌صدر پس از تحقیقات طولانی، «سفیر 7 هزار روزه» را در 2 بخش به خوانندگانش ارائه می‌دهد. نویسنده کتاب تلاش می‌کند «تکوین شخصیت» این روحانی مبارز را به عنوان بخش اول برای خوانندگان اثرش بازگو کند تا برای آشنایی با سوابق مبارزاتی سیدتقی درچه‌ای در بخش دوم (هفت هزار روز مبارزه) آماده شوند. مطالب کتاب در برگیرنده زندگی آیت‌الله موسوی درچه‌ای تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی‌ است و درباره زندگی پس انقلاب ایشان فقط دو مطلب درباره حضور در جبهه و نحوه عضویت در مجمع روحانیون مبارز نگاشته شده است. برای پرداختن به همین دوره هم نود جلسه مصاحبه در دو مرحله مختلف انجام شده است. راوی این کتاب از هفده سالگی یعنی از سال 1336 تا پیروزی انقلاب اسلامی نامه‏های امام خمینی(ره) به‏علما، مبارزان و برعکس را منتقل می‏کرد. در مقابل نیز پاسخ نامه‌ها و نوشته‌های مبارزان به بنیانگذار جمهوری اسلامی را به امام راحل می‌رساند و آن‌قدر در این امر، ثابت‌قدم و استوار بود که به عنوان معتمد امام، علما و مبارزان انقلاب شناخته شد. در «سفیر 7 هزار روزه» خواننده قرار نیست صرفاً با خاطره‌هایی روبه‌رو شود که مربوط به سال‌های تحصیل، مبارزه و پیروزی انقلاب باشد. ارایه مستندات تاریخی به عنوان ویژگی برجسته ‌این اثر مطرح است و باعث مرور حوادث انقلاب از نگاه شخصی مبارز می‌شود که ابعاد و زوایایی جدیدی را پیش روی مخاطب قرار می‌دهد. این امر باعث شده تا مخاطب از خواندن کتاب خسته نشود و مدام در پی یافتن اطلاع از حوادث بعدی باشد. در مجموع، این اثر بخشی از تاریخ شفاهی معاصر و انقلاب اسلامی است که در آن به رویدادهای بزرگی در حوزه شکل‌گیری ریشه‌های انقلاب اسلامی در سال‌های سیاه طاغوتی اشاره شده است و مخاطب با مطالعه این اثر، یک دور تاریخ مبارزات پیش از انقلاب را مرور می‌کند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 1500

شابک 0-195-175-600-978

تعداد صفحات 708

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

نمای دور:حسین روحانی‌صدر (مولف کتاب): زمان تدوین خاطرات آقای درچه‌ای دریافتم که خاطرات وی با مجموعه «هفت هزار روز تاریخ ایران و انقلاب اسلامی» شباهت دارد، بنابراین بهترین عنوانی که به ذهنم رسید همین عنوان «سفیر هفت هزار روزه» بود. درچه‌ای چه در مدرسه خان و مدرسه فیضیه و چه در زندان با آیت‌الله خامنه‌ای (رهبر انقلاب) همراه بوده و اگر ایشان برای کاری به تهران می‌آمده‌اند، سرای امن و پناه گرمی جز منزل مرحوم درچه‌ای نمی‌یافتند. از دیگر سو، اگر آقای درچه‌ای نیز به مشهد می‌رفت، منزل آقا را به عنوان پناهگاه انتخاب می‌کردند. متأسفانه من نتوانستم خاطرات جنگ ایشان را در این کتاب بیاورم. ایشان 37 ماه حضور دائم در جنگ داستند و مسئول کمک‌های مردمی در شهر ری به جبهه ها بودند. مرحوم درچه‌ای کمک‌ها را جمع و به جبهه‌ها منتقل می‌کردند. حتی منزل ایشان محلی برای دوختن لباس رزمندگان شده بود. در منزلش خانم‌ها جمع می‌شدند و برای رزمندگان لباس می‌دوختند و ... از کتاب: چشم‌مان که به گنبد مولا علی(ع) افتاد، نفس راحتی کشیدیم. مشکلات دیگر تمام شد. متعاقب آن اضطراب و هیجان هم برطرف گردید. مثل این‏که بالاخره به نجف رسیدیم. هر کس به مکانی رفت. ما هم با جمع دوستان خود به مدرسه آیت‌الله بروجردی،‌ مرکز رفت و آمد ایرانی‌ها، رفتیم. از قبل اطلاع داشتیم که آقای خمینی شب‌ها نماز مغرب و عشا را آن‌جا اقامه می‌کنند. تا اینکه یک تاکسی کمی جلوتر نگه داشت و دنده عقب آمد. صفحه 217 از همین قلم: در محضر خادم‌ القرآن (مرکز اسناد انقلاب اسلامی)

نویسنده

حسین روحانی صدر

زندگینامه

حسین روحانی صدر حسین روحانی صدر، نویسنده است و می‎گوید تاریخ شفاهی ضبط وقایع برای نسل آینده است که متاسفانه ما به این نکته توجه نداریم و تنها کار خود را منحصر به بیان خاطرات و ذکر خیر افراد کرده‌ایم. مهم‌ترین وظیفه تاریخ شفاهی بیان نانوشته‌ها است. 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
زندان الرشید

چراغ های روشن شهر

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

لشکر خوبان

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده