ورود

نمایش های ایرانی - جلد هفتم

نویسنده: صادق عاشورپور

جلد هفتم این مجموعه به بررسی و تحلیل نمایش‌های عامیانه می‌پردازد و در سه بخش تدوین شده است. در بخش اول نمایشنامه‌های عامیانه، در بخش دوم نمایش در کوچه و در بخش سوم نمایشنامه‌های زنانه گنجانده شده است. روش بررسی در این کتاب به گونه‌ای است که ابتدا توضیح کوتاهی درباره منشأ پیدایش و چگونگی هر نوع نمایشنامه در هر بخش از کتاب داده می‌شود و سپس برای فهم بیشتر چند نمایشنامه به عنوان نمونه آورده می‌شود.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 9-077-175-600-978

تعداد صفحات 259

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

  نمایش‌های عامیانه گونه‌ای دیگر از نمایش‌های ایرانی هستند که مانند دیگر گونه‌های این نمایش‌ها در میان لا‌یه‌های تاریخ مدفون شده‌اند و دیگر نام و نشانی از آنها باقی نمانده است. صادق عاشورپور نویسنده این مجموعه در آخرین برگ دفتر پژوهشش، خواسته تا با بازخوانی و روایت آنچه که بر نمایش‌های عامیانه گذشته، موجودیت این نمایش‌ها را اثبات کند؛ نمایش‌هایی که ماهیت وجودی‌شان اجرای عمومی و همگانی داشته و در همه سطوح اجتماعی، از مردم کوچه و بازار گرفته تا اشراف و دربار، مطرح بوده‌اند. عاشورپور در مجلد هفتم کتابش با بررسی و ذکر نمونه‌هایی از 54 نمایشنامه از جمله: شاه و وزیر، شاطربازی، مالیات، دو درودگر و یک محله، دروغ‌سنج، مکر زنان، خواستگار، خاله خاله جون و عشق پیری این نکته را به مخاطب یادآوری می‌کند که نمایش‌های عامیانه را باید فرزند تعزیه و تخته‌حوضی دانست. دو نمایشی که بازیگرانش گزارشگرانی هستند در کنار تماشاگران شاهد و ناظر بر ماجرا، اما بی‌طرف؛ چرا که ایفاگر نقش شمر، ایفاگر نقش حسین بن علی را به شهادت می‌رساند؛ هم شمر، هم حسین و هم تماشاگران هر سه برای حسین بن علی (ع) اشک می‌ریزند. یا در نمایش‌های تخته‌حوضی، به گونه‌ای دیگر شکستن بعد چهارم برای بازیگران و بازگشت از زمان و مکان دیروزین نمایش، به زمان حال و حتی انتقاد از مسایل روز خود قابل توجه است، یعنی همان چیزی که در نمایش‌های عامیانه نیز به عنوان اصل پذیرفته شده و مورد توجه قرار گرفته است. نویسنده با آوردن متون نمایشنامه‌های عامیانه در کتابش، دریچه‌ای متفاوت را در نمایش‌های ایرانی می‌گشاید. او از نمایش‌های غالبا شادی صحبت به میان می‌آورد که در لایه‌هایش هنرمند لب به اعتراض می‌گشود و با زبان طنز و سخره اشاره به جامعه‌ای می‌کند که آن‌طور که باید باشد، نیست. نمایش‌هایی که امروز به زعم پیشرفت تئاتر کشور، در شهر و روستا دیگر نمونه‌های آن یافت نمی‌شود. به هر تقدیر، ناگفته نماند که عاشور پور با 25 سال تلاش مدام و با ارایه این مجوعه هفت جلدی، نمایش‌های ایرانی را به حافظه تاریخی سپرد. لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

صادق عاشورپور

زندگینامه صادق عاشورپور، استاد دانشگاه، نویسنده، پژوهشگر و کارگردان تئاتر کشورمان در سال 1332 در همدان متولد شد. از دو سال قبل انتشار کتاب دوازده جلدی «نمایش‌های ایرانی» را آغاز کرده و تا کنون هفت جلد از این کتاب منتشر شده است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

عصرهای کریسکان

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

چراغ های روشن شهر

ضربت متقابل

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

راز نگین سرخ

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی