ورود

یک وجب و چهار انگشت

نویسنده: محمد پور حلم

نمای نزدیک:«یک وجب و چهار انگشت» روایت آزادگی رزمنده‌ای است که داوطلبانه قدم به جبهه‌های دفاع از کشور گذاشته و به اسارت عراقی‌ها در آمده است. این کتاب حاوی خاطرات جانباز و آزاده دوران دفاع مقدس، عظیم حقی، متولد 1342 از توابع استان گیلان است و به خاطرات وی از تولد و دوران کودکی تا پایان دوران اسارت او در سال 69 می‌پردازد. بیشتر حجم کتاب به خاطرات حقی از شکنجه‌ها و سختی‌های زمان اسارت در عراق اختصاص دارد. نوع روایت به شکلی رسمی‌تر از فضای معمول خاطره‌نگاری در این سبک آثار است که این امر می‌تواند برآمده از شخصیت متفاوت حقی باشد. یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های کتاب «یک وجب و چهار انگشت» دوری از فضای قهرمان‌سازی و روایت صادقانه زشتی‌ها و زیبایی‌های دوران اسارت در کنار هم است؛ چنانچه همان‌طور که شرح رشادت‌ها و پایداری رزمندگان اسلام به تفصیل عنوان می‌شود از خیانت‌ها و آدم‌فروشی‌های برخی از اسرای ایرانی نیز سخن به میان می‌آید که این همه نشان از روایت حقیقت در قالب خاطره‌نگاری است و باعث جذاب شدن کتاب شده است. نثر روان و خوش‌خوان خاطره‌نگار هم بر کشش کتاب افزوده است که در این زمینه، بی‌تردید محمد پرحلم به عنوان مصاحبه‌کننده‌و تدوین‌گر نقشی اساسی و کلیدی داشته است. حقی خاطرات خود را در کتاب«یک وجب و چهار انگشت» بیشتر در قالب داستان‌واره‌هایی به زبان اول شخص مفرد بیان کرده و کمتر از دیالوگ در شرح خاطره‌ها استفاده کرده است. این خصیصه باعث شده است که مخاطب بتواند به سادگی با اتفاقات کتاب همذات‌پنداری کند و خود را در جای راوی قرار دهد.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 2-063-175-600-978

تعداد صفحات 340

نوبت چاپ سوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

 

نمای میانی:محمد پرحلم سال 1345 در رشت متولد شد. وی تحصیلاتش را تا مقطع کارشناسی ادبیات فارسی ادامه داد و اولین تجربیاتش را در حوزه‏هنری با سرودن اشعار طنز در دوره راهنمایی آغاز کرد. آغاز فعالیت ادبی او بیشتر به شعر و نقد در مطبوعات کشوری باز می‌گردد. اما حجم عمده آثار وی به استان گیلان محدود می‌شود. وی از اعضای اولین کنگره شعر ایران با نام «این رودخانه روشن» بود.

نمای دور:علی الله سلیمی: با آنکه منبع اصلی در تاریخ شفاهی همان گفته‌های شخص مصاحبه شونده است که با بیان خاطرات خود پایه‌های اصلی این تاریخ را بنیان می‌گذارد، ولی مطمئنا با توجه به اینکه از خاطرات راوی کتاب یک وجب و چهار انگشت مدت طولانی گذشته، امکان اینکه مصاحبه شونده دچار فراموشی شود و بخشی از خاطرات خود را به یاد نیاورد بوده است. بنابر این، مصاحبه‌گر سعی کرده از راه‌های مختلفی برای جبران این کاستی‌ها استفاده کند. به عنوان مثال، در بخشی از کتاب از دفترچه خاطرات راوی در دوران حضور خود در دوره آموزشی در منطقه منجیل استفاده شده است. یا برای برای اتفاقات تاریخی مثل عملیات‌ها، اگر جزئیات موضوع در خاطر راوی نبوده، مصاحبه‌گر به کتاب‌های دیگری که در این باره نوشته شده است مراجعه کرده و بعضی مواقع هم به همرزمان او مراجعه و با آنها در این‌باره مصاحبه کرده است. البته مصاحبه‌گر سعی کرده این مسائل را وارد کند و از او درباره این اتفاقات هم بپرسد.

از کتاب: همین که بلند شدم حرکت کنم چهار پنج نفر از فاصله تقریبا سی متری به من شلیک کردند، باز هم فکر کردم بچه‌های خودمان هستند، داد زدم نزنید من ایرانی‌ام و چون شک کرده بودم، دست بردم به جیب بادگیرم تا نارنجکم را بردارم هرچقدر گشتم دیدم نارنجک نیست.صفحه 154

افتخارات:مقام سوم جایزه کتاب سال سپاه نامزد جایزه کتاب سال دفاع مقدس

نویسنده

محمد پور حلم

زندگینامه سال 1345 در رشت متولد شد تحصیلاتش را تا مقطع کارشناسی ادبیات فارسی ادامه داده است. اولین تجربیاتش را در حوزه هنری با سرودن اشعار طنز در دوره راهنمایی آغاز کرد. اولین آثار منتشر شده او نیز اشعار و نقد شعرهایی است که حدود سال 74 در مطبوعات به چاپ رسیده است. او تاکنون فعالیت‌های فراوانی در زمینه ادبی داشته که از آن جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد: مدیرمسئول ماهنامه سبزینه کادوس (ماهنامه ادبی ـ هنری گیلان)، عضو هیئت اجرایی اولین کنگره شعر ایران با نام «این رودخانه روشن»، عضو هیئت امنای انجمن شعرای حوزه هنری استان گیلان، یکی از برگزارکنندگان کنگره شعر گیلان که در آن یک مجموعه مقاله و یک مجموعه غزل از شاعران گیلان با عنوان در سایه غزل منتشر شد (مهرماه 82) و مسئول روابط عمومی حوزه هنری گیلان. علاوه بر فعالیت‎های فوق با هفته‌نامه هاتف و روزنامه نقش قلم نیز همکاری‌هایی داشته است. وی حدود 15 نقد شعر بر شاعران گیلان داشته و در چند کنگره شعر در سطح گیلان نیز مقام برگزیده را کسب کرده است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
کوچه نقاش ها

راحله صبوری

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

راز نگین سرخ

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

لشکر خوبان

اتمام موجودی انبار
دختر شینا

بهناز ضرابی زاده