ورود

خاطره ظهر فردا

نویسنده: محمد حسین محمدی

کتاب خاطر ظهر فردا شامل دوازده خاطره کوتاه از هشت هنرجوی کارگاه داستان مرکز ری حوزه هنری استان تهران است که محمدحسین محمدی آن‌ها را گرد آورده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-964-506-885-9

تعداد صفحات 76

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

این کتاب شامل 12 خاطره کوتاه از 8 نفر با موضوعات مختلف است که حاصل تلاش هنرجویان کارگاه داستان مرکز ری حوزه هنری استان تهران است . که نام یکی از این خاطره ها خاطره ظهر فردا است .این خاطره خاطره مسعود دانش منش است .داستان به این شکل است که مردی خاطره 2 ساعتی که برای سی تی اسکن و نامزدش برای سونوگرافی رفته را می نویسد . همه جا خوب توصیف شده است و خاطره بیشتر خانم منشی کلینیک را شامل می شود و همه حرکات و اعمالش درخاطره آمده است .داستان بعدی هم مسعود دادمنش نوشته است . داستان زن جوانی به نام ناهید است که دختر و شوهرش باهم کشته می شوند و او مات و مبهوت است . گزیده متن : باز صدای تق تق کفشش ، یک دست و ضرب دار می پیچد درگوشم و مثل آواز شیطان روحم را از ماندن دراین سنگ باز میدارد .چشم هایم پراز بیداری می شوند.دستانم را از این کتاب رها می کنم . عصا و عینکم را کنارمی گذارم و همراه باد روی پنجه پایم بلند می شود سبک می خندم و قهقه می زنم . زمان می ماند و من از مقابلش می گذرم . به گذشته هایی می رسم که هنوز نیامده اند

زندگی، منطق داستانی خودش را دارد به همین خاطر، بدل کردن زندگی به داستان کار دشواری است؛ چرا که مخاطب، منطق شناخته شده‌ داستانی می‌خواهد. داستان‌های «خاطرات ظهر فردا» تلاش داستان‌نویسان جوانی است برای روایت داستانی گوشه‌هایی از زندگی و تجربه‌هایشان با شیوه‌های مدرن داستانگویی. به سادگی می‌توان دید که نویسندگان مجموعه حتی آنجا که به شیوه خطی داستانشان را روایت می‌کنند، در عناصر دیگری مثل فضای داستان یا نثر و لحن خود، به شیوه‌های تازه‌تری گرایش دارند. به همین خاطرداستان‌ها همگی در هاله‌ای از ابهام و پیچیدگی روایت می‌شوند، ابهامی که برای مخاطب جذابیت دارد و او را وادار به ارتباط عمیق‌تر با لایه‌های زیرین داستان می‌کند. اکثر داستان‌های مجموعه، روایتی لطیف و عاشقانه از لحظاتی سرشار درد است؛ داستان‌هایی با فضای شهری که مصائب خود را نیز از همین شیوه زندگی وام گرفته‌اند و ‌گاه به نقد تیرگی‌های موجود در زندگی مدرن امروزی می‌پردازند. گاهی هم روایتگر زمزمه‌های درونی آدمهایی آشفته و تنها هستند. فاطمه موسوی، مسعود دانش‌منش، زهره لطفی، رقیه افروزی، مرضیه حاجیان، سید حسین موسوی‌نیا، سودابه فرضی‌پور، حسین کرمانی و فروزان میرزایی از نویسندگان «خاطره ظهر فردا» محسوب می‌شوند که به همت محمدحسین محمدی قصه‌هایشان گرد هم آمده است.

نویسنده

محمد حسین محمدی

زندگینامه

محمد حسین محمدی متولد ۱۳۵۴ خورشیدی در شهر مزارشریف، یکی از نویسندگان افغانستان در ادبیات معاصر این کشور است.

او در سال ۱۳۶۱ به ایران مهاجرت کرد و تحصیلاتش را تا صنف دوازده در مشهد گذراند و در سال ۱۳۷۵ به شهرش بازگشت "... تا شهریار خود باشد" و در دانشکدهٔ طبی بلخ مشغول به تحصیل شد، ولی بعد از جنگ‌های سال ۱۳۷۶ و سقوط مزارشریف به دست طالبان، تا دو قدمی اسارت - شاید هم مرگ - پیش رفت اما توانست از چنگ آنها فرار کرده و دوباره در فصل پاییز به ایران کوچید.

 

وی در کنار نوشتن و کار در مطبوعات برای گذران زندگی مدتی را خیاطی کرد تا در سال ۱۳۷۹ وارد دانشکده‌ی صدا و سیمای ایران شد و در رشتهٔ کارگردانی مشغول به تحصیل شد. محمدی از سال‌های آخر مکتب به داستان‌نویسی روی آورد. 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
کالک های خاکی

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

اتمام موجودی انبار
کتاب دا

سیده اعظم حسینی

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید