ورود

پاره‌هایی از آنچه اتفاق افتاد - جلد دوم

نویسنده: مرتضی سرهنگی

این کتاب به روایت مرتضی سرهنگی نگاشته شده است‌. موضوع آن خاطرات نظامیان عراقی در ایران، و جلد دوم از مجموعه سه‌جلدی پاره‌هایی از آنچه اتفاق افتاد است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-964-506-966-5

تعداد صفحات 77

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری کوتاه

این کتاب به روایت مرتضی سرهنگی نگاشته شده است‌. موضوع آن خاطرات نظامیان عراقی در ایران، و جلد دوم از مجموعه سه‌جلدی پاره‌هایی از آنچه اتفاق افتاد است. نویسنده 30 خاطره کوتاه را که به نظرش جالب بوده از لابه‌لای 65 کتابی که از خاطرات عراقی‌ها در ایران ترجمه و منتشر شده دستچین کرده است و درباره هر کدام چند سطری توضیح می‌دهد. هر ده خاطره در یک کتاب آورده شده که در مجموع، از خاطرات نظامیان عراقی سه جلد تدوین کرده است‌. از ویژگی‌های کتاب این است که علاوه بر خاطره‌، ویژگی‌ها و مشخصات کامل صاحب خاطره نیز در زیر آن آورده شده است‌. خاطره اول با عنوان «شام دستگیری» مربوط به سرگرد عزالدین مانع است که از کتاب گردان گم‌شده برگرفته شده است. این خاطره مربوط به یک بسیجی 20 ساله ایرانی است که لباس عراقی می‌پوشید، زیر ماشین غذای عراقی‌ها مخفی می‌شد و خود را به اردوگاه آن‌ها می‌رساند و این‌گونه به اطلاعاتشان دست پیدا می‌کرد. خاطره بعدی مربوط به پزشکی عراقی است که مسئول رسیدگی به حال مجروحان ایرانی است و از شجاعت و روحیه قوی ایرانی‌ها به وجد می‌آید‌. هشت خاطره بعدی نیز برداشتی کوتاه از کتاب خاطرات نظامیان عراقی است. گزیده متن: به خدا سوگند، من چنان دل به حرف‌های او سپرده بودم که گویی پیامبر مرسل است که معجزه‌اش سخنان اوست‌. او چگونه مبارزه می‌کرد‌؟ درست بیخ گوش ما! ای جوان بیست‌ساله، این مطالب را از کجا آموخته‌ای‌؟ از کجا یاد گرفته‌ای که دهان دیگران را بدوزی. آن شب‌ها تو بر ما فرود می‌آمدی، در حالی که در یک دست جان خود را و در دست دیگر اسلحه داشتی.

نویسنده

مرتضی سرهنگی

زندگینامه

او در سال 1332 در تهران متولد و تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی علوم اجتماعی نیمه‌تمام رها کرد، او از سال 58 تا 67 با روزنامه‌های جمهوری اسلامی همکاری و از سال 67 تاکنون در دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری مشغول فعالیت می‌باشد. او در سال 75 عضو شورای سردبیری روزنامه ایران بوده و هم‌اکنون نیز سردبیر دوهفته‌نامه کمان است. از میان آثار او «اسرار جنگ تحمیلی به روایت اسرای عراقی» مقام اول انتخاب کتاب سال دفاع مقدس را کسب کرد و کتاب «پابه‌پای باران» مقام اول گزارش را به‌دست آورد.

 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
عصرهای کریسکان

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

فرنگیس

مهناز فتاحی

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

اردوگاه اطفال

اتمام موجودی انبار
کتاب دا

سیده اعظم حسینی

ضربت متقابل