ورود

نگاتیو

نویسنده: علی کوچکی

در این کتاب که بصورت نمایشنامه نوشته شده است داستان زنی به نام نازنین است که قصد خودکشی دارد و میخواهد خود را از بالای یک آپارتمان بلند پرت کند . نازنین بچه دار نمیشود و همسرش او را از خانه بیرون کرده است .نازنین از همه جا بریده و از همه دلگیراست و احساس می کند وجودش برای کسی اهمیت ندارد . در این میان مردی پیدا می شود که باحرفهایش او را از خودکشی منصرف می کند و به زندگی امیدوار میکند. زن در تنگنا قرار گرفته و می ترسد .

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 1-782-506-964-978

تعداد صفحات 40

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

  زنی از رفتارهای مردم و جامعه به تنگ آمده و نازا بودنش هم مزید بر علت شده تا او به بالای آسمان‌خراشی برود و بخواهد خودکشی کند. در این هنگام فرشته مرگ در شمایل یک مرد ظاهر می‌شود و سعی می‌کند زن را از این کار منصرف کند. این داستان نمایشنامه تک‌پرده‌ای نگاتیو نوشته علی کوچکی است. همه اتفاق‌های نمایشنامه کوچکی بسیار ساده هستند؛ دیالوگ‌ها غالبا بسیار کوتاه‌اند و نویسنده سعی نمی‌کند که با توجه به موضوع نمایشنامه، زبان اثرش را پیچیده و فلسفی کند. بالعکس او کوشیده که با این ساده‌گویی مفهوم را بدون هیچ واسطه‌ای به مخاطبش منتقل کند. از همین رو دو شخصیت نمایشنامه، در همان صحنه‌های اول بدون پرحرفی معرفی می‌شوند و مخاطب به راحتی با آنها آشنا می‌شود و ارتباط برقرار می‌کند.  نگاتیو، نمایشنامه‌ای در ژانر اجتماعی است؛ چرا که نویسنده در این اثر گوشه‌هایی از مشکلات روز جامعه چون ناباروری میان زوجین که در زندگی واقعی به راحتی می‌توان نمونه‌های مشابه آن را پیدا کرد، را بیان می‌کند، اما نویسنده فقط به بیان مشکلات بسنده نمی‌کند و با دیالوگ‌هایی که شخصیت مرد نمایشنامه به زبان می‌آورد، این معضلات را آسیب‌شناسی می‌کند و بعضا راه‌حل‌هایی را هم برای برطرف کردن این مشکلات ارایه می‌دهد. کوچکی زیاد روی شخصیت مرد نمایشنامه که سعی می‌کند زن را از خودکشی منصرف کند، مانور نمی‌دهد. چرا که می‌خواهد با استفاده از ابهامی که در شخصیتش گنجانده، حس کنجکاوی مخاطب را برانگیزد و همواره او را با پرسش‌هایی درباره مرد مواجه کند. لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

علی کوچکی

زندگینامه

 کوچکی فارغ‌التحصیل رشته بازیگری، کارگردان، نمایشنامهنویس و مدرس که از سال 1379 همکاری خود را با حوزه هنری آغاز کرده است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

زندان الرشید

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

لشکر خوبان

اردوگاه اطفال

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

چراغ های روشن شهر