ورود

صد درجه سانتی گراد

نویسنده: سارا عرفانی

کتاب صد درجه سانتیگراد نوشته سارا عرفانی است . این کتاب شامل مجموعه داستان های کوتاه است که از سوی نویسندگان مختلف نوشته شده است و سارا عرفانی این مجموعه را در کنار هم گردآوری کرده است

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 4-851-506-964-978

تعداد صفحات 122

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

 

«صد درجه سانتی‌گراد» نقطه تلاقی آوازهایی است که از حنجره آدمهایی عاشق بیرون می‌آیند؛ نقطه‌ای که همه‌  این عشق‌ها را از هر جنس و شکل و رنگ و بو، بدل می‌کند به حقیقی‌ترین عشق..
 داستانهای این مجموعه همگی در بیان مفاهیم مذهبی در فرم‌ها و قالب‌های مختلف با یکدیگر اشتراک دارند. این مفهوم در داستان اول  با عنوان«صد درجه سانتی‌گراد»  به کشمکش میان دختر و پسر دانشجویی مبدل می‌شود که خانواده‌هایشان با یکدیگر اختلاف مذهبی دارند.
داستانی با فضاسازی دقیق که به القای حس درونی شخصیت‌ها و تضاد دیدگاه‌های مذهبی آن‌ها با یکدیگر کمک می‌کند. در داستان بعدی با عنوان «بنین»، نویسنده به تصویر عاشورا نزد یک خانواده ارمنی می‌پردازد. قصه‌ای که ساده روایت می‌شود و دغدغه فرم ندارد، اما این لحن ساده و بدون شعارزدگی، منجر به کم شدن تاثیرگذاری موضوع قصه نمی‌شود.
داستان «فرشته شدن»، تجربه‌ای است از حضور در خانه خدا. داستانی پیچیده  از فلسفه حج و درگیری‌های ذهنی قهرمان با مفهوم تزکیه بعد از اعمال این سفرمعنوی. گفتگو با مرده‌ها، از موضوعاتی  است که نویسنده‌های نوقلم زیاد به سراغ آن می‌روند. «کنار خاک خیس» تجربه‌ای از همین دست است که سرنوشت غمناک زنی تنها را از خلال گفتگوهای شوهرش بعد از مرگ او روایت می‌کند.
داستان «بالا‌تر از ستاره» را می‌توان ادای دین این مجموعه به ادبیات دفاع مقدس دانست. داستان پسری که از جبهه به خانه بر می‌گردد و نامه‌های همرزمانش را به خانواده‌هایشان می‌رساند، اما بعد از بازگشت به جبهه دیگر هیچ خبری از او نیست. داستانی واقعگرایانه با رگه‌هایی از طنز که به لحاظ لحن و انتخاب راوی می‌توان آن را در ژانر ادبیات نوجوان قرار داد. تزلزل در بنیاد خانواده، جستجوی عشق‌های قدیمی، مبارزه مردمان روستا برای نجات یک پل در داستانی اقلیمی، گرایش دینی در میان نسل جدید و طنزی سیاسی درباره قتل کاندیداهای ریاست جمهوری برخی دیگر از مضامین داستان‌های  کتاب «صد درجه سانتی‌گراد» را تشکیل می‌دهند.

نویسنده

سارا عرفانی

سارا عرفانی:
متولد 1361، نويسنده و پژوهشگر
کتاب های نویسنده
پروانه ای که سوخت
عطر عطش
دلاور مرد سیستان
صد درجه سانتی گراد
لبخند مسیح

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
فرنگیس

مهناز فتاحی

اردوگاه اطفال

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

اتمام موجودی انبار
پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

اتمام موجودی انبار
روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

چراغ های روشن شهر

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

راز نگین سرخ