ورود

پاره‌هایی از آنچه اتفاق افتاد - جلد سوم

نویسنده: مرتضی سرهنگی

این کتاب به روایت مرتضی سرهنگی نگاشته شده است‌. موضوع آن خاطرات نظامیان عراقی در ایران، و جلد سوم از مجموعه سه‌جلدی پاره‌هایی از آنچه اتفاق افتاد است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-964-506-967-2

تعداد صفحات 72

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری کوتاه

این کتاب به روایت مرتضی سرهنگی نگاشته شده است‌. موضوع آن خاطرات نظامیان عراقی در ایران، و جلد سوم از مجموعه سه‌جلدی پاره‌هایی از آنچه اتفاق افتاد است. نویسنده 30 خاطره کوتاه را که به نظرش جالب بوده از لابه‌لای 65 کتابی که از خاطرات عراقی‌ها در ایران ترجمه و منتشر شده دستچین کرده است و درباره هر کدام چند سطری توضیح می‌دهد. هر ده خاطره در یک کتاب آورده شده که در مجموع، از خاطرات نظامیان عراقی سه جلد تدوین کرده است‌. از ویژگی‌های کتاب این است که علاوه بر خاطره‌، ویژگی‌ها و مشخصات کامل صاحب خاطره نیز در زیر آن آورده شده است. خاطره اول با عنوان «اسیر رمادی» از کتاب تپه‌های حاج‌عمران گرفته شده است. این خاطره درباره یک افسر عراقی است که علاقه عجیبی به یکی از اسرای ایرانی به نام مجیدی پیدا می‌کند و تاوان این رفاقت را هم می‌پردازد. خاطره دوم با عنوان «سه گلوله» از سروان عراقی، فهمی الربیعی، است. سروان فهمی مجبور می‌شود برای حفظ موقعیت فرماندهی خود، دوستش را با سه گلوله بکشد و خاطره بدی در ذهنش ایجاد کند. گزیده متن وقتی چهره‌اش در هم رفت و تبسم بر لب‌هایش خشکید، فهمیدم که او از این فراق بیشتر از من غمگین است. برای اینکه لااقل ساعتی دیگر هم با او هم‌کلام شده باشم، نگهبان را صدا زدم: «در را باز کن مجیدی بیاید بیرون!» نگهبان بعد از کمی این دست و آن دست کردن، بالاخره لب باز کرد و گفت: «قربان ببخشید، سرگرد از من خواسته این کار را برای شما انجام ندهم.»

نویسنده

مرتضی سرهنگی

زندگینامه

او در سال 1332 در تهران متولد و تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی علوم اجتماعی نیمه‌تمام رها کرد، او از سال 58 تا 67 با روزنامه‌های جمهوری اسلامی همکاری و از سال 67 تاکنون در دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری مشغول فعالیت می‌باشد. او در سال 75 عضو شورای سردبیری روزنامه ایران بوده و هم‌اکنون نیز سردبیر دوهفته‌نامه کمان است. از میان آثار او «اسرار جنگ تحمیلی به روایت اسرای عراقی» مقام اول انتخاب کتاب سال دفاع مقدس را کسب کرد و کتاب «پابه‌پای باران» مقام اول گزارش را به‌دست آورد.

 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
کالک های خاکی

چراغ های روشن شهر

راز نگین سرخ

عصرهای کریسکان

لشکر خوبان

آن بیست و سه نفر

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

اتمام موجودی انبار
پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی