ورود

وقتی آقا جان دستگیر شد

نویسنده: داوود امیریان

نمای نزدیک:درلحن شوخ و سرخوشانه «وقتی آقاجان دستگیرشد»، یک جور دلتنگی نوجوانانه نهفته است؛ چراکه گسستی میان قهرمان اکثر داستان‌ها با پیرامون خود و روابطشان با والدین شکل گرفته است. اگرچه نویسنده در داستان اول کتاب یعنی «وقتی آقاجان دستگیرشد»، به روایت طنزآلود زندگی یک خانواده در شب چهارشنبه سوری و دستگیری اشتباهی پدر خانواده به جرم فروش ترقه می‌پردازد، اما شاید امیریان با این قصه، سعی دارد با نسلی شوخی کند که جرمشان در قصه‌های قبلی عدم تفاهم با نسل جدید است. امیریان در داستان دوم یعنی «سبقت» نیز با قرار دادن پدر قهرمان که یک راننده تریلی است در موقعیت دعوا و خشونت، همه تعاریف او از یک فرزند ایده آل را به چالش می‌کشد. به طور کلی پدر‌ها در تمام داستان‌ها ویژگی‌هایی تیپیکال دارند؛ یعنی مردانی خشک، متعصب و غیرتی‌اند که اوج این خشونت را می‌توان در داستان «مرضیه» سراغ گرفت. و در مقابل آن‌ها نوجوانانی هستند که سعی دارند حتی در این فاصله نسلی نیز، با حفظ احترام بزرگتر‌ها، دست به انتخاب بهترین و درست‌ترین راه‌ها بزنند. مهم‌ترین ویژگی کتاب، لحن طنازانه نویسنده برای بیان یک موضوع کاملا جدی است؛ لحنی که قصه‌ها را از افتادن در ورطه شعارو پند و اندرز می‌رهاند و به عنصر لذت در کنار بیان مفاهیم عمیق ارج در یک اثر هنری ارج می‌نهد.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 1-188-506-964-978

تعداد صفحات 72

نوبت چاپ سوم

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری کوتاه

نما میانی: پدرش تبریزی است، مادرش اهل روستایی نزدیکی ابهر و خودش در کرمان به دنیا آمده است. سال ۱۳۶۹، یعنی بیست سال بعد از تولدش، نوشتن را با خاطرات جبهه آغاز کرد. این خاطره‌نویسی کم کم به عرصه نوشتن برای کودکان و نوجوانان و فیلمنامه‌نویسی کشیده شد و تا به امروز چیزی حدود ۲۶ عنوان کتاب از داوود امیریان به یادگار گذاشت. فیلم‌های «آخرین نبرد» و «بهشت منتظر می‌ماند» از تجربه‌هایش در فیلمنامه نویسی هستند.

نمای دور:حسین سرپرست: داستان‌های این مجموعه از زبان نوجوانانی روایت می‌شود که حوادث پیرامونشان را از دریچه ذهن خود بررسی می‌کنند، شخصیت‌هایی که از دوره کودکی فاصله گرفته‌اند و اجازه دارند وارد ماجراهایی شوند که فرجام این حوادث خواسته یا ناخواسته بر روند زندگی آن‌ها تاثیر عمیقی می‌گذارد. از سوی دیگر آن‌ها در مرحله‌ای قرار دارند که بزرگتر‌ها به خودشان اجازه می‌دهند حضور آن‌ها را به عنوان شخصیت‌هایی قابل اعتنا پیرامون خود احساس کنند؛ اگرچه این بدان معنا نیست که با آنان همراه شده و درکشان کنند. در اکثر داستان‌های کتاب رابطه بین والدین و فرزندان به واسطه اختلاف نسل دچار خدشه شده، اما هرگز گسسته نمی‌شود، چرا که نویسنده در پایان بندی هر داستان با ظرافت می‌کوشد از عنصری موثر به نام عاطفه سود ببرد تا این شکاف را پیوند زده و در عین حال نگاه انتقاد‌آمیز خود را از عملکرد افراطی نسلی کهنه‌تر بیان کند.

از کتاب:تاحالا شده جلوی کسی ازم تعریف کنی؟ آن موقع که با معدل بیست قبول می‌شدم، شد که یک بار محض رضای خدا برایم یک جایزه بخری؟ تاحالا شده یک دست لباس نو برایم بخری؟ کی صد تومان داده‌ای دستم داده‌ای تا به میل خودم خرج کنم؟ آرزو به دل مانده‌ام تو یک مهمانی و عروسی با سرو وضع مرتب ظاهر شوم. خانه‌مان پنجاه شصت میلیون می‌ارزد، اما هر کس که مرا می‌بیند فکر می‌کند از یک خانواده فقیر و دست‌تنگ هستم. صفحه ۲۶

از همین قلم:مین نخودی (سوره‏ مهر) فرزندان ایرانیم (سوره‏ مهر) آقای شهردار (سوره‏ مهر) لحظه جدایی من (سوره‏ مهر) رفاقت به سبک تانک (سوره‏ مهر) خداحافظ کرخه (سوره‏ مهر) تندرهای ابابیل (سوره‏ مهر) یک آسمان منور (سوره‏ مهر) و ...

نویسنده

داوود امیریان

داوود امیریان:
متولد ۱۳۴۹، نويسنده و مستند نگار
کتاب های نویسنده
فلش بوک مجموعه کودک و نوجوان 1
فرار شاهانه
مرد(حاج احمد متوسلیان)
خداحافظ کرخه
ایرج خسته است
رفاقت به سبک تانک
وقتی آقا جان دستگیر شد
فرزندان ایرانیم
آقای شهردار
لحظه جدایی من

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
کالک های خاکی

ضربت متقابل

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

راز نگین سرخ

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

آن بیست و سه نفر

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان