ورود

مقدمه‌ای بر جهان‌بینی

نویسنده: سعید سرمدی

کتاب راهنمای موضوع کتاب‌های مقدمه‌ای بر جهان‌بینی نوشته سعید سرمدی است. این کتاب فهرست مطالب و عنوان‌های موضوعی کتاب‌های استاد مرتضی مطهری است

ناشر سوره مهر

شمارگان 1100

شابک 9 ـ‌ 629 ـ 506 ـ 964 ـ 978

تعداد صفحات 344

نوبت چاپ اول 1388

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب راهنمای موضوع کتاب‌های مقدمه‌ای بر جهان‌بینی نوشته سعید سرمدی است. این کتاب فهرست مطالب و عنوان‌های موضوعی کتاب‌های استاد مرتضی مطهری است. در این کتاب راهنمای موضوعی فقط عنوان‌های هر فیش ذکر شده است و محققان برای مطالعه عین متن کتاب باید به شماره صفحه‌ای که در کنار عنوان‌ها ذکر شده توجه کنند. این کتاب به شش بخش تقسیم شده است. در بخش اول نویسنده به انسان و ایمان می‌پردازد و مباحثی چون آدم، آزادی معنوی، اخلاق، اراده، اسلام، ایدئولوژی، جسم و روح، خواسته‌های انسان، خواسته‌های حیوان، دموکراسی غربی و... می‌پردازد. در بخش دوم به جهان‌بینی توحیدی توجه دارد و در این بخش آخرت، آزمایش، اطاعت، اشاعة اسلام و تفاوت‌های انسان و حیوان، تقدس و تساوی، پیامبران و مطرح می‌شود. بخش سوم وحی و نبوت را فهرست‌بندی کرده است و مباحثی که به وحی و نبوت مربوط است را در آثار شهید مطهری بررسی کرده است. بخش چهارم مباحث انسان در قرآن است و بخش پنجم جامعه و تاریخ، در بخش ششم زندگی جاوید یا حیات اخروی آمده است. این کتاب راهنمای موضوعی کتاب مقدمه‌ای بر جهان‌بینی استاد مطهری را تدوین کرده است. نویسنده امیدوار است که کتاب‌های دیگر شهید مطهری را نیز به صورت موضوعی تدوین کند. هدف نویسنده از دسته‌بندی و موضوع‌بندی این کتاب آن است که محققان بتوانند با مراجعه به فهرست موضوعات و مطالعه عنوان‌های فیش‌ها متوجه شوند که این کتاب‌ها چقدر می‌توانند در موضوع تحقیق به آن‌ها کمک کنند و در هر موضوع نیز چه فیش‌هایی برای انتخاب شدن آمده است و بدانند این مطالب در کدام صفحه آن کتاب قرار دارد تا محقق مجبور نشود وقت زیادی را صرف قسمت‌های غیر مرتبط با موضوع تحقیق نماید. گزیده متن فرد موفق وقتی کتابی را مطالعه می‌کند اولاً با دقت می‌خواند نه با تندی؛ ثانیاً به یک دور خواندن اکتفا نمی‌کند، یک بار دیگر همین کتاب را می‌خواند و به کتاب دیگری دست نمی‌زند تا مطالبی که در این کتاب خوانده، در ذهنش وارد بشود، به این حد نیز قناعت نمی‌کند. در نوبت سوم مطالب خوبی را که در این کتاب تشخیص داده است و لازم می‌داند، در ورقه‌های منظمی فیش‌برداری و یادداشت می‌کند. یعنی یک حافظه کتبی برای خودش درست می‌کند که تا آخر عمر هر وقت بخواهد بتواند فوراً به آن مطالب مراجعه کند.

نویسنده

سعید سرمدی

زندگینامه

کتاب راهنمای موضوع کتاب‌های مقدمه‌ای بر جهان‌بینی نوشته سعید سرمدی است. این کتاب فهرست مطالب و عنوان‌های موضوعی کتاب‌های استاد مرتضی مطهری است. در این کتاب راهنمای موضوعی فقط عنوان‌های هر فیش ذکر شده است و محققان برای مطالعه عین متن کتاب باید به شماره صفحه‌ای که در کنار عنوان‌ها ذکر شده توجه کنند. این کتاب به شش بخش تقسیم شده است. در بخش اول نویسنده به انسان و ایمان می‌پردازد و مباحثی چون آدم، آزادی معنوی، اخلاق، اراده، اسلام، ایدئولوژی، جسم و روح، خواسته‌های انسان، خواسته‌های حیوان، دموکراسی غربی و... می‌پردازد.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط