ورود

راهنمای موضوعی کتاب ده گفتار

نویسنده: سعید سرمدی

این کتاب راهنمای موضوعی کتاب شهید مطهری است. در راستای پروژه موضوعی کردن آثار شهید مرتضی مطهری، این بار به ارائه کتاب ده گفتار پرداخته است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 6-620-506-964-978

تعداد صفحات 104

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

 کتاب ده گفتار را شهید مرتضی مطهری نوشته است و این کتاب راهنمای موضوعی کتاب شهید مطهری است. در راستای پروژه موضوعی کردن آثار شهید مرتضی مطهری، این بار به ارائه کتاب ده گفتار پرداخته است. وی کتاب ده گفتار را به صورت مستقل و کتاب‌های حماسه حسینی جلدی‌های 1 و 2 را به صورت یک جلد کتاب‌های جهان‌بینی اسلامی شهید مطهری (شش جلد) را نیز به صورت یک جلد دسته‌بندی موضوعی کرده و در اختیار علاقه‌مندان علوم انسانی قرار داده است. نویسنده با این هدف اقدام به موضوعی کردن کتاب‌های استاد مطهری نموده است که عقیده دارد اگر محققان وقت خود را صرف خواندن کتاب‌های متعدد و قسمت‌های غیر مرتبط کتاب کنند، وقت آن‌ها هدر خواهد رفت. این کار به محققان کمک می‌کنند که بدانند در هر کتاب چه موضوع‌هایی وجود دارد و آن موضوع در کدام صفحه کتاب قرار دارد. این کار باعث می‌شود که مرحله مطالعات کتابخانه‌ای محققان به حداقل برسد و آن‌ها به جای معطل شدن فراوان در مطالعه، فیش‌برداری، دسته‌بندی و موضوعی کردن آن‌ها، اکثر وقت خود را در مرحله بررسی، کنکاش، تجزیه و تحلیل و در نهایت خلق ایده‌های جدید صرف کنند. کتاب ده گفتار به موضوعاتی چون: آثار و نتایج تقوا، آزادی، اجتهاد، بررسی احادیث و احادیث جعلی،‌ احیای فکر دینی،‌ استعمار، اخلاق، اخلاص، اصالت فرد، اصلاح‌طلبی،‌ امامت و... می‌پردازد. گزیده متن فرازهایی از پیام‌های امام خمینی(ره) به مناسبت شهادت شهید مطهری: «او با قلمی روان و فکری توانا در تحلیل مسائل اسلامی و توضیح حقایق فلسفی با زبان مردم به تعلیم و تربیت پرداخت. آثار قلم و زبان او بی‌استثناء آموزنده و روان‌بخش است و مواعظ و نصایح او که از قلبی سرشار از ایمان و عقیدت نشئت می‌‌گرفت، برای عارف و عامی سودمند و فرح‌زاست. من به دانشجویان و طبقه روشن‌فکران متعهد توصیه می‌کنم که کتاب‌های این استاد عزیز را نگذارند با دسیسه‌های غیر اسلامی فراموش شود.»

نویسنده

سعید سرمدی

زندگینامه

کتاب راهنمای موضوع کتاب‌های مقدمه‌ای بر جهان‌بینی نوشته سعید سرمدی است. این کتاب فهرست مطالب و عنوان‌های موضوعی کتاب‌های استاد مرتضی مطهری است. در این کتاب راهنمای موضوعی فقط عنوان‌های هر فیش ذکر شده است و محققان برای مطالعه عین متن کتاب باید به شماره صفحه‌ای که در کنار عنوان‌ها ذکر شده توجه کنند. این کتاب به شش بخش تقسیم شده است. در بخش اول نویسنده به انسان و ایمان می‌پردازد و مباحثی چون آدم، آزادی معنوی، اخلاق، اراده، اسلام، ایدئولوژی، جسم و روح، خواسته‌های انسان، خواسته‌های حیوان، دموکراسی غربی و... می‌پردازد.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

آن بیست و سه نفر

اتمام موجودی انبار
عصرهای کریسکان

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

اتمام موجودی انبار
دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام