ورود

تک درختی در کویر

نویسنده: محمد مهدی عقابی

نمای نزدیک:مردم تهران، هیچگاه تاریخی‌ترین تشییع جنازه یکی از عالمان دینی خود پس از بنیانگذار انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) را فراموش نمی‌کنند. آن روز، تمام راه‌های منتهی به بهشت زهرا مسدود بود و آئین تشییع پیکر آیت‌الله طالقانی، با وجود به درازا کشیدن از ساعت 10 صبح تا 4 عصر، انجام نشد و به روز بعد موکول شد. این بدرقه باشکوه از محبوبیت مردی خبر می‌دهد که زهرا حیدری در نهمین کتاب از مجموعه «قهرمانان کربلا»، زندگی نورانی، خدمات انقلابی و سوابق مبارزاتی او را به عرصه داستان آورده است. شخصیت اصلی این کتاب، نوجوانی است که در تهران زندگی می‌کند. دایی او، فیلمنامه‌نویس و از اهالی سینماست. دایی‌ بهروز تصمیم دارد به کمک یک کارگردان و تهیه‌کننده، فیلمی مستند ـ داستانی بسازد و کارگردان در مواجهه با خواهرزاده بهروز، متوجه می‌شود که می‌تواند از او در نقش کودکی‌های آیت‌الله طالقانی استفاده کند. همین ماجرا باعث می‌شود که قهرمان داستان با قهرمانی بزرگ و نامدار از عرصه‌های مبارزاتی انقلاب آشنا شود و پا به پای گروه تحقیق، زندگی پر نشیب و فراز سیدمحمود طالقانی را واگو کند. به گونه‌ای که ما از منش، سیر و سلوک، شیوه مبارزاتی، دوستی و پیوستگی با امام امت، نحوه و روش هدایت مردم در مسجد، شرکت او در انتخابات خبرگان، برپایی نخستین نماز جمعه تهران در سال 58 و درگذشت آیت‌الله باخبر شویم. این کتاب، حتی دلایل شهرت آیت‌الله طالقانی به القابی چون «ابوذر زمان» و «پدر امت» را در قامت داستان آورده و نویسنده تلاش می‌کند تا با تغییر مداوم قالب از داستان به فیلمنامه و برعکس، حس همذات پنداری بین مخاطب و راوی داستان به وجود آورد. زهرا حیدری برای نگارش این اثر از دست‌کم 13 منبع گوناگون اعم از کتاب‌های حوزه تاریخ انقلاب و پژوهش‌های انجام شده در فضای مجازی بهره برده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 1-667-506-964-978

تعداد صفحات 136

نوبت چاپ چهارم

سال چاپ اول

قطع کتاب پالتویی

کتاب های دیگر نویسنده

 

نمای دور:سیدمحمود علایی طالقانی متولد 1289 طالقان بود. با خانواده‌اش به تهران مهاجرت کرد و در 10 سالگی برای تکمیل علوم دینی به قم رفت.
در سال 1310 به نجف رفت و با اجازه‌ اجتهاد به ایران بازگشت. سپس جلساتی برای جوانان تشکیل داد؛ در حالی که به ادامه تحصیل پرداخت. از همان زمان به دلیل مبارزه با رژیم توسط مأموران رضاخان دستگیر و زندانی شد.
طالقانی در سال 1327 امام جماعت مسجد هدایت شد و تفسیر قرآن را در آنجا شروع کرد. او به افشای کارهای رژیم می‌پرداخت که نتیجه‌اش 5 سال حبس و تبعید در زابل بود.
اعلامیه‌های معروف آیت‌الله طالقانی معروف به «دیکتاتور خون می‌ریزد» در صدها نسخه انتشار یافت و بعدها برایش پرونده‌ای شد که او را به 10 سال زندان محکوم کردند. امامت اولین نماز جمعه تهران بعد از انقلاب به ایشان سپرده شد. سپس او نماینده مردم در مجلس خبرگان شد. هرچند ابوذر زمان، 19 شهریور 1358 رحلت کرد.

از کتاب:ابوالحسن ـ پسر سیدمحمود ـ می‌گوید: «زندان برای پدر مثل کاروانسرای دو در شده بود؛ از دری وارد و از دری خارج می‌شد. بی‌خود نبود که همیشه به مزاح می‌گفت که من یک دست رختخواب آماده برای زندان دارم.
هر وقت او را به زندان می‌بردند، برای آن که سایر زندانیان همرزمش متوجه ورودش بشوند، هنگام عبور از راهروها یا از کنار سلول‌ها، بلند بلند می‌گفت: «یا الله... ما آمدیم.فصل 10 ـ صفحه 102

از همین قلم:هزار و یک شب (از مجموعه قصه‏ های شیرین ایرانی) (سوره‏ مهر)

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

آن بیست و سه نفر

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

کالک های خاکی

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

ضربت متقابل