ورود

بی‌بی آواز خوان من

نویسنده: اکرم ایلیسی ، محمود مهدوی

نمای نزدیک:«بی‌بی ‌آوازخوان من» رمزآلود و شاعرانه آغاز می‌شود و تا انتهای داستان همه چیز همانقدر پررمز و راز و غریب است که جلوه‌های طبیعی روستای قهرمان قصه. اکرم ایلیسی در سراسر داستانش لحظه‌ای از قصه‌گویی باز نمی‌ایستد. ماجرا از زبان صادق، قهرمان کودک قصه آغاز می‌شود که مادرش را از دست داده، پدرش به جنگ رفته و با عمه‌اش بی‌بی زندگی می‌کند. اما قصه تنها قصه‌ او نیست. روایت غمگنانه‌ای است از زندگی بی‌بی با عشق‌های فروخورده و ازدواجی پر از ترس و نفرت. قصه جنگ است میان دو جبهه که آن سو نازی‌ها هستند که دشمن‌اند و این سو کمونیسم است که مثل آب تیره و آلوده‌ای که از لوله کارخانه به رود زلال می‌ریزد، چهره روستا را تا پایان قصه از تصویرهای خیال انگیزش خالی می‌کند. شخصیت‌ها در «بی‌بی‌آوازخوان من» دیدنی و لمس شدنی‌اند و با همه وجود انسانیشان تصویر می‌شوند. آن‌ها در این کتاب، قصه‌ای را رقم می‌زنند که لبریز رنج و عشق است و مخاطب را با خود می‌برد به تماشای خیال، اندوه، آوازهای‌‌ رها شده در باد، شادمانی‌های بی‌دلیل و امید به فردایی دور که قرار بوده روشن باشد و آدم‌ها هنوز به روشنی‌اش ایمان دارند، هرچند امروز در روزگار تیره و تاریکی فرو رفته باشند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-964-506-778-4

تعداد صفحات 119

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

  نمای میانی:محمود مهدوی شاعر، مترجم و پژوهشگر، سال 1351 در اردبیل به دنیا آمده است. او علاوه بر انتشار اشعاری از خود به زبان آذری، ترجمه آثار نویسندگان جمهوری آذربایجان را هم در دستور کار دارد. در این عرصه به غیر از «بی‌بی‌آوازخوان من» کتاب دیگری نیز به نام «۱۰ سپتامبر» با ترجمه مهدوی منتشر شده که مجموعه‌ای ازداستان‌های کوتاه جمهوری آذربایجان است. مهدوی همچنین در زمینه خاطرات شفاهی دفاع مقدس، فعال است. نمای دور:جعفر سلیمانی کیا: دنیای ایلیسی دنیایی است واقعی، آشنا، لطیف و شاعرانه که در دل و جان او جای دارد. ایلیسی نیز مثل سالینجر، تواین و سارویان به خوبی و به درستی به این نکته ارزشمند پی برده است، که دنیای کودکی با آن رویاهای شیرین و آرزوهای دور و دراز مخصوص به خودش، همیشه زیبا، پر جاذبه، اسرارانگیز و به یاد ماندنی است. ایلیسی چون می‌تواند به راحتی از دنیای کودکی خویش فاصله بگیرد، درباره این دوران طلایی داوری می‌کند و به دلیل اینکه با مهارت از تصویر کردن قهرمان‌های کوچک خود بر می‌آید، خواننده آثارش این آدمهای معمولی و قهرمانان کوچک را باور می‌کند. توجه به مسائل درونی قهرمان‌ها، نثری شاعرانه، موجز و فشرده و نیز مهارت در بیان احساسات درونی آدم‌ها در چند سطر، از ویژگی‌های بارز آثار شاعرانه اوست. ایلیسی با به‌کارگیری نثری حساب شده، موزون و متناسب با داستان‌هایش، در بیشتر مواقع برای آهنگین شدن کلام از جمله‌های کوتاه، پویا و حسی و وزن و قافیه بهره می‌برد. از کتاب:به هیچ یک از سوال‌های بی‌بی جواب ندادم. بی‌بی هم منتظر جواب نبود. ولی وقتی خوابید، تو دلم گفتم: «هیچ وقت فراموشت نمی‌کنم، بی‌بی! همه جا با من خواهی بود. من برای درس خواندن به باکو خواهم رفت، مدرکم را که گرفتم، تو را پیش خودم خواهم برد. تو شهر خواهیم گشت و هر روز به تئا‌تر خواهیم رفت. برایت دامن‌های گل گلی خواهم خرید بی‌بی.» یک روز آفتابی زمستان، سرباز‌ها‌‌ همان طور که بی‌صدا آمده بودند، بی‌صدا هم رفتند.صفحه ۱۰۴ از همین قلم:ترکش‌ها گرایم را گرفتند (سوره ‏مهر) پلاکاردهای خالی گردان (حوزه هنری اردبیل) خمپاره‌ها ما را بدرقه می‌کردند (حوزه هنری اردبیل) ۱۰ سپتامبر (امرود) خواب روی پوکه‌های داغ(حوزه هنری اردبیل) تبسم در اول وقت (ساوالان ایگیدلری) بلعمی(مدرسه) و ...     لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

اکرم ایلیسی

اکرم نجف اوغلو نایبف معروف به اکرم آیلیسی متولد سال 1937 در آذربایجان نویسنده ، نمایش نامه نویس، مترجم و عضو پیشین پارلمان جمهوری آذربایجان است.

نویسنده

محمود مهدوی

محمود مهدوی متولد سال 1351 و نویسنده توانا اهل اردبیل است .

مهدوی سابقه 8 سال تدریس داستان در حوزه هنری اردبیل را دارد .

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
آن بیست و سه نفر

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

راز نگین سرخ

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

ضربت متقابل

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری