ورود

قطار

نویسنده: قاسم غریفی ، توفیق الحکیم

فیلم نامه حاضر مربوط به دوران آغازین جنگ است . مردانی که به جنگ رفتند و بر نمی گشتند و اما انتظار و بی خبری کشنده ترین دردی که امان از این خانواده را از بین می برد و ...

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 1-526-506-964-978

تعداد صفحات 40

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

  نمایشنامه قطار اثر نویسنده مطرح مصری توفیق الحکیم، کوتاه است و داستان آن بر اساس اتفاقی ساده شکل می‌گیرد. نویسنده برای اینکه اثرش را کنش‌مند کند، بین نقطه آغاز و پایان فاصله ایجاد کرده تا با کمک انتظاری تعلیق‌آمیز، زمینه کنجکاوی مخاطب برای کشف راز نهایی نمایشنامه را فراهم کند. او این فاصله را با هنرمندی تمام، با خرده‌داستان‌ها و مسایل حاشیه‌ای و فرعی پر کرده تا مخاطب را تا رسیدن به هدف نهایی نمایشنامه، خسته و دلزده نکند. در نمایشنامه قطار، دیالوگ‌هایی که بین شخصیت‌ها شکل می‌گیرد، درگیری درونی آنها را نشان می‌دهد. اغلب دیالوگ‌ها هم با توضیح حالت و حرکت همراهند و همین بیانگر مقابله و تعارض‌طلبی مابین شخصیت‌هاست. توفیق الحکیم گاهی دیالوگ‌های طولانی و بلند شخصیت‌ها را با طرح سئوالی به پایان می‌برد و این راهکار هوشمندانه باعث می‌شود تا مکالمه‌ها بین افراد خسته کننده نباشد و مخاطب قبول کند که بعد از طرح هر سئوال از سوی شخصیت‌ها، پاسخ را دریافت خواهد کرد.   با وجود اینکه نمایشنامه‌ توفیق الحکیم تک‌پرده‌ای و کوتاه است، اما پرسوناژها تا حد زیادی شخصیت‌پردازی می‌شوند؛ چرا که تنوع فرهنگ و نشانه‌های تربیتی و جایگاه اجتماعی و طبقاتی آنها حتی بی‌آنکه مستقیما به آنها اشاره شده باشد، قابل تشخیص است، اما مهم‌ترین ویژگی این نمایشنامه دیالوگ‌ها و گفت‌و‌گوهای بین افراد است. توفیق الحکیم در بیشتر موارد از دیالوگ‌های بسیار کوتاه و تلگرافی در عین حال مرتبط با پیچیدگی‌‌های مضمون و محتوا استفاده می‌کند و همین امر سبب می‌شود تا تنگناهای روحی و روانی پرسوناژها را به خوبی احساس کنیم. لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

قاسم غریفی

زندگینامه

توفیق حکیم در سال 1902 میلادی در شهر اسکندریه بدنیا آمد. پدرش به شغل قضاوت اشتغال داشت و دائما از شهری به شهر دیگر منتقل میشد. به همین دلیل توفیق مدارس متعددی را تجربه کرد. در سال 1910 پدرش به دسوق منتقل شد و او به مدرسه جمعیت خیریه اسلامی  منتقل شد پس از آن پدرش به قاهره منتقل شد و او به مدرسه ابتدایی « محمد علی » وارد شد. در آن زمان ، قاهره پایگاه عظیم تئاتر و گروه های نمایشی بود. شهرت شیخ سلامه حجازی آفاق را پر کرده بود. توفیق که در این هنگام کودکی ده ساله بود و از استعدادهای ذهنی و هنری به حد کافی بر خوردار بود، با تمام وجود به این هنر علاقهمند شد.

 

ولی اقامت خانواده او در قاهره دیری نپایید و پدرش به اقتضای شغلش تغییر مکان داد. توفیق پس از اتمام دوره متوسطه، مجددا به قاهره بازگشت تا تحصیلاتش را ادامه دهد. در این هنگام گروه «جورج ابیض» به روی صحنه تئاتر مصر آمده و شهرتی یافته بود و موفقیت هنری این گروه ، چشم توفیق را خیره کرده بود با این وجود او در امر تحصیل بسیار کوشا بود و علاقه او به هنر به هیچ وجه مانع پیگیری دروسش نمیشد و در اثر همین جدیت به اخذ مدرک لیسانس در مدرسه حقوق نائل شد.

 

او حقوق را رها کرده، به ادبیات و هنر روی آورد و از جوانی به نمایشنامهنویسی مشغول شد. ولی آثار اصلی خود را پس از تحصیل در فرانسه تدوین کرد. الحکیم را میتوان پدر نمایشنامه جدی مصری و رمان مدرن عربی دانست.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

چراغ های روشن شهر

لشکر خوبان

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

اردوگاه اطفال

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید