ورود

دایره‌المعارف اساطیر و‌ آیین‌های باستانی جهان - جلد دوم

نویسنده: غلامرضا معصومی

این کتاب، یک کار پژوهشی در مورد تمام اساطیر و آیین‌های باستانی جهان است که به صورت مصور اساطیر و آیین‌های باستانی جهان را به زبان فارسی آورده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 2-229-175-600-978

تعداد صفحات 690

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رحلی

این کتاب، یک کار پژوهشی در مورد تمام اساطیر و آیین‌های باستانی جهان است که به صورت مصور اساطیر و آیین‌های باستانی جهان را به زبان فارسی آورده است. در ابتدای کتاب مقدمه‌ای در مورد آیین‌ها و اساطیر جهان گفته شده و از زبان اسطوره‌شناسان به تصویر اساطیر و آیین‌ها و نقش آن در تمدن بشری پرداخته شده است. و از صفحه ٣٣ به بعد به ترتیب حروف الفبا به معرفی اساطیر و آیین‌ها پرداخته شده است. از جمله معروف‌ترین این اساطیر و آیین‌ها آورده شده است که می‌توان به آئارو‌، آئاس‌، آئیپتوس‌، آئتیلا‌، آئسیموس‌، آئینیاس‌، آئوچین‌، آئو‌، آئوکوانگ‌، برهما‌، بودا‌، بها گاواتا‌، تائو‌، دائو‌، تانترا‌، جین‌، زرتشت‌، زروان‌، عیلامی‌، کنفوسیسو‌، گرهمه‌، لاما‌، ماویا ماکا‌، مافی و مزدک‌، ماهایانا‌، مغان‌، نیایش‌، و دایی‌، هندو‌، وندیدا‌، هفت سین‌، آب‌، آشور، آشور بانیپال، بین‌النهرین، سومر، اسطوره توفان در اساطیر عربی، آویسی، چین، مصر، بابل.... اشاره کرد. از خصوصیات این دایره‌المعارف این است که اسامی و اعلان علاوه بر نوشتن ؟ به صورت فارسی هجای آوای آن به انگلیسی هم آمده تا راحت‌تر خوانده شود. و تمام اساطیر را با مکان آن آورده شده است که مربوط به کدام سرزمین است. در پایان این دایره‌المعارف، فرهنگ اصطلاحات و اسامی و اعلان‌ها با توضیح مختصر آن‌ها آورده شده است. این دایره‌المعارف مجموعا‌ً در ٥٢١ صفحه نوشته شده است. گزیده متن اسطوره‌ها بازگوکننده چگونگی زندگی بشر، مناسک و‌ آیین‌ها, تولد و مرگ و زندگی پس از مرگ انسان می‌باشد. در توجیه واژه اساطیر می‌توان گفت: «اساطیر واژه‌‌ای است تازی که از زبان عربی به زبان فارسی راه یافته است. معنی آن عبارت است از سخن‌های پریشان و بیهوده، افسانه‌های باطل، احادیث بی‌سامان و قصه‌های دروغ. اسطوره را باید نگرشی دانست که بیان تفکر و اندیشه بشر را با تخیل در هم آمیخته و به مرور زمان خود را به زندگی بشر تحمیل می‌کند.

نویسنده

غلامرضا معصومی

زندگینامه

غلامرضا معصومی، پژوهشگر و کارشناس آثار تاریخی و باستانی ایران، فروردین ماه سال۱۳۱۷ در جزین -همدان متولد شد. دوران کودکی را تا ۶سالگی در مکتبخانه به آموختن قرآن کریم صرف کرد، ضمن این که کتاب «نساب الصبیان» را خوانده و اشعار آن را حفظ کرده بود. او پس از این دوره وارد دبستان کمال شهر تاریخی همدان شد.

 سپس به مدرسه علمیه و دبیرستان سینا رفت و کلاس پنجم را در آنجا گذراند. مدرک دیپلم خود را در سال۱۳۳۴ از دبیرستان دارالفنون تهران گرفت. بلافاصله در کنکور دانشگاه شرکت کرد و در رشته باستانشناسی، حقوق و زبان انگلیسی پذیرفته شد. به دلیل علاقه بسیار به آثار باستانی و بناهای تاریخی، رشته باستان

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.