ورود

فانوسی بیفروز

نویسنده: راضیه تجار

نمای نزدیک:کتاب «فانوسی بیفروز» مشتمل بر 19 داستان کوتاه با مضامین جدایی، فقر و خوش‌بختی است و فضایی سرد و تیره بر تمام‌ داستان‌ها حاکم است که عموما ناشی از روابطی است که در آن «زن» مورد ستم واقع می‌شود. نویسنده در هر داستان مسائل و مشکلاتی را که به نوعی زنان و دختران در زندگی با آن درگیر هستند به تصویر کشیده و در پایان هر داستان با نگاهی کارشناسانه به موضوع، داستان را تحلیل کرده است. تجار داستان‌های این کتاب را بر اساس ماجراهای واقعی نوشته است. در واقع سوژه، موضوع و حتی خط سیر و ماجرای داستان‌ها چیزی است که در عالم واقع رخ داده و نویسنده سعی کرده تا حد امکان به واقعیت وفادار باشد. تجار این داستان‌ها را از روی نامه‌هایی که از طرف افراد مختلف به دستش رسیده نوشته است. بیشتر نامه‌ها از طرف خانم‌هایی بوده که یا همسرانشان معتاد بوده‌اند، یا ازدواج غیابی کرده‌اند. نویسنده در این کتاب تلاش کرده است تا این نامه‌ها را در قالب روایت‌هایی پر از حس و اثرگذار به مخاطب ارائه دهد. در حقیقت «فانوسی بیفروز» مجموعه‌ای است از داستان‌های اجتماعی مرتبط با جهان دور از معنویات امروز که برای مخاطبان عام نوشته شده است. فرم داستان‌ها به صورتی است که غالبا با یک سؤال به پایان می‌رسند. وجه بدیع این اثر این است که در پایان هر داستان پاسخ کارشناسانه‌ای که در واقع مکمل داستان نیز هست، گنجانده شده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 0-268-506-964-978

تعداد صفحات 152

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

نمای میانی: راضیه تجار سال 1326 در تهران متولد شد. وی فارغ‌التحصیل رشته روانشناسی است. او تاکنون مسئولیت‌های ادبی ـ هنری متعددی را بر عهده داشته که حضور در شورای بررسی داستان و کارگاه قصه و رمان حوزه هنری، مدرس داستان‌نویسی (دانشگاه صدا و سیما)، مسئولیت جلسات نقد و بررسی داستان حوزه هنری به مدت 16 سال، تدریس در فرهنگسراهای مختلف و دبیری انجمن قلم ایران از بدو تأسیس تاکنون بخشی از آن است.

نمای دور:سایر محمدی (روزنامه‌نگار و منتقد ادبی): آثار راضیه تجار جدی و عمیق است و از سطحی نگری و عامیانه نویسی خبری نیست. داستان‌های «فانوسی بیفروز» جدیدترین تجربه‌های این نویسنده در عرصه فرم و زبان است که نقد و بررسی‌های هر کدام از داستان‌های این مجموعه فرصت جداگانه‌ای می‌طلبد اما آنچه به اجمال می‌شود گفت این است که رویکرد اجتماعی و مذهبی به وضعیت زنان در این اثر واجد برخی ارزش‌های بدیع و راهگشاست که باید از این بابت به نویسنده تبریک گفت.
حجه‌الاسلام والمسلمین علیرضا جهان (پژوهشگر دینی و نویسنده): راضیه تجار بر خلاف باور همگان در دهه 60 که مذهبی بودن را برای زنان صرفا چادری بودن تعریف می‌کرد با وجود آنکه اهل این پوشش نبود، دغدغه مذهب داشت و اولین کسی بود که در میان نویسندگان حرف از آن را برای خلق ادبی به میان آورد و در ادامه حتی در روایت‌های جنگی خود نیز از آن بهره برد.
از کتاب:کسانی که می‌خواهند بازگشتی داشته باشند از زندگی نکبت بار اعتیاد به زندگی عالی انسانی، باید در درجه اول برای خود هدفی والا برگزینند، و چه هدفی والاتر از این که با خدا زندگی کنند و در صدد جلب رضای او باشند. با این اتکاء سعی کنند به تدریج به یک زندگی عادی باز گردند. برای چنین افرادی، ساختن یک زندگی باید همراه با جبران آسیبهایی باشد که پیش از این به زندگی اجتماعی خود زده‌اند. باید اعتماد آنانی که به او بی اعتماد شده‏اند را جلب کند. صفحه 48

از همین قلم: نرگس‌ها (سوره‏ مهر) زن شیشه‌ای (سوره‏ مهر) هفت بند (سوره‏ مهر) بندهای روشنایی (سوره ‏مهر) سفر به ریشه‌ها (سوره ‏مهر) شعله و شب (سوره‏ مهر) کوچه اقاقیا (سوره ‏مهر) جای خالی آفتابگردان‌ها (سوره‏ مهر) آرام شب‌بخیر (سوره ‏مهر)

نویسنده

راضیه تجار

راضیه تجار:
متولد 1326 نويسنده
کتاب های نویسنده
کتاب گویای کوچه اقاقیا
سه شنبه های عزیز ((3))
از خاک تا افلاک
سنگ صبور
زن شیشه ای
نرگس ها
سفر به ریشه ها
بانوی رنگین کمان
بانوی آبی ها
هفت بند
محبوبه صبح
فانوسی بیفروز
بندهای روشنایی
آرام شب‌ به‌ خیر
شعله و شب
کوچه اقاقیا

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

اتمام موجودی انبار
کتاب دا

سیده اعظم حسینی

فرنگیس

مهناز فتاحی

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

عصرهای کریسکان

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

ضربت متقابل