ورود

کتاب طنز - جلد پنجم

نویسنده: سیّدعبدالجواد موسوی

کتاب طنز ٥، همان طور که از نامش پیداست از زوایای مختلف به طنز پرداخته است. در بخش ابتدایی کتاب شوخ‌طبعی تعریف شده و از نظر بزرگانی همچون: برنارد شاو، ارسطو و افلاطون به آن پرداخته شده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 9-645-506-964-978

تعداد صفحات 144

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

کتاب‌های طنز، چیزی شبیه یک مجله، البته بدون داشتن دوره انتشار، مطالبی را به خواستاران خود ارائه می‌دهند. سیدعبدالجواد موسوی که از سال‌های دور به‏عنوان شاعر، روزنامه‌نگار و پژوهنده‌ای قابل شناخته شده، این دوره را مدیریت کرده و همانند یک سردبیر مطبوعاتی، مطالب تولیدی فاخر و قابل اعتنایی را برای این مجموعه گرد آورده است.
کتاب طنز (5) از مقاله «شکل دگر خندیدن» به قلم فاطمه کرد‌چگینی شروع می‌شود. ماهیت شوخ‌طبعی در کلمات فرهیختگان و نظریه‌‌های مختلف در مورد عوامل ایجاد خنده در طنز و شوخ‌طبعی و انواع شوخ‌طبعی، موضوعاتی است که مورد توجه نویسنده واقع شده‌اند. برنارد شاو، ارسطو، فروید، کانت، شوپنهاور، کمال‌الدین حسین واعظ کاشفی سبزواری، دکتر شریعتی و... از جمله کسانی هستند که در این مقاله، نظراتشان درباره طنز، هزل، هجو و... منعکس شده است.
اما بازخوانی «چرند پرند» دهخدا و شیوه و شگردهای او در نوشتن این اثر، عنوان مقاله‌ای از ولی‌الله درودیان است و در ادامه، یوسفعلی میرشکاک که تقریباً پای ثابت کتاب‌های طنز است، مقاله «طنز رندانه لسان‌الغیب» را با تیتر «چون نیک بنگری همه تزویر می‌کنند»‌ قلمی کرده است.
بررسی سیر مقوله طنز در دوره صفوی به عهده بهروز ایمانی است که مقاله‌ای با عنوان ملاجعفری خروس‌باز ارائه می‌دهد.
آنچه در کتاب طنز پنج مورد توجه است، پیشینه طنز در ادبیات فارسی و عناصر تشکیل‌دهنده‌ آن است. معرفی شخصیت زکریا تامر، نویسنده و طنزپرداز سوری و نقل چند داستان طنز از او، معرفی 32 اثر موش و گربه منظوم و منثور، تحقیق پیرامون نگرش جدید زیگموند فروید به لطیفه‌ها براساس ویژگی‌های ضروری آنها، معرفی سعید نوری و ذکر چند شعر از اشعار طنز او، دیگر بخش‌های این کتاب است.
نویسندگان این کتاب، معتقدند که شوخ‌طبعی از مؤثرترین قالب‌های بیان هنری است که به علت شیرینی و جاذبه خاص خود با اکثر روان‌ها سازگار می‌افتد و به همین دلیل مخاطبان بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد.

نویسنده

سیّدعبدالجواد موسوی

سیدعبدالجواد موسوی:
کتاب های نویسنده
کتاب طنز - جلد هفتم
کتاب طنز - جلد ششم
کتاب طنز - جلد سوم
کتاب طنز - جلد اول
کتاب طنز - جلد چهارم
کتاب طنز - جلد پنجم
زخم و نمک
زخم بی‌بهبود

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

چراغ های روشن شهر

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

فرنگیس

مهناز فتاحی