ورود

کتاب طنز - جلد چهارم

نویسنده: سیّدعبدالجواد موسوی

در کتاب طنز ٤، در بخش ابتدایی با آسیب‌شناسی واژگان طنز آشنا می‌شویم. در این بخش می‌خوانیم شوخ‌طبعی مهارتی کاربردی است که طیف گسترده‌ای از توانمندی‌های ارتباطی از جمله و نه اختصاصاً، مهارت کاربرد زبان، ادا و اطوار ارائه حرکات بصری و تسلط بر موقعیت را شامل می‌شود.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 8-273-506-964-978

تعداد صفحات 128

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

کتاب طنز چهار، با تیم شناخته شده سیدعبدالجواد موسوی در مقام گردآورنده منتشر شده است. ابوالفضل حری، محمد‌باقر انصاری، محمدعلی علومی، رویا صدر، محسن حکیم و کیومرث منشی‌زاده، مقالاتی در این کتاب نوشته‌اند و مطالبی از رابرت اس.گال و پرسیوال اورت ترجمه و منتشر شده است.
آسیب‌شناسی واژگان طنز، نخستین مقاله این کتاب است. ابوالفضل حری، کوشیده با کنکاشی در فرهنگ‌های فارسی پیرامون واژگانی که وجه مشترک همه آنها عنصر خنده و شوخ‌طبعی است، مطلب شایسته‌ای آماده و منتشر کند. او با کنار هم قرار دادن معانی واژگان حوزه طنز از فرهنگنامه‌ها و لغت‌نامه‌های معتبر فارسی، تفاوت و تقارن این واژگان را آشکار کرده است.
ساختار و ماهیت نمایش‌های شادی‌آور ایرانی، مبحثی است که محمدباقر انصاری در کتاب «نمایش روحوضی؛ زمینه، زمانه و عناصر خنده‌ساز» نیز دنبال کرده است. او ابتدا ریشه‌ها و پیشینه‌های شادی و شادمانی را در کلام ائمه معصومین‌(ع) جست‌وجو می‌کند و سپس با بیان گونه‌ها و نمونه‌های نمایش شادی‌آور از نوع ایرانی، مخاطب را با انواع این نمایش‌ها که سابق بر این در قهوه‌خانه‌ها، جشن‌ها، مهمانی‌ها و مجامع عمومی اجرا می‌شد آشنا می‌سازد.
شهرزاد طناز و نگاهی به انواع طنز و کارکردهای آن در بعضی از داستان‌های هزار و یک شب، عنوان مقاله محمدعلی علومی است و در ادامه این کتاب، رؤیا صدر، مقاله‌ای با موضوع «طنز در نشریات دانشجویی» نوشته است.
نگاهی به طنز در آثار کورت ونه‌گات را محسن حکیم‌معانی با عنوان «اعدام ادبیات با شلیک طنز» و ترجمه داستان «اجرت» از مجموعه بهترین داستان‌های کوتاه پرسیوال اورت را اسدالله امرایی برای این کتاب آماده کرده‌اند. گفت‌وگو با کیومرث منشی‌زاده همراه با ذکر شعر تاریخ تاریخ یا جغرافیای تاریخ از او، تعمق در خصلت کمیک و استراتژی‌های کمیکی در متون دریدا برای درک بهتر متون او، ساختار نمایش‌های شادی‌آور ایرانی و نظریه الکساندر پیرامون جوک‌ها و بخش‌های تشکیل‌دهنده شوخی کلامی از دیگر بخش‌های کتاب است.

نویسنده

سیّدعبدالجواد موسوی

سیدعبدالجواد موسوی:
کتاب های نویسنده
کتاب طنز - جلد هفتم
کتاب طنز - جلد ششم
کتاب طنز - جلد سوم
کتاب طنز - جلد اول
کتاب طنز - جلد چهارم
کتاب طنز - جلد پنجم
زخم و نمک
زخم بی‌بهبود

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
کوچه نقاش ها

راحله صبوری

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

اتمام موجودی انبار
دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

آن بیست و سه نفر

مربع های قرمز

زینب عرفانیان