ورود

شطرنج با ماشین قیامت

نویسنده : حبیب احمد زاده
طراح جلد، تصویرگر : -

نمای نزدیک : رمان شطرنج با ماشین قیامت یک اثر فلسفی اجتماعی درباره ‏ی سه روز از زندگی یک بسیجی هفده‌ساله در شهری است که توسط عراقی‌ها محاصره شده است. او دیده‌بان توپخانه است اما به‌رغم میل باطنی‌اش مسؤولیت وانت غذا به او محول می‌شود و او باید علاوه بر غذارسانی به رزمندگان، به سه نفر از آدم‌های عجیب و غریبی که شهر را ترک نکرده‌اند هم غذا بدهد. عراقی‌ها به سیستم رادار پیشرفته‏ ی عربی مجهز شده‌اند و او به دنبال آن می‌گردد. این سیستم رادار همان ماشین قیامتی است که نویسنده برای یافتن آن با استناد به سه قسمت از کتاب مقدس قرآن، انجیل و تورات، فلسفه‏ ی آفرینش انسان و زندگی‌اش در آخرت را از دیدگاه یک بسیجی نوجوان، روسپی زمان شاه و مهندس بازنشسته‏ ی پالایشگاه آبادان که ترکیبی از گناه و بی‌گناهی، سادگی و مکاری و تقدس و کفر هستند، بازخوانی می‌کند. شطرنج با ماشین قیامت نگاه جدید و نوگرایانه به مقوله دفاع مقدس دارد و بیانگر این است که دفاع مقدس زمینه های رشد نسلی را به وجود آورده است. پال اسپراکمن نایب رئیس مرکز مطالعات دانشگاهی خاورمیانه در دانشگاه راتجرز امریکا این رمان را به انگلیسی ترجمه کرده است. هم اکنون این رمان در رشته زبان و ادبیات فارسی برخی از دانشگاه های آمریکا تدریس می‌شود. گفتنی است این کتاب به زبان‏های عربی و فرانسه نیز ترجمه شده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 3-155-506-964-978

تعداد صفحات 356

نوبت چاپ بیست و دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

نمای میانی:حبیب احمدزاده ۲۷ مهرماه سال ۱۳۴۳ در آبادان متولد شد. پدرش از اهالی دلوار در شهرستان تنگستان است.احمدزاده فارغ التحصیل کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی از دانشگاه هنر تهران و دکترای پژوهش هنر در دانشگاه تربیت مدرس است. او از جمله فعالان در عرصه ادبیات و هنر پایداری بوده و تا کنون دو کتاب و چندین فیلمنامه در این زمینه نگاشته است.. احمدزاده در دوران جنگ به عنوان یک دیده بان، روزانه 10 ساعت مواضع خودی و دشمن را زیر نظر داشته و ذهنی تصویری از جنگ دارد. او از جمله فعالان در عرصه ادبیات و هنر پایداری بوده و تا کنون چندین اثر داستانی و فیلمنامه نگاشته است.

نمای دور:حبیب احمدزاده: از روز اول فارغ از دعوای ایران و عراق به موضوع نگاه می کردم و اصلا قصد نداشته ام بگویم عراق بدبود و ایران خوب. به این مسأله تنها به عنوان یک مقطع از حرکت آدمی نگریسته ام به طوری که حتی سعی کرده ام از واژ ه عراق هم کمتر استفاده کنم. از همان روز اول، کتاب را برای آن طرف مرز نوشتم برای اینکه می خواستم این ارز شها را برای انسا نهایی که آن سوی مرزهای ایران هستند، مطرح کنم. خیلی از داستا نهای جنگی طوری هستند که باید سوزانده شوند زیرا باعث به وجود آمدن کینه بین دو ملت می شود در حالی که شطرنج با ماشین قیامت و داستا نهای شهر جنگی این طور نیستند و من این دیدگاه را مدیون مطالعه ای می دانم که پیش از جنگ داشته ام و همین طور حاصل آشنایی با آد مهای بزرگی بود که زمان جنگ دیدمشان. این نوع جدید داستان نویسی در قالب عرفانی نظامی( mystico – military ) نامیده می شود.

از کتاب:خب، با این تفاصیل که گفتم، شما، چرا باید در این نبرد نابرابر، که مرگ درش حتمی یه، شرکت کنید؟ حتی بنده، با کمترین اطلاعات نظامی، می تونم ادعا کنم که شما شکست خوردهید، از پیش شکست خورده. درست مثل حضرت آدم و همه آد مهای قبل و بعد از ما! و چرا من هم باید در این نبرد احمقانه شرکت کنم؟ اون هم وقتی که هیچ اعتقادی بهش ندارم؟ صفحه 27

از همین قلم:داستا نهای شهر جنگی ( سوره مهر)

افتخارات:ـ تنها رمان تقدیر شده در کتاب سال دفاع مقدس(۱۳۸۵)
ـ کاندید قلم زرین و کاندید کتاب سال جمهوری اسلامی ایران(۱۳۸۵)

 

نویسنده

حبیب احمد زاده

حبیب احمدزاده:
متولد 1343، نويسنده ودکترای پژوهش هنر
کتاب های نویسنده:
گفت و گو باسایه،یا،بوف کورچگونه ساخته و پرداخته شد؟
داستان های شهر جنگی
Chess with the Doomsday Machine
شطرنج با ماشین قیامت

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
مهمان فشنگ‌های جنگی

تهیه کنندگی انیمیشن

قایق راندن به اقیانوس

مظفر سالاری

دری به خانه خورشید

اسدالله حبیب

سایه ملخ

محمدرضا بایرامی

فوت و فن بازنگری و ویرایش رمان (مجموعه کتاب های آموزش نویسندگی 8 )

تو خودت گل هستی

آرام شب‌ به‌ خیر

کتاب های پیشنهادی ما
مهاجر عشق

علیرضا مسرتی

کره طلایی

انوشه منادی

پسری که کلاغ شد

محمد کاظم مزینانی

جناب خط شکن

معصومه قیطاسی

فرهنگ آزادگان - جلد دوم

غلامعلی رجایی

چوب های چرخ گاری (مجموعه شکرستان)

لیلا معظمی

آفتاب و آئینه

محمدصادق کوشکی

تو سیب و گندم... تو خود حوا

محمد مرادی

خرمشهر کو جهان آرا

هدایت الله بهبودی

فرمانده شهر

داوود بختیاری دانشور

مشتریانی که این کتاب را خریده اند، کتاب های زیر را مطالعه کردند
عقیق‏ هاى فصل یادگارى

اسماعیل فیروزی

ناگفته های جنگ

احمد دهقان

کجاوه

یوسف قوچق

پرواز شماره 22

عصام عبدالوهاب زبیدی،محمد حسین زوار کعبه

حقیقت و هنر دینی

دکتر محمد مددپور

همه چیز درباره جنگ

مرتضی سرهنگی

یاد مانا

علیرضا کمری

کوچه اقاقیا

راضیه تجار

روزهای آخر آبان

پانته‌آ صفایی بروجنی

به سختی پولاد به نرمی لبخند

ساسان ناطق