ورود

سهام خیام دختری از هویزه

نویسنده: قاسم یاحسینی

نمای نزدیک: تاریخ ایران، همواره شاهد رشادت‌ها و دلیری‌های مردان، ‌زنان و کودکان شهرهای مرزی در برابر هجوم بیگانگان و استعمارگران بوده است. این فداکاری‌ها و جان‌فشانی‌ها در ادبیات ایران نیز تاثیرگذار بوده است؛در این زمینه ادبیات دفاع مقدس، متأثر از این حوادث خالق کتاب‌های متعددی بوده است. کتاب «سهام خیام؛ دختری از هویزه» از همین دسته آثار بوده و نوشتاری مستند درباره زندگی کوتاه و شهادت سهام خیام به دست نیروهای رژیم عراق است. در ابتدای کتاب توضیحاتی درباره چرایی نگارش این اثر و مهجور بودن نام این کودک شهید داده شده است و به اعتقاد نگارنده، این اولین اثر مکتوب و مستقل درباره حادثه هویزه است. مطالعات صورت‌گرفته توسط سید قاسم یاحسینی و ذکر مشخصات جغرافیایی و حوادث تاریخی منطقه دشت آزادگان و هویزه در بخش‌های ابتدایی کتاب، این اثر را تبدیل به مرجعی ارزشمند برای دیگر مولفان و علاقه‌مندان ادبیات دفاع مقدس کرده است. نویسنده در بخش‌های بعدی کتاب، به ذکر توضیحاتی درباره خانواده سهام و تولد او پرداخته است. این جزئیات موجب آمادگی ذهن خواننده و درک بیشتر او از روایت شده و او را آماده مواجه شدن با رویداد‌های بعدی خواهد کرد. همچنین مصاحبه‌ها و خاطرات خانواده و آشنایان سهام خیام بی‌هیچ‌گونه دخل و تصرف و با زبانی ساده و بی‌پیرایه در کتاب گنجانده شده است. این موضوع باعث شده تا خواننده ضمن آگاهی از در دست داشتن یک اثر مستند داستانی، در هنگام خواندن بخش‌های بعدی کتاب، راحت‌تر به منطق حوادث پی ببرد. سادگی کلام در نقل‌قول‌های‌ شاهدان عینی ماجرا و اطرافیان، به نویسنده کمک کرده تا بدون نیاز به مبالغه و قهرمان‌پروی، روایتی شیوا و گویا از حادثه هویزه خلق کند. کتاب حاضر جزو معدود آثار ارزشمند در مورد اولین‌ها است؛ اولین روزهای جنگ، اولین شهرهای اشغال‌شده و اولین شهدا؛ کسانی که با رشادت و از خودگذشتگی، موجی از ایثار و فداکاری در سرتاسر ایران به راه‏انداختند. بی‌شک ثبت و ضبط خاطراتی از شهدای بزرگ و گمنام هشت سال دفاع مقدس در حوزه ادبیات جنگ، نویدبخش خلق آثار هنری در بخش‌هایی است که به دلیل عدم شناخت و مطالعه در مورد جنگ ایران و عراق، از آن فاصله گرفته‌اند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 6-688-506-964-978

تعداد صفحات 82

نوبت چاپ سوم

سال چاپ اول

قطع کتاب پالتویی

 

نمای دور:سید قاسم یاحسینی: فضای ادبیات داستانی به دلایل مختلف سیاسی، اجتماعی و ایدئولوژیک فضای مناسبی برای رشد و شکوفایی ندارد و ما به جز قلمرو دفاع مقدس در دیگر قلمروهای ادبی، شاهد انتشار رمان های با شکوه در ۱۰ سال اخیر نبود هایم. رمان جنگ در یک نگاه کلان تابعی از همین متغیر است و علاوه بر این در ۱۰ سال اخیر ژانر دیگری به عنوان خاطره ظهور کرده که به دلیل آسانی روایت توانسته جای خالی رمان را در ادبیات دفاع مقدس پر کند، به گون های که این رو زها در قبال انتشار صد کتاب خاطره یک رمان منتشر نمی شود. هیچ لزومی ندارد، فردی خودش در جنگ بوده باشد تا بتواند فضای جنگ را مجسم کند. من حتی یک  ساعت هم توفیق حضور در جبه ههای نبرد را نداشتم، اما با گفتگو با رزمندگان آن سا لها مثل کسی که 8 سال در جبه هها بوده می توانم جنگ را روایت کنم. اگر جوانان ما م یخواهند با جبهه و جنگ آشنا شوند، باید بسیار کتاب بخوانند.

 از کتاب : یک مرد جوان پیکر خونین سهام را بر دستان خود گرفت و همراه با سیل جمعیت و تکبیرگویان به خانه اش که نزدیک مطب دکتری بود، رفتیم. در آن لحظات من به لبا سهای سهام که پر از خون بود، نگاه می کردم. هنوز دور سرش روسری بود. پیراهنش که دورچی بلندی بود، گل های زرد و نارنجی داشت. تمیز و نو بود و فکر می کنم سهام آن روز لباس عیدش را پوشیده بود. یک انگشتر طلا هم در انگشت دست راستش بود. صفحه ۵۰

 

نویسنده

قاسم یاحسینی

سید قاسم یاحسینی:
متولد ١٣٤٤، نويسنده و خاطره نگار
کتاب های نویسنده
تک آوران گردان یکم
کتاب گویای زیتون سرخ
خاطرات ماشا الله کازرونی
تکاوران خرمشهر
کتاب گویای دریا خانم
تکاوران نیروی دریایی خرمشهر
وری وقت جنگه
دریا خانم
پنهان زیر باران
بچه های کفیشه
آخرین شلیک
پرواز روی خاک
مقاومت در سوسنگرد
گزارش به خاک هویزه
سهام خیام دختری از هویزه
زیتون سرخ
ظهور و سقوط خاندان تنگستانی
مهمان فشنگ‌های جنگی
یک دریا ستاره
پاى پیاده روى آب

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

راز نگین سرخ

اردوگاه اطفال

اتمام موجودی انبار
دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

آن بیست و سه نفر

ضربت متقابل

کالک های خاکی

چراغ های روشن شهر