ورود

فرهنگ آزادگان جلد سوم

نویسنده: غلامعلی رجائی

نمای نزدیک: تصور غلطی است اگر بخواهیم جنگ تحمیلی عراق علیه ایران را با مطرح کردن موضوعات بزرگ و عجیب به همه طیف‌های مختلف فکری بشناسانیم، همان طور که در ادبیات داستانی‌ای که برای اکثر مردم نوشته می‌شود، عموما اتفاقات به ظاهر عجیب و خیره کننده محور اصلی آثار نیستند، خاطرات اسرا و رزمندگان جنگ تحمیلی هم از آنجا که به خودی خود دارای ظرفیت و جذابیت روایی هستند، هر قدر کوتاه‌تر و ساده‌تر نوشته شوند تاثیرگذارترند. بنابراین در نگارش خاطرات جنگ می‌توان با زبانی ساده، موضوع و ماجرا‌هایی را که درک و فهمش برای بسیاری از مخاطبان پیچیده به نظر می‌آید پیش کشید و آنها را خواندنی و لذت بخش جلوه داد اما هر نویسنده‌ای از عهده این کار برنمی‌آید؛ خوشبختانه غلامعلی رجایی در مجموعه «فرهنگ جبهه» به خوبی از پس چنین امری برآمده است. خاطرات آزادگان بخش مهمی از روایت‌های کمتر دیده شده جنگ تحمیلی‌ عراق علیه ایران است که ناگفته‌های خواندنی بسیاری را در بردارد. این در حالی است که دفاع هشت ساله ایران در بعد خبررسانی سویه‌های گسترده‌تری داشت و گرچه روزنامه‌های فارسی زبان در داخل کشور اخبار جنگ ایران را منعکس می‌کردند اما دنیا به گونه‌ای سعی در خنثی کردن این اخبار داشت. بعد از پایان جنگ تحمیلی کتاب‌هایی که به ثبت این خاطرات اختصاص داشتند، پی‌در‌ پی منتشر شدند و در بخش خاطرات آزادگان هم بیش از صدها عنوان کتاب نوشته شد. یکی از این آثار ارزشمند، مجموعه سه جلدی فرهنگ آزادگان است. نویسنده در این کتاب ضمن وفاداری کامل به روایت‌ها، با ویرایش ادبی و دسته‌بندی موضوعی اثر را برای مطالعه کاربردی کرده است. هر خواننده‌ای به فراخور سلیقه و نگاهش می‌تواند بر اساس عنوان فصل‌ها، بخشی از کتاب را مطالعه کند بی آنکه نیاز باشد فصل‌های بعد یا قبل را بخواند. جلد سوم فرهنگ آزادگان، فصل بیست و هشت تا سی و نهم این مجموعه ارزشمند و خواندنی را در بر می‌گیرد. در این فصل‌ها به موضوعاتی از قبیل هم‌بستگی، وحدت و ایثار، اسوه‌های صبر، رعایت اصل مخفی‌کاری، راه‌های کسب خبر، ابتکارات و خلاقیت‌ها، اوقات فراغت، برگزاری مراسم،‌ مقاومت و بازگشت به ایران پرداخته شده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 7-243-506-964-978

تعداد صفحات 326

نوبت چاپ سوم

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

نمای دور:سعید بیگی (منتقد): قطعاً نسل جدید و نسل‌های بعدی از رهگذر تألیف و نشر آثاری مثل «فرهنگ آزادگان» که حول جنگ و دفاع مقدس شکل می‌گیرند، با واقعه عظیم و شگفت جنگ تحمیلی و چهره‌ها و شخصیت‌های از جان گذشته و شهیدانی که ایران برای همیشه تاریخ مدیون آنهاست آشنا می‌شوند و به وجود گرامی و سرنوشت‌ساز آن بزرگواران افتخار خواهند کرد. علاقمندی مردم به آثار دفاع مقدس نشان از آن دارد که چاپ چنین کتاب‌هایی باید بیشتر شود و بی‌گمان ادبیات داستانی معاصرمان با نوشتن درباره جنگ جهانی خواهد شد.
خواندن این کتاب برایم غنیمت بود. با گوشه‌ای از سختی‌هایی آشنا شدم که هم وطنانم برای دفاع از ایران به جان و دل خریدند. تحمل یک روز حبس دشوار است، چه برسد به سال‌ها زندانی بودن زیر شکنجه و باتوم عراقی‌ها. ای کاش نویسندگان ما و به ویژه داستان نویس‌ها چنین آثاری را بخوانند. این کتاب‌ها الهام‌بخش هستند و پر از سوژه‌های بکر و دست نخورده‌اند.

از کتاب:زمانی که وحشیگری دژخیمان عراقی به اوج خود و سختی‌ها به آستانه شکستن صبر و مقاومت بچه‌ها می‌رسید تنها یک ملجأ و پناهگاه برای همه باقی می‌ماند و آن ذکر و یاد خدا بود. در آن شرایط آیه “الا بذکرالله تطمئن القلوب” با تمام معنا در دل می‌نشست. از زمانی که یکی از بچه‌ها را به بیرون از اردوگاه می‌برند، همه آسایشگاه به نماز و دعا می‌ایستند. در نیمه‌های شب که اکثر انسان‌ها خواب‌اند، اسرا به نجوای الهی مشغول بودند.صفحه723

 

نویسنده

غلامعلی رجائی

زندگینامه غلامعلی رجایی متولد 1336 در دزفول است. او مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکترای تاریخ از دانشگاه تربیت مدرس و استاد دانشگاه است. زندانی سیاسی رژیم طاغوت در سال 1357، تبعید سیاسی در دوران دانشجویی توسط ساواک بدلیل فعالیت های سیاسی در سال 1356، جانباز 20% جنگ و با سابقه 93 ماه حضور در جبهه ها با مسئولیت فرهنگی در قرارگاههای مرکزی کربلا و خاتم الانبیا (ص)، بیش ازسی و سه سال سابقه مطبوعاتی و کار رسانه ای و نوشتن بیش از سیصدمقاله در رسانه های عمومی و مجلات تخصصی علمی و پژوهشی، همکاری با روزنامه های کثیر الانتشار و سایتهای اینترنتی خبری و غیر خبری نظیر روزنامه شرق و سایت انتخاب، فعالیت در عرصه های فرهنگی داخل کشور از طریق ارائه مقاله به همایش های علمی و سخنرانی در مراکز دانشگاهها و ...، فعالیت در عرصه خارج از کشور از طریق سخنرانی و ... در زمینه های فرهنگی و دینی از جمله فعالیت‌های اوست.  

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
راز نگین سرخ

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

چراغ های روشن شهر

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

آن بیست و سه نفر

لشکر خوبان

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

کالک های خاکی