ورود

فرهنگ آزادگان - جلد دوم

نویسنده: غلامعلی رجائی

نمای نزدیک:۲۶ مرداد سال ۱۳۶۹ ایران شاهد بازگشت نخستین گروه اسیران جنگ تحمیلی بود که پس از تحمل سال ها اسارت به آغوش خانواده‏های خود بازمی گشتند. این رویداد بزرگ دو هفته پس از اشغال نظامی کویت توسط ارتش صدام و دو روز پس از آن صورت گرفت که صدام در نامه‌ای به آیت الله هاشمی رفسنجانی ـ رئیس جمهوری وقت ایران ـ تسلیم مفاد قرارداد ۱۹۷۵ الجزیره و شرایط ایران شد و از جمله قول داد از مرزهای ایران عقب نشینی و اسیران ایرانی را آزاد کند. از جمله اقداماتی که پس از بازگشت اسیران صورت گرفت، تشکیل ستاد رسیدگی به امور آزادگان بود. این ستاد 22 مرداد سال 1369 براساس قانون حمایت از آزادگان مصوب 23 آذر 1368 مجلس شورای اسلامی تشکیل شد و در نخستین گام با مساعدت و همراهی دیگر دستگاه‌ها تبادل بیش از 40 هزار آزاده و به همین تعداد اسیر عراقی را انجام داد. بعد از این، ستاد رسیدگی به امور آزادگان بیش از 270 واحد ستادی در سراسر کشور تشکیل داد و ارائه خدمات به آزادگان را در زمینه‌های گوناگون آغاز کرد. چند ماه پس از آزادی آخرین اسرای ایرانی، برخی سازمان‌های فرهنگی و عده‌ای از نویسندگان متعهد و پژوهشگران و روزنامه‌نگاران به مصاحبه با آزادگان پرداختند و از همان روزها جمع آوری این خاطرات ارزشمند هم شروع شد. گرچه تا کنون کتاب‌های بسیاری درباره آزادگان و خاطرات آنان منتشر شده است اما «فرهنگ آزادگان» که در سه جلد منتشر شده و این کتاب جلد دوم آن است، کاری درخور ستایش و منبعی غنی در این عرصه به حساب می‏آید. جلد دوم این مجموعه هم ادامه خاطرات خواندنی آزادگان جنگ تحمیلی است. این جلد، از فصل یازده تا فصل بیست و هفت را در بر می‌گیرد و در آن به موضوعاتی چون آب و تشنگی در اسارت، آمارگیری، مکر و حیله‌های دشمن، ستون پنجم، خیانت‌های منافقان، صلیب سرخ، حماقت‌های دشمن، تلاش دشمن در ایجاد انحراف، شهادت در اسارت، نمادهای مظلومیت، انواع شکنجه‌ها و نگهبانان جلاد، مخالفت با روحیه روانی و شکنجه‌های روحی و روانی در دوران اسارت پرداخته شده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 0-242-506-964-978

تعداد صفحات 359

نوبت چاپ سوم

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

نمای دور:حمید بهداروند (منتقد): در جلد دوم فرهنگ آزادگان خاطرات اسرا روی دیگری هم دارد؛ تنهایی، رنج و امید به بازگشت و دیدار با امام (ره). در این کتاب که اثری متفاوت در حوزه خاطرات اسیران به حساب می‌آید، روایت‌ها کوتاه و موجز هستند و بر خلاف آثاری از این دست که متن‌های طولانی و یکدست و کسل‌کننده و تکراری دارند، مجموع خاطره‌ها خواندنی‌اند. همین کوتاه و کم‌حجم بودن خاطرات باعث می‌شود خواننده برای مطالعه کتاب از خود میل و رغبت نشان دهد. در واقع مخاطب خسته نمی‌شود. البته هر مولف سبک و سیاق خود را دارد اما تجربه نشان داده، نگارش خاطرات کوتاه و حتی داستان‌های کوتاه کوتاه مخاطبان بیشتری را جذب می‌کنند. به گمانم امروز دوره درازگویی و طولانی نویسی به سر آمده است. ازدیگر نکات مثبت اثر که به جنبه پژوهشی و واقعی بودن آن کمک می‌کند آوردن نام راویان و منبع خاطرات است که در انتهای کتاب منتشر شده است.
از کتاب:ما به سهم خودمان نگذاشتیم عراقی‌ها به ما فشار بیاورند. بعضی مواقع صدایمان را به آسمان می‌رساندیم و تکبیر می‌گفتیم. این مسائل پیش می‌آمد. درگیری سابق موصل 1 پیش آمد که منجر به شهادت هم رزمم محمد سوری شد. همه ما داخل آسایشگاه بودیم. یک مرتبه کل اتاق‌ها را به رگبار بستند و عراقی‌ها که در طبقه بالا مستقر و مراقب ما بودند یک‌باره شروع به تیراندازی کردند و تیر به سر برادر سوری اصابت کرد و شهید شد.صفحه580

 

نویسنده

غلامعلی رجائی

زندگینامه غلامعلی رجایی متولد 1336 در دزفول است. او مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکترای تاریخ از دانشگاه تربیت مدرس و استاد دانشگاه است. زندانی سیاسی رژیم طاغوت در سال 1357، تبعید سیاسی در دوران دانشجویی توسط ساواک بدلیل فعالیت های سیاسی در سال 1356، جانباز 20% جنگ و با سابقه 93 ماه حضور در جبهه ها با مسئولیت فرهنگی در قرارگاههای مرکزی کربلا و خاتم الانبیا (ص)، بیش ازسی و سه سال سابقه مطبوعاتی و کار رسانه ای و نوشتن بیش از سیصدمقاله در رسانه های عمومی و مجلات تخصصی علمی و پژوهشی، همکاری با روزنامه های کثیر الانتشار و سایتهای اینترنتی خبری و غیر خبری نظیر روزنامه شرق و سایت انتخاب، فعالیت در عرصه های فرهنگی داخل کشور از طریق ارائه مقاله به همایش های علمی و سخنرانی در مراکز دانشگاهها و ...، فعالیت در عرصه خارج از کشور از طریق سخنرانی و ... در زمینه های فرهنگی و دینی از جمله فعالیت‌های اوست.  

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

چراغ های روشن شهر

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

لشکر خوبان

کالک های خاکی

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری