ورود

فرهنگ آزادگان - جلد اول

نویسنده: غلامعلی رجائی

نمای نزدیک:اثر حاضر کتاب اول از مجموعاً سه جلدی «فرهنگ آزادگان» است که در 39 فصل به نقل و انعکاس خاطرات آزادگان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران می‌پردازد. این مجلد که مشتمل بر 10 فصل است در حقیقت آینه‌ای از فرهنگ جبهه و جهاد است و بیشتر مطالب آن خاطرات ناگفته و منتشر‌ نشده آزادگان است که در چند روز اول بازگشت به میهن به جهت برخی ضرورت‌ها نظیر مسائل بهداشتی و‌... در قرنطینه‌های مختلفی اسکان یافته بودند. نویسنده در دسته‌بندی موضوعات سعی کرده با توجه به مطالب گردآوری شده به یک موضوع دراردوگاه‌های مختلف نگریسته شود و تنها به روایت حوادث یک یا دو اردوگاه بسنده نکند. علاوه بر این، در فصل اول به بزرگ‌ترین مشکلات اسارت از جمله کمی آب، زالوها، حمام زمستان و تابستان، درد قولنج و ... اشاره می‌کند و در فصول بعدی به بهداشت و درمان بیماری‌ها، وضع تغذیه، وضعیت لباس و پوشاک، سرما و گرما، برنامه‌نویسی رزمندگان، مکان اسارت، غربت و محرومیت و به نمونه‌هایی از قساوت و سنگدلی عراقی‌ها در اسارت می‌پردازد. این اثر درمجموع ارزش‌های مقدس دینی و ملی مندرج در فرهنگ جبهه را از طریق نشر مستندات معتبر به آیندگان منتقل کرده و ابعاد ناشناخته و ناپیدای این فرهنگ را روشن می‌کند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 3-241-506-964-978

تعداد صفحات 352

نوبت چاپ سوم

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

 

نمای میانی: غلامعلی رجایی، متولد سال 1336 دزفول است. وی در جریان مبارزات مردمی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، به دلیل فعالیت‌های سیاسی‌اش، توسط ساواک دستگیر شد و مدتی را در زندان‌های رژیم پهلوی گذراند. رجایی تاکنون بیش از 30 عنوان کتاب درباره انقلاب اسلامی و دفاع‌مقدس تدوین و منتشر کرده است. او علاوه بر این جانباز بیست درصد بوده و سابقه 93 ماه حضور در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران را دارد.

نمای دور:محمد حسین رحمانیان (منتقد): این کتاب که با نثری خواندنی و پرکشش نوشته شده، به بازگویی ابعاد گوناگون رفتار و کردار و سیره و شخصیت آزادگان در دوره اسارت می‌پردازد. کتاب حاضر از این نظر قابل اعتناست که به صورت موضوعی در قالب خاطره تدوین و تنظیم شده و به طور کاملا مستند و بر اساس گفته‏ها و خاطرات آزادگان نوشته و تدوین شده است. تنظیم موضوعی و الفبایی مطالب پراکنده، به دستیابی و جستجوی آسان و سرعت در بازیابی کمک فراوانی می‏کند.
این روایت‏ها و خاطره‏ها همگی در وصف عظمت، افتخار، مقاومت، هوشمندی و موقعیت‏شناسی افرادی است که آزادی طبیعی را بر دفاع از وطن و ارزش‏ها مقدم ندانستند. در میان خاطرات به مطالبی خواندنی و در عین حال ناراحت‌کننده برمی‌خوریم و نوشته‌ها کاملا بر مخاطب تاثیر می‌گذارد. از دیگر ارزش‌های اثر این است که خواننده با بخشی از دشواری ها و نا مروتی‌هایی که عراقی‌ها به آزادگان عزیز روا می‌داشته‌اند آشنا می‌شود.

از کتاب:چهار ماه و نیم بود که ابدا به خواسته‌های ما ترتیب اثر نمی‌دادند و ما هم مقاومت می‌کردیم. به همین دلیل یک روز آسایشگاه را بستند و هفت روز آب و غذا را به کلی قطع کردند و بعد از هفت روز درها مجددا باز شد، بچه‌ها بیرون آمدند و نماز جماعت با شکوخی خوانده شد. افسر عراقی دوباره درخواست‌هایش را مطرح کرد و یک بار دیگر با مقاومت اسرا روبه‌رو شد. آنها از قبل چوب و چماق آماده کرده بودند...صفحه166

از همین قلم:برداشت‌هایی از سیره امام خمینی (موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی) سیره شهید بهشتی (شاهد) سیره شهید رجایی (شاهد) امام به روایت امام (موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی) خلوتی با خویش (پیام آزادی) لحظه‏های آسمانی (هزاره ققنوس)

نویسنده

غلامعلی رجائی

زندگینامه غلامعلی رجایی متولد 1336 در دزفول است. او مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکترای تاریخ از دانشگاه تربیت مدرس و استاد دانشگاه است. زندانی سیاسی رژیم طاغوت در سال 1357، تبعید سیاسی در دوران دانشجویی توسط ساواک بدلیل فعالیت های سیاسی در سال 1356، جانباز 20% جنگ و با سابقه 93 ماه حضور در جبهه ها با مسئولیت فرهنگی در قرارگاههای مرکزی کربلا و خاتم الانبیا (ص)، بیش ازسی و سه سال سابقه مطبوعاتی و کار رسانه ای و نوشتن بیش از سیصدمقاله در رسانه های عمومی و مجلات تخصصی علمی و پژوهشی، همکاری با روزنامه های کثیر الانتشار و سایتهای اینترنتی خبری و غیر خبری نظیر روزنامه شرق و سایت انتخاب، فعالیت در عرصه های فرهنگی داخل کشور از طریق ارائه مقاله به همایش های علمی و سخنرانی در مراکز دانشگاهها و ...، فعالیت در عرصه خارج از کشور از طریق سخنرانی و ... در زمینه های فرهنگی و دینی از جمله فعالیت‌های اوست.  

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
مربع های قرمز

زینب عرفانیان

کالک های خاکی

عصرهای کریسکان

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

آن بیست و سه نفر

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

راز نگین سرخ

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور