ورود

پرواز سفید

نویسنده: داوود بختیاری دانشور

داستانى از مقاطع مختلف زندگى سرتیپ خلبان شهیدعباس بابایى فرمانده پایگاه‏هاى هوایى اصفهان و تهران در ایام‏جنگ ایران و عراق که براى گروه سنى نوجوان نوشته شده است.ابتداى کتاب در فصلى با عنوان «طلوع یک ستاره» به زندگینامه‏مختصر فرمانده شهید و خاطراتى از دانشکده خلبانى نیروى هوایى واعزام به آمریکا جهت تکمیل تحصیلات، ایمان و اخلاص وى وشایستگى او در کسب درجات سرهنگى و سرتیپى پرداخته شده‏است. 10 بخش دیگر کتاب داستان‏هایى از ایام دوران نوجوانى وجوانى وى مى‏باشد که عناوین آنها عبارت است از: باباى مدرسه،باغبان، آمپول‏زن کوچک، نامه، کاپیتان، طناب مرزى، ذرت فروش،فرشته نجات، هواپیماى سى - 130 و پرواز سفید.

ناشر سوره مهر

شمارگان 10000

شابک 1-592-471-964-978

تعداد صفحات 96

نوبت چاپ سیزدهم

سال چاپ اول

قطع کتاب پالتویی

  شاید اگر مجموعه تلویزیونی «شوق پرواز» ساخته و از سیمای جمهوری اسلامی پخش نمی‌شد، تمام بار معرفی شهیدانی چون عباس بابایی به دوش کتاب‌ها و سایر منابع مکتوب بود و آنها بودند که باید سیمای درخشان چنین شخصیتی را برای مردم نمایان سازند، اما خوشبختانه چنین اتفاقی افتاد و حالا این خلبان پرافتخار را بیش از پیش می‌شناسند. اما در میان منابع مکتوب هم کم‌تر اثری درباره شهید عباس بابایی در دسترس است و طبیعی است که پرواز سفید، به دلیل همین کاستی، بتواند عطش مخاطبان را برای یافتن اثری داستانی درباره او سیراب کند و به چاپ‌های مکرر برسد. چهارمین اثر از مجموعه وسیع «قصه فرماندهان» است که درباره ستاره پرفروغ و تابناک آسمان‌ها، شاخص‌ترین خلبان شهید کشور یعنی شهید عباس بابایی نوشته شده است. نویسنده این کتاب هم مانند کتاب‌های «فرمانده شهر»، «پاوه سرخ» و «بچه محل جلالی» کسی نیست جز زنده‌یاد داوود بختیاری دانشور ـ که بیش‌ترین سهم را در این مجموعه دارد. مطالعه کتاب «پرواز سفید» این امکان را به مخاطب می‌دهد که با صفات این شهید والامقام بیشتر آشنا شود. داستان‌های بابای مدرسه و آمپول‌زن کوچک، از بخش‌های تکان‌دهنده و احساسی کتاب هستند، اما این کتاب، 9 قصه خواندنی دیگر هم دارد که زندگی شهید بابایی را به خوبی مرور می‌کنند؛ از نوجوانی و دوران مدرسه در داستان‌های «بابای مدرسه»، «باغبان» و «آمپول‌زن کوچک» تا جوانی و حضور آموزشی در آمریکا در داستان‌های «نامه»، «کاپیتان» و «طناب مرزی» تا آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و دفاع مقدس با قصه‌های «ذرت‌فروش»، «فرشته نجات»، «هواپیمای سی 130» و «پرواز سفید» که این آخری، داستان پرواز عاشقانه شهید عباس بابایی است و نحوه شهادت این خلبان تیزپرواز ارتش اسلام را روایت می‌کند. داستان آخر کتاب ـ که اثر از همان داستان، نام گرفته است ـ قصه‌ای است پرکشش و پرتعلیق. هواپیمای عباس هدف ضدهوایی دشمن قرار می‌گیرد، اما او روزگار دشوار آموزشی را برای این نگذرانده که خودش و هواپیمایش را در خاک دشمن رها کند. به هر سختی و مکافات است، خودش را به پایگاه می‌رساند و روی خاک پاک میهنش جان می‌سپارد. لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

داوود بختیاری دانشور

زندگینامه

در سال 1346 در تهران متولد شد و در همین شهر نیز رشد و پرورش یافت. دارای لیسانس مدیریت صنعتی است و به‌عنوان کارشناس ادبی در دفتر هنر مقاومت مشغول به کار شد و با انجمن قلم نیز همکاری می‌کرد و کتابی از زندگی آقای خالدی یکی از آزاده‌های عزیز کشورمان را با عنوان « مردی که خواب نمی دید » را نوشت.

 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
ضربت متقابل

اتمام موجودی انبار
کتاب دا

سیده اعظم حسینی

اردوگاه اطفال

کالک های خاکی

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

راز نگین سرخ

عصرهای کریسکان

فرنگیس

مهناز فتاحی

اتمام موجودی انبار
روزهای بی آینه

گلستان جعفریان