ورود

آشنایی با صنایع صحنه

نویسنده: رضا مهدی زاده ، امیر هاشمی مهر ، دانیل ای یونیزی

این کتاب راهنمایی جامع در تمامی زمینه‌های اجرایی طراحی صحنه، دکور مدیریت، برنامه‌ریزی کارگاه‌ها، انتخاب و به‌کارگیری مواد و مصالح، ترسیم نقشه‌های اجرایی و کنترل هزینه‌ها است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-964-506-599-5

تعداد صفحات 242

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری بلند

کتاب های دیگر نویسنده

یک سالن تئاتر حداقل به دو چیز نیاز دارد: فضایی که بازیگر در آن به اجرا بپردازد و فضایی که تماشاگر بتواند در آن به تماشای تئاتر بنشیند. اساس یک سالن تئاتر خوب، چگونگی رابطه بین این دو فضاست. کتاب «صنایع صحنه» کتابی با رویکرد آموزشی است که تمام اجزای صحنه یک نمایش را از زوایای گوناگون بررسی می‌کند.
هرچند که این کتاب دیدگاهی تاریخی ندارد، اما نویسنده با مرور کلی بر سیر تحول تجربیات غرب در زمینه صحنه اجرای یک تئاتر، دیدگاه‌های ارزشمندی را در اختیار متخصصان این رشته می‌گذارد و با بررسی سالن‌های تئاتر کهن از جمله صحنه‌های تئاتر یونانیان و رومیان مولفه‌های طراحی صحنه مدرن را نمایان می‌کند. بررسی و ارایه کامل شکل‌گیری اجزای گوناگون صحنه‌های تئاتر و چگونگی اجرای آن‌ها در سالن نمایش، تنها در یک کتاب امری غیر ممکن است، اما این کتاب چارچوبی را در اختیار طراحان صحنه قرار می‌دهد که از طریق آن با تمام ادوات و ابزارآلات صحنه آشنا می‌شوند و با دیدن نمونه‌های عینی که در کتاب آورده شده، با طراحی‌های صحنه روز دنیا آشنایی می‌یابند.
اما نکته مهم‌تر اینکه نویسنده، بسیاری از ادوات و گونه‌های مختلف طراحی صحنه را مورد کنکاش قرار می‌دهد تا به طراحان صحنه جوان یادآوری کند که دکور صحنه باید ساده، سبک و قابل انعطاف باشد.
این کتاب که جزو کتاب‌های درسی دانشگاه‌‍‌های کالیفرنیا و لس‌آنجلس آمریکا هم هست؛ هم برای دانشجویان طراحی صحنه و طراحان جوان و هم برای مدیران صحنه و مدیران سالن‌های تئاتر، نگارش و تدوین شده است.

نویسنده

رضا مهدی زاده

مهندس رضا مهدی‌زاده متولد 1357، فارغ التحصیل کارشناس طراحی صحنه از دانشگاه هنر تهران، کارشناس ارشد کارگردانی نمایش از دانشگاه تربیت مدرس، کارشناس ارشد مهندسی معماری از دانشکده هنر و معماری، دانشگاه آزاد اسلامی، عضو هیات علمی دانشگاه هنر تهران و مدیر گروه کارشناسی ارشد کارگردانی پردیس دانشگاه هنر تهران است.

مهدی‌زاده ترجمه کتاب‌های "آشنایی با صنایع صحنه" و "هندسه صحنه؛ ماهیت طراحی صحنه چیست" و نگارش مقاله‌های "اندیشه استعاری در طراحی صحنه"، "در فضا و مکان دراماتیک" و "ماهیت عملکرد فضا در طراحی صحنه با تاکید بر شیوه کنشگر" را به انجام رسانیده‌است، همچنین عضو انجمن طراحان صحنه و لباس خانه سینمای ایران، انجمن طراحان صحنه و لباس خانه تئاتر ایران می باشد.

کتاب های مرتبط
روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

فرنگیس

مهناز فتاحی

راز نگین سرخ

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

زندان الرشید

نماد ها

دانلود اپلیکیشن

ما را دنبال کنید +

آدرس : خیابان حافظ، خیابان رشت ،پلاک 23، صندوق پستی 1144/15815

تماس با پشتیبانی 66460993 021 (ساعت 9 الی 18)
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت انتشارات سوره مهر می باشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.