ورود

دایرة المعارف انقلاب اسلامی - جلد دوم

نویسنده: شورای عالی دایره المعارف انقلاب اسلامی

فرهنگنامه‌ای مصور، مشتمل بر 252 مدخل از حرف «ج» تا «ش» درباره انقلاب اسلامی

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 3-986-506-964-978

تعداد صفحات 405

نوبت چاپ چهارم

سال چاپ اول

قطع کتاب رحلی

کتاب های دیگر نویسنده

دایره‌المعارف انقلاب اسلامی در زمره آثار نظری و پژوهش ـ بنیاد‌ کم‌شماری است که با اهتمام و همت جمعی از سرشناس‌ترین چهره‌های علمی ـ تحقیقی کشور به سامان رسیده و فعالیت‌های هریک از اعضای گروه مؤلفان از همان آغاز به شکلی کاملا هدفمند و آگاهانه به گونه‌ای ساماندهی و تعریف شده است که از حداکثر توان و قابلیت یکایک آنها در جهت غنابخشی بیشتر به مجموعه استفاده شود.
در این راستا شورای انتخاب مداخل که پس از برگزاری 55 جلسه هم‌اندیشی مفصل، حدود 870 مدخل را برای نگارش این دایره‌المعارف برگزید، تحریر مقالات هر مدخل را به پژوهشگری که اهلیت و صلاحیت بیشتری در آن موضوع داشته باشد، واگذاشت. در پایان کار نیز شورای عالی دایره‌المعارف (مرکب از هدایت‌الله بهبودی، محمد کریمی، سیدمحمدصادق فیض، حسین نصیری، علی حسین احمدی و میرزاباقر علیان‌نژاد) با بازخوانی جزء‌به‌جزء و دقیق مقالات و پس از احراز کیفیت علمی مقالات، انتشار آنها را بلامانع تشخیص داده و نسبت به درج آن در مجموعه اقدام می‌کردند. این مایه دقت و وسواس علمی برای تهیه و تدوین اثری ویژه مخاطبان نوجوان و جوان، به روشنی در مجلد حاضر قابل بازشناسی است و در عمل نیز نتایج درخشانی به بار آورده که موجب رویکرد وسیع مخاطبان به آن شده است به طوری که به فاصله کوتاهی از انتشار چاپ نخست، به چاپ‌ ششم رسید. همچنین مانند الگویی پیش روی دایره‌المعارف‌نویسان قرار گرفته است.اما چاپ جدید این مجلد، بازنشر صرف نسخه‌های پیشین کتاب نیست بلکه با تجدیدنظر کلی مؤلفان و روزآمد‌سازی مفاد و تعداد مقالات آن، با ساختاری جدید که شامل حرف ج (جاما) تا ش (شیمیایی) می‌شود و دربردارنده 252 مدخل است، چاپ و نشر شده است که در حقیقت تدوین تازه‌ای از چاپ‌های پیشین کتاب به شمار می‌آید.
در این مجلد نیز به روال جلد نخست،  مؤلفان و برگه‌نویسان تلاش کرده‌اند که در عین پایبندی به اصول نگارشی متون علمی، در نگارش مدخل‌ها حوصله مخاطبان این دایره‌المعارف را نیز مورد توجه قرار دهند. آنها با تمهیداتی چون رعایت اصل سادگی در نگارش، یادکرد جزئیات و دوری از جملات فرمایشی و رسمی (به نحوی که خواندن آن برای مخاطبان نوجوان و جوان ملال‌آور نباشد) استفاده از آن را برای مخاطبان تسهیل کرده‌اند که استفاده از 260 عکس گویا و جذاب در خلال مباحث نیز در همین راستا مورد توجه قرار گرفته است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
کوچه نقاش ها

راحله صبوری

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

فرنگیس

مهناز فتاحی

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

چراغ های روشن شهر

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

آن بیست و سه نفر

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی