ورود

در کوچه های خرمشهر

نویسنده : مریم شانکی
طراح جلد، تصویرگر : -

نمای نزدیک:آن‌زمان که همه به دنبال دفاع از ایران، حفظ خاک ایران و بیرون راندن متجاوزان از خاک خرمشهر بودند، زنی بود که خوب می‌دانست روزی و روزگاری جنگ تمام می‌شود و از آن خاطره‌ای بر جای می‌ماند؛ خاطره‌ای که جای خالی بسیاری از رزمندگان را با خود خواهد داشت. چون بسیاری از این مردان و زنان آسمانی شهید می‌شدند و از آنها تنها نامی در خاطر مردم خواهد ماند. او ضبط‌ صوت کوچکش را برداشت و قدم‌ به ‌قدم کوچه‌های خرمشهر را پشت سر گذاشت تا دیده‌ها و شنیده‌های این رزمندگان را جمع‌آوری کرده و به ‌عنوان یک سند حفظ کند. حالا هم آنها را در کتابی به نام «در کوچه‌های خرمشهر» منتشر کرده است. مریم شانکی همان زنی است که پا به میدان جنگ گذاشت تا با گفت‌وگوهایی که انجام می‌دهد، بتواند حال و هوای بهشتی آن روزها را حفظ کند و به نسل‌های بعد نشان دهد که روزی مردمانی بودند که جنگ را با همه تلخی‌هایش شیرین نگاه کردند و بی‌هیچ ترسی از شهادت رودرروی دشمن ایستادند.حالا این کتاب تبدیل به اثری جامع شده که گفت‌و‌گوهای مریم شانکی با افرادی چون شهید بهروز مرادی، صالح موسوی فرهاد دشتی، محمد نورانی و همچنین 7 زن خرمشهری را در بر می‌گیرد؛ زنانی که مردانه در برابر تجاوزات دشمن بعثی ایستادگی کرده‌اند.این کتاب، مشکلات روزهای نخستین جنگ، کمبود تدارکات و کمبود نیرو و تجهیزات نظامی، ایثار و فداکاری در برابر دشمن و مقاومت در مقابل اشغال خرمشهر و صحنه‌های دلخراش شهادت شهدا را به‌خوبی روایت می‌کند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 8-176-506-964-978

تعداد صفحات 192

نوبت چاپ هفتم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

 

نمای میانی:مریم شانکی را باید یکی از پیشگامان تاریخ شفاهی زنان در جنگ هشت ‌ساله عراق علیه ایران دانست. او در سال‌های 1360 و 1361 ضبط‌ صوت کوچکش را برداشت و به آبادان رفت و شروع به ثبت و ضبط خاطرات شفاهی دختران مانده در آبادان کرد. این کار او نقطه آغازی بر تدوین تاریخ شفاهی زنان در هشت سال دفاع مقدس بود. از این منظر جایگاه خاصی در زمینه تاریخ شفاهی زنان در جنگ تحمیلی دارد.
نمای دور:مریم شانکی (نویسنده کتاب): آن‌روزها سراغ هرکسی می‌رفتیم به زحمت می‌شد پای صحبت‌هایش نشست. هدفمان ثبت وقایع جنگ در خرمشهر بود. هر روز عده‌ای از بچه‌ها به شهادت می‌رسیدند و ما در حسرت شنیدن حرف‌هایشان می‌سوختیم. البته خیلی‌های دیگر هم در آن زمان در درگیری‌های خرمشهر نقش و سهم داشتند که نامشان در این کتاب نیامده است. من خیلی دلم می‌خواست این کار را ادامه می‌دادیم، اما اکنون برای این کار دیر است. اگر قرار باشد باز به گذشته‌ها برگردیم، صداقت و صمیمیتی که در بیان آن گفت‌وگوها وجود داشت، به نظرم تکرار‌شدنی نیست. یکی از دلایلی که به نظرم این کتاب را قابل ارائه کرده است، این است که آدم‌ها در بیان حرف‌ها، خودشان بودند؛ بدون هیچ کم و کاستی. آنها احساسات واقعی‌شان را به صورت دقیق بیان کرده‌اند. دلم می‌خواست نام تک‌تک جوانان شهید خرمشهر را در کتاب بیاورم و همین‌طور اسامی همه کسانی‌ را که در مقاومت روزهای اول خرمشهر سهیم بودند و کتاب را به آنها تقدیم کنم.
از کتاب:باورنکردنی بود. بچه‌ها در مسجد جامع سلاح‌های غنیمتی را روی دست گرفته بودند و «کِل» می‌زدند و شادی می‌کردند. دیدن چنین صحنه‌هایی به مردم شهر روحیه می‌داد. از بچه‌های تدارکات و زن‌هایی که در مسجد جامع غذا می‌پختند، گرفته تا پیران و کودکان ... آن روز، خسته از نبردی سنگین، ریوهای عراقی را به سپاه آوردیم. وقتی جهان‌آرا خبر آمدن ما را شنید، از اتاق‌اش بیرون آمد و در حیاط مرا به آغوش کشید و بوسید. صفحه 71

از همین قلم:روزنه‌ای به آسمان (سوره‏ مهر) چشم ‌در ‌چشم آنان (سوره‏ مهر)

نویسنده

مریم شانکی

زندگینامه

مریم شانکی در سال 1340 در شهر تبریز متولد شده و دیپلم حسابداری دارد. وی هم‌اکنون خانه‌دار می‌باشد. همسر ایشان آقای حسن احمدی است که از نویسندگان خوب سال‌های دفاع مقدس هستند.

مریم شانکی را باید یکی از پیشگامان تاریخ شفاهی زنان در جنگ هشت‌ساله ایران و عراق دانست. وی در سال‌های 1360 و 1361 ضبط‌صوت کوچکش را برداشت و به آبادان رفت و شروع به ثبت و ضبط خاطرات شفاهی دختران مانده در آبادان کرد. این کار او نقطه آغازی بر تدوین تاریخ شفاهی زنان در هشت سال دفاع مقدس بود. از این منظر جایگاه خاصی در زمینه تاریخ شفاهی زنان در جنگ تحمیلی دارد. مریم شانکی ماحصل بخشی از تلاشهایش را در زمستان سال 1370 در کتابی با عنوان “در کوچه‌های خرمشهر” توسط دفتر ادبیات و هنر مقاومت منتشر کرد. این کتاب مورد استقبال خوانندگان قرار گرفت و چاپ چهارم آن در خردادماه سال جاری منتشر شده است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
خاطرات 15 خرداد قم - جلد دوم

فاصله‌های غریب

یک شهر،یک خانه

وقتی تو بیایی

مینا محمدی

کالبدشکافی فیلم

پسر بیشه های تمشک

عبدالرضا رضایی نیا

راهنمای نویسندگان درباره ویژگی های شخصیت ها (مجموعه آموزش نویسندگی ۷)

لیندا ان ادلستاین

مادرها مهربون اند - نمایشنامه های آسان 3

منظومه انصار

حکمت هنر هند

دکتر حسن بلخاری قهی

کتاب های پیشنهادی ما
جشن از ما بهترون

خسرو باباخانی - رقیه سادات صفوی

راز یک عبور

مریم بذرافشان

در ییلاق

محمد رضا بایرامی

نمایش های ایرانی - جلد پنجم

صدق عاشورپور

قصه ی باغ و باغبان (مجموعه 7 جلدی آن مان نباران)

مصطفی رحماندوست

پیرتر از خود

حمیدرضا شکارسری

حکایت مرد تنها

حمیدرضا شاه آبادی

فصل کوچ چلچله

محمدرضا محمدی پاشاک

دایرة المعارف انقلاب اسلامی - جلد دوم

شورای عالی دایره المعارف انقلاب اسلامی

نغمه ساز فاراب

علی اکبر والایی

مشتریانی که این کتاب را خریده اند، کتاب های زیر را مطالعه کردند
حرف ما

مرتضی سرهنگی

آموزش گام به گام نورپردازی در نمایش عروسکی «روی میز»

ایمان اردی زاده

مورچه لوچ

مریم ورپشتی

یک روز، یک مرد

محسن مطلق

معیارهای پیشنهاد و انتخاب طرح های فرهنگی

حسن بنیانیان

نقطه صفر مرزی

محمد تقی عزیزیان

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

روایتی ساده از ماجرایی پیچیده

ابراهیم حسن بیگی

همزاد

نورالدین آزاد

چگونه تحلیل گفتمان انتقادی انجام دهیم

دیویدمکین وآندره آمِیِر -مترجم : مهدی کوچک زاده