ورود

دکل ابوذر

نویسنده: فتح الله جعفری

نمای نزدیک:دکل‌ها در طول جنگ، امکاناتی مهم و حیاتی هستند. دیده‌بان‌ها هستند که قدر واقعی این چند تکه آهن را که روی هم سوار شده‌اند می‌دانند. دکل ابوذر یکی از همین دکل‌ها بوده که فرماندهی چون شهید حسن باقری با آن سر و کار داشته و چیزی فراتر از چند تکه آهن است چون خاطرات زیادی با آن رقم خورده است. نام این‌ دکل را شهید باقری گذاشت «ابوذر». تنهایی این ‌دکل که قبل و زمان جنگ استفاده مخابراتی داشت، در بیابان‌های گسترده شرق کارون، بی‌ شباهت به تنهایی ابوذر در صحرای ربذه نبود. مطالب این کتاب دست‌نوشته‌های روزانه سردار جعفری در زمان جنگ هستند و حالا که سال‌ها از نوشته شدنشان می‌گذرد، به خوبی اهمیت این دکل را در روزهایی که هیچ ‌خبری از آزادی خرمشهر نبود، نشان می‌دهد. جعفری در نخستین سال جنگ، در کردستان و جنوب،از نیروهای شناسایی بوده است و در این زمینه تجربه‌ زیادی دارد. وی در مصاحبه‌ای درباره چگونگی نوشتن یادداشت‌های روزانه‌اش گفته «برای نوشتن وقایع، زمان خاصی را در نظر نمی‌گرفتم. اما وقایع هر روز را در همان روز می‌نوشتم تا چیزی را فراموش نکنم. چون نگارش در اوج بحران، خاطرات و دست‌نوشته‌ها را ارزشمند و مستند می‌کند.» یک امتیاز کتاب، این است که با وجود حجم کم و در صورتی که می‌توانست به‌صورت گذرا به موضوع بپردازد، زیرنویس‌های زیادی دارد و همه مواردی که ممکن است برای خواننده ایجاد سوال کند، در پاورقی‌ها، توضیح داده شده‌اند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2200

شابک 9-463-506-964-978

تعداد صفحات 37

نوبت چاپ چهارم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

  نمای میانی:فتح‌الله جعفری، در سال1337 در اصفهان متولد شد. او دارای مدرک کارشناسی‌ارشد مدیریت از دانشگاه جنگ است. جعفری از سال‌1358 وارد سپاه‌قم شد. با آغاز حوادث کردستان، به این منطقه رفت و به مبارزه با ضدانقلاب پرداخت. در طول جنگ هم مسئولیت‌های مهمی در سمت فرماندهی به او واگذار شد. او بعد جنگ از سال 1378 تا 1386، ریاست سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس سپاه را به ‌عهده داشت. نمای دور:این کتاب پانصد و شصت‌ و یکمین محصول دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری است و در بخش خاطرات جنگ ایران و عراق، صد و هفتاد و نهمین کتاب محسوب می‌شود. سردار فتح‌الله جعفری در طول مدت جنگ هم در کردستان و هم مناطق عملیاتی جنوب، زیاد دیده‌بانی کرده است. اما جنگ مانع از این نشد که از روزهای اول دفاع، یادداشت‌های روزانه‌اش را به ‌ثبت نرساند. حسن باقری که سردار جعفری به وی هم پرداخته است، از فرماندهان زیرک و مبدع طرح‌‌های بی‌‌سابقه در جنگ بود و رویکرد جنگ را از نظامی صرف، به فرهنگ عاشورایی و علوی مبدل کرد. بخشی از این نوشته‌ها و یادداشت‌های روزنوشت جعفری، در قالب دو کتاب «دکل ابوذر» و «چزابه» منتشر شده‌اند. کتاب «دکل ابوذر» تنها 37 صفحه حجم دارد که 27 صفحه‌اش را خاطرات سردار جعفری و 10 صفحه پایانی را تصاویر و نقشه‌ها ساخته‌اند. خواننده در این کتاب گوشه‌ای از همین حقیقت را به روایت فتح‌الله جعفری خواهد دید. از کتاب:به دارخوین برگشتم تا پس از خوردن ناهار، به دکل ابوذر بروم. لذت دیده‌بانی روی دکل و چگونه دیدن را ـپس از آن همه مدت که در کردستان و جنوب بودم ـ تازه احساس می‌کردم. این بهترین فرصت بود که باز هم به عمق دشمن بروم و حتی زندگی‌شان را در جنگ ببینم. طی کردن پله‌های فلزی تا دیدگاه، کاری طاقت‌فرسا بود. اما این بار به راحتی مسیر را طی کردم. مقداری هم آب با خودم بردم. دیده‌بان دیشبی نبود. صفحه 22 از همین قلم:چزابه(سوره‏ مهر)، گلف(سوره‏ مهر) لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

فتح الله جعفری

زندگینامه

سردار فتح‌الله جعفری متولد ۱۳۳۷ اصفهان و دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت از دانشگاه جنگ است.

از نخستین روزهای آغاز جنگ و حماسه هشت سال ایثار و مقاومت، پای در میادین نبرد غرب و جنوب گذاشت و لحظه‌های جنگ را با تمام وجود درک و لمس کرد.

جعفری در عرصه‌ها و رسته‌های گوناگون نظامی و فرهنگی انرژی و توان و مدیریت خود را آزمود و در بسیاری از عرصه‌ها سربلند و روسفید بیرون آمد.

سردار فتح‌الله جعفری از جمله اولین فرماندهان گردان مکانیزه سپاه بود که بعدها به تیپ و لشکر زرهی تبدیل شد و خود مسئولیت آنها را در قرارگاه‌های کربلا و سپس خاتم‌الانبیا تا پایان جنگ بر عهده داشت. یکی از خصوصیات بارز سردار فتح‌الله‌ جعفری نگارش لحظات وقایع و اتفاقات روزمره در قالب یادداشت‌های روزانه در دفتر خاطراتش است و در این فرآیند از هیچ نکته‌ای فروگذاری نمی‌کند. 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

چراغ های روشن شهر

راز نگین سرخ

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

لشکر خوبان

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

آن بیست و سه نفر

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

عصرهای کریسکان