ورود

خاطرات حجت الاسلام و المسلمین محمد حسین بهجتی (شفق)

نویسنده: محمد قبادی

نمای نزدیک:حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین بهجتی (شفق) از جمله نوادر فرهنگی سده اخیر بود که مراتب فقهی و حوزوی والایی را طی سال‌ها تلمذ در محضر درس استادانی ارجمند چون آیت‌الله حایری، آیت‌الله محمدفکور یزدی، حضرت امام خمینی (ره) و... کسب کرده بود. علاوه بر آن، وی در عرصه ادبیات منظوم، خصوصا حوزه سروده‌های آیینی و مذهبی نیز از چنان مرتبه و منزلتی برخوردار بود که نادیده گرفتن نقش و تاثیر آثار ارزنده‌اش در گستره ادبیات معاصر فارسی میسّر نیست. از این منظر انتشار کتاب «خاطرات حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین بهجتی (شفق)» واجد اهمیتی دوسویه است که هم از حیث تاریخی و هم از بعد ادبی اتفاق خجسته‌ای به شمار می‌آید؛ به ویژه آنکه منابع تحقیقی مستندی که حاوی اطلاعاتی دست‌اول درباره این شخصیت اثرگذار علمی-ادبی دوران اخیر باشد، بسیار نادر بوده و شاید بتوان گفت به‌کلی وجود ندارد. مخاطبان عام که شخصیت مرحوم بهجتی را بیشتر به عنوان امام جمعه شهرستان اردکان و در جایگاه یک روحانی انقلابی به یاد دارند شاید تعجب کنند که وی اولین شاعر شعر انقلاب ‌اسلامی نیز شناخته می‌شود که با سرودن قصیده‌ای استوار با مطلع: «درود باد بر این انقلاب پاک، درود/ که زیر سایه آن جان ملتی آسود» شعر انقلاب را بنا نهاد. از سوی دیگر مرحوم بهجتی (شفق) در دوران چند ساله طلبگی و تلمذ در محضر درس حضرت امام (ره) هم‌مباحثه‌ای مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نیز بوده است. وی صرف‌نظر از مراودات علمی و درسی با ایشان، تعاملات ادبی متعددی هم با مقام معظم رهبری داشته و از این لحاظ آشنایی بی‌واسطه و عمیقی با شخصیت ادبی رهبر فرزانه انقلاب دارد که شرح این خاطرات از خواندنی‌ترین بخش‌های کتاب است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 4-819-506-964-978

تعداد صفحات 176

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

  نمای دور:محمد قبادی (نویسنده کتاب و پژوهشگر): پیش ‌از ‌رحلت مرحوم حجت‌الاسلام بهجتی‌(شفق) از سوی حوزه‌هنری مراسم بزرگداشتی با حضور خود ایشان برگزار شد که طی آن حدود چهار ساعت از تقریرات شفاهی ایشان درباره خاطرات‌شان از وقایع انقلاب‌اسلامی و امام خمینی و نیز سیر مراحل تحصیلی و مبارزاتی‌شان ضبط شد. در تدوین کتاب حاضر، علاوه بر مصاحبه فوق از سایر منابع موجود همچون اظهارات منعکس شده ایشان در کتاب‌ها و مطبوعات به علاوه مجموعه‌ای از خاطرات خودنوشتی که در برخی نشریات نیز بازتاب پیدا کرده بود استفاده کردم اما از آنجا که این خاطرات خیلی خلاصه و کلی بود و طبعا همه جنبه‌های زندگی و ادوار حیات پربار این شاعر انقلابی را پوشش نمی‌داد، مصاحبه با پسر مرحوم بهجتی می‌توانست مفید واقع شود که آن هم متاسفانه به سبب مشغله‌های ایشان و همچنین شتاب ما برای انتشار اثر در سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب، میسر نشد اما امیدوارم که در چاپ‌های دیگر کتاب فرصت تکمیل آنها فراهم شود. از کتاب:بسیاری از سوژه‌های شعری که خیلی مطلوب واقع شد اصل سوژه و فکر آن از مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بود. مثلا می‌فرمودند که خوب است شعری در این زمینه ساخته شود که جوان‌ها تشویق شوند، بدانند که بردگی انواعی دارد، امروز کل جوان‌های ایران ما برده هستند و من یک مثنوی بلندی در همین سوژه‌ای که ایشان داده بود سرودم. شعر دیگری هم درباره غربزدگی دارم که به صورت قصیده مفصلی است که سوژه شعر را ایشان دادند.صفحه 53   لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

محمد قبادی

محمد قبادی، متولد 30 شهریور 1354، تهران و فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد رشته تاریخ ایران دوره اسلامی است. او از مهر 1376 همکاری خود را با واحد «فرهنگ ناموران معاصر ایران» در دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری آغاز کرد و مقالاتی راجع به زندگی ناموران نگاشت که از جمله آنها می‌توان به زندگی و آثار علامه شیخ عبدالحسین امینی، میرزا مهدی الهی قمشه‌ای، حجه‌الاسلام‌و‌المسلمین سید علی اکبر ابوترابی، آیت الله سید عباس ابوترابی، ملا محمد اشرفی، شیخ محمد اصطهباناتی، شهید مصطفی اردستانی، شهید عباس بابایی اشاره کرد.

1.  «پاسیاد پسر خاک- زندگی و زمانه مرحوم سید علی اکبر ابوترابی»سوره مهر، 1388. " انتشار این کتاب سه افتخار برایش همراه داشت: 1- حائز رتبه «تقدیری» در بیست و هشتمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی (1389)؛ 2- حائز رتبه «برگزیده» در نخستین دوره کتاب سال مقاومت، جایزه شهید آوینی (1390)؛ 3- حائز رتبه «برگزیده» در سومین دوره جشنواره آثار و تولیدات استانی حوزه هنری، (1391)."
2. «خاطرات حجت‌الاسلام والمسلمین محمد حسین بهجتی (شفق)» سوره مهر 1388
3. «روزشمار15 خرداد»، جلد پنجم (بهار1341)، تهران، سوره مهر،1393؛
4. «انقلاب و دیپلماسی در خاطرات سید محمد صدر»، تهران، سوره مهر،1393


.

 

 

کتاب های مرتبط
فرنگیس

مهناز فتاحی

آن بیست و سه نفر

زندان الرشید

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

اردوگاه اطفال

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده