ورود

خاطرات آیت‌الله حبیب‌الله طاهری گرگانی

نویسنده: غلامرضا خارکوهی

ناشر سوره مهر

شمارگان 1500

شابک 7-818-506-964-978

تعداد صفحات 340

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

آیت‌الله طاهری متولد سال 1309 هجری شمسی در گرگان است. در 16 سالگی پس از سه سال تحصیل در حوزه‌های علمیه گرگان، به حوزه علمیه قم عزیمت کردند و در 23 سالگی برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه نجف اشرف مشرف شدند. پس از هفت سال اقامت در نجف، در سن 30 سالگی سه مدرک اجتهاد از مرحوم آیت‌الله العظمی شاهرودی و مرحوم آیت‌الله العظمی میرزا باقر زنجانی و مرحوم آیت‌الله العظمی میرزا هاشم آملی دریافت کردند و پس از گرفتن مدرک اجتهاد، ده سال دیگر نیز در نجف به تحصیل ادامه دادند. ایشان از مبارزان سیاسی دوران قبل از انقلاب و دوران انقلاب و از فعالان سیاسی بعد از پیروزی انقلاب است. وی در تاریخ 28/6/1360 توسط منافقین در گرگان ترور شد و به درجه جانبازی نائل آمد و پس از تحمل 20 سال درد و رنج در سال 1386 وفات یافت. مرحوم طاهری فرزند برومندش، سردار شهید حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمد طاهری را نیز در دفاع مقدس تقدیم انقلاب کرد. نویسنده این کتاب را در 6 فصل تدوین کرده است. در صفحه نخست کتاب پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب به مناسب درگذشت مرحوم طاهری آمده است. در ادامه در فصل اول کلیات زندگی و سیمای خانواده، وضع والدین و تشکیل خانواده مرحوم طاهری آمده است. فصل دوم به وقایع مشروطه تا رضاخان می‌پردازد. فصل سوم از حوزه گرگان تا حوزه نجف و دوران تحصیل مرحوم طاهری را شامل می‌شود. فصل چهارم بازگشت از نجف به ایران و فعالیت‌هایش را در بر می‌گیرد و در فصل پنجم نیز خاطرات دوران تبعید آمده است. در فصل آخر به تشدید مبارزات و فعالیت‌های دوران انقلاب جنگ و جبهه و شهادت فرزند آن مرحوم پرداخته می‌شود. گزیده متن او حافظ قرآن، مجتهدی زمان‌شناس و مجاهدی خستگی‌ناپذیر بود و این همه را مدیون عبارات خالصانه و گریه‌های نیمه‌شب و محبت به خاندان عصمت (علیهم‌السلام) و توسل به دامان آن بزرگواران بود. پیاده‌روی‌های آن مرحوم از قم به جمکران و از نجف اشرف به کربلای معلی و بالعکس و نیز از گرگان به مشهد مقدس گویای عمق عشق و ارادتش به این خاندان است.   لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

غلامرضا خارکوهی

زندگینامه

غلامرضا خارکوهی که نویسنده و تاریخ‌نگار مطرح و معاصر گرگانی است، با روحیه‌ای مثال‌زدنی نسبت به جمع‌آوری و نگهداری اوراق هویتی فرهنگ این منطقه اقدام کرده است و طی سال‌های اخیر چندین جلد کتاب تاریخی شامل اسناد و همچنین زندگی‌نامه برخی از بزرگان منطقه را نیز به نگارش درآورده است.

غلامرضا خارکوهی از پژوهشگران فعال تاریخ انقلاب و دفاع مقدس در استان گلستان است که بیش از سه ده به این کار اشتغال دارد و تا کنون 13 جلد کتاب و صدها مقاله و سخنرانی در این زمینه در کشور منتشر نموده است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.