ورود

توفان سرخ

نویسنده: عبدالرسول رضاگاه

نمای نزدیک:هرچند این کتاب فقط 60 صفحه دارد و می‌توان گفت کتاب کم‌حجمی است اما از آنجا که نویسنده‌اش یکی از افراد ارتش دشمن بوده و فتح خرمشهر را شرح داده‌ است، کتاب مهمی محسوب می‌شود. خاطرات عبدالعظیم الشکرچی، وقایعی از جنگ در بین سال‌های 1360 تا 1361 را در بر می‌گیرد و او با ذکر حوادث و وقایعی از آزادسازی خرمشهر به دست رزمندگان ایرانی و اظهار عجز صدام در این خصوص، به توصیف روحیه نیروهای دو سوی نبردهای اطراف خرمشهر می‌پردازد. عبدالعظیم الشکرچی در نبردها و عملیات مختلفی شرکت داشته و در این کتاب به عملیاتی اشاره کرده که نسبت به کم و کیف و زوایای مختلف آن وقوف کامل داشته است. در «توفان سرخ» با این سرهنگ عراقی همراه می‌شویم و او وقایع عملیات رمضان، حمله عراق به ایران و غافلگیری آنها توسط رزمندگان ایرانی و استفاده عراق از سلاح‌های شیمیایی را بیان می‌کند. او همچنین از اعزام تیپ تحت فرماندهی‌اش و رویارویی با عملیات برق‌آسای ایران هم می‌گوید. در پایان می‌رسد به فرار او و پناهنده‌شدنش در ایران. الشکرچی در «توفان سرخ» فتح خرمشهر را معجزه دانسته و در ادامه پیرامون اعدام تعدادی از فرماندهان و معاونان آنان به خاطر عقب‌نشینی از خرمشهر، رفتن بین مردم بصره و غارت اموال مردم توسط نظامیان عراقی، مجروحیت و بازجویی خود و انجام عملیات رمضان توسط نیروهای ایرانی به موارد متعددی اشاره می‌کند.غالب خاطرات این فرمانده عراقی درباره برنامه‌ریزی و مراحل عملیات‌های مختلف رمضان و مسلم بن عقیل (ع) است. او در این کتاب، استراتژی موفق و تاکتیک دقیق و برنامه‌ریزی مرحله به مرحله ایرانی‌ها را می‌ستاید و روحیه قوی ایرانی‌ها در سنگرهای نبرد مایه تعجب او می‌شود. الشکرچی همچنین از روحیه ضعیف سربازان و فرماندهان عراقی از شکست‌ها و عقب‌نشینی‌های پی‌ در پی سخن گفته است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 9-319-506-964-978

تعداد صفحات 64

نوبت چاپ چهارم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

نمای دور:علی‌الله سلیمی (منتقد): در طول هشت سال دوران دفاع مقدس حوادث بسیاری در جبهه‌های غرب و جنوب به وقوع پیوست که تنها بخشی از آنها در کتاب‌های مربوط به این دوران ثبت و ضبط شده و برای دسترسی به منابع جامع در این زمینه باید به سراغ زوایای نامکشوف هم رفت تا بلکه بشود اشراف نسبتاً کاملی به اکثر وقایع آن دوران داشت.
کتاب‌هایی که تا به‌حال در این باره منتشر شده است، اغلب از زوایه نگاه فرماندهان، سربازان، خانواده‌های آنها و مردم عادی بوده و کمتر اتفاق افتاده از زاویه مقابل، یعنی فرماندهان و سربازان دشمن به موقعیت، رشادت و فداکاری‌های رزمندگان ایرانی پرداخته شود. البته تاکنون اقداماتی در این زمینه از سوی دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه‏هنری انجام و خاطرات تعدادی از افسران عراقی درباره جنگ هشت ساله حکومت بعثی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران ترجمه و چاپ و منتشر شده است که «توفان سرخ» را می‌شود در شمار آنها قرار داد.
از کتاب:قضیه به این صورت بود که فرمانده تیپ 24 با ماهر عبدالرشید تماسی گرفت و گفت: «قربان! زخمی‌های زیادی در منطقه، نقش زمین شده‌اند و ما می‌خواهیم ابتدا آنان را تخلیه کنیم، پس از آنکه راه باز شد، تانک‌ها را به جلو حرکت دهیم.»
ماهر عبدالرشید گفت: «نیازی به تخلیه مجروحان نیست. با تانک‌ها و زره پوش‌ها به جلو حرکت کرده از روی اجساد عبور کنید! این دستوری است که باید آن را از جانب صدام حسین تلقی کنید!»صفحه 29

از همین قلم:خرمشهر در آتش (سوره ‏مهر) نبرد هور (سوره ‏مهر) اندوه شب بی‌پایان (سوره‏ مهر) نیزار سوزان (سوره‏ مهر) نبرد سخت (سوره‏ مهر) اعترافات؛ خاطرات سرهنگ عراقی عبدالعزیز قادر السامرایی (سوره‏ مهر)

کتاب های مرتبط
آن بیست و سه نفر

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

ضربت متقابل

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

کالک های خاکی

فرنگیس

مهناز فتاحی

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی