ورود

پروانه ای که سوخت

نویسنده: سارا عرفانی

نمای نزدیک:«پروانه‌ای که سوخت»، چهارمین کتاب از مجموعه کتاب‌های قهرمانان انقلاب است که نویسنده در قالب داستان به زندگی و مبارزات شهید سیدمجتبی نواب صفوی می‌پردازد. او در فصول هفت‌گانه کتاب، بلافاصله از تولد، طفولیت و تحصیلات اولیه سیدمجتبی عبور می‌کند و دوست دارد به سرعت مخاطبش را به بخش‌های مهیج زندگی این قهرمان بزرگ و نامدار مردم ایران برساند. نویسنده با وجود فصل‌بندی کتاب، هر قصه را در چند پاراگراف تعریف می‌کند و با ایجاز از آنها می‌گذرد تا خواننده، عصاره‌ای از مراحل گوناگون زندگی سیدمجتبی نواب صفوی را با تمام جلوه‌های مبارزاتی وی درک کند. در «پروانه‌ای که سوخت» خیال‌پردازی جایی ندارد و شخصیت‌ها، همان‌هایی هستند که در تاریخ معاصر ایران نقش‌آفرینی کرده‌اند؛ چرا که قصه‌های زندگی شخصیت اصلی کتاب به قدر کافی، جذاب هست که نویسنده در اندیشه خلق یک قصه موازی یا مکمل برای اثرش نیفتد. دانستن اینکه نواب صفوی در کودکی، زمانی که رضاشاه ملعون به دبستانشان آمده و او به جای استقبال از پهلوی، دسته‌گل را به سمت شاه پرت کرده، برای جویندگان تاریخ، حتماً جذابیت دارد. پس از آن است که نواب در جوانی با تشکیل جمعیت فداییان اسلام و ترور نویسنده مرتدی به نام احمد کسروی، به یک قهرمان ملی برای مسلمانان عدالتخواه تبدیل می‌شود و ....

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 7-579-506-964-978

تعداد صفحات 109

نوبت چاپ پنجم

سال چاپ اول

قطع کتاب پالتویی

 

نمای میانی:سارا عرفانی متولد ۱۳۶۱ تهران است و کارشناسی الهیات با گرایش فلسفه اسلامی از دانشگاه شاهد دارد. او علاوه بر دبیری جلسات داستان‌خوانی سرای اهل قلم و مسئولیت‌هایی که در سایت و جایزه ادبی لوح در گذشته داشته، کتاب «لبخند مسیح»‌ (از آثار منتشرشده سوره‏مهر) او سه جایزه معتبر کشور را همراه با رتبه اول جشنواره سراسری بانوی فرهنگ در سال 85 به دست آورده است.

نمای دور:سیدمجتبی نواب صفوی، زاده 1303 تهران بود. از کودکی و نوجوانی، سودای مبارزه با ظلم در سر داشت و بارزترین حرکت او، راه ‌انداختن راهپیمایی علیه کشف حجاب در 16 سالگی‌اش در تهران بود؛ زمانی که فقط یک دانش‌آموز ساده بود و هنوز به عضویت هیچ تشکل مردمی و سیاسی در نیامده بود. نواب، بعدها با جمعی از کارگران علیه انگلیسی‌های حاضر در جنوب ایران شورش کرد و چون تحت تعقیب قرار گرفت به نجف رفت و پس از آن با تشکیل فدائیان اسلام و همراهی یارانش در این جمعیت، همچنین با فتوای مراجع، احمد کسروی نویسنده مرتد را از پای درآورد. فعالیت‌های سیاسی او ادامه داشت و تنی چند از مقامات پهلوی به دست او و یارانش کشته شدند. این حرکت‌ها، همچنان ادامه داشت و نواب صفوی درصدد گرد هم آوردن نیروهای بیشتری در جمعیت فداییان اسلام را داشت، اما پس از ترور ناموفق یکی دیگر از سرسپردگان رژیم در ۲۷ دی همراه با سه تن از فدائیان اسلام اعدام شد.


از کتاب:نیره‌سادات او را از پشت پرده دید. چادرش را روی سر انداخت و از اتاق بیرون آمد. به طرف سیدمجتبی رفت و سلام کرد. سیدمجتبی لبخند زد. گفت: «سلام، حالت خوبه؟»
ـ شکر خدا.
ـ این‌جا راحتی، یا سخت می‌گذره؟
ـ نه همه چیز خوبه. فقط ای کاش می‌تونستیم بیشتر باهم باشیم؛ ولی همین‌قدر هم غنیمته. خدا شما رو برای من نگه داره.
سیدمجتبی، جوراب‌هایش را پوشید، بند کفش‌هایش را بست و گفت: «باید منو ببخشی که مجبوری این‌قدر سختی رو تحمل کنی.» صفحه 59

از همین قلم:از جنس خدا؛ براساس زندگی شهید نصرت‌الله الله کرمی (قدیانی ـ شهرداری تهران) لبخند مسیح (سوره‏مهر) دلاور مرد سیستان؛ براساس زندگی سردار شهید میرقاسم میرحسینی (سوره‏مهر) زنگ عبور (اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان) عطر عطش (سوره‏مهر)، هدیه ولنتاین (نیستان) و ....

نویسنده

سارا عرفانی

سارا عرفانی:
متولد 1361، نويسنده و پژوهشگر
کتاب های نویسنده
پروانه ای که سوخت
عطر عطش
دلاور مرد سیستان
صد درجه سانتی گراد
لبخند مسیح

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
عصرهای کریسکان

لشکر خوبان

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

راز نگین سرخ

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده