ورود

به سختی پولاد به نرمی لبخند

نویسنده: ساسان ناطق
اتمام موجودی انبار

نمای نزدیک:«به سختی پولاد به نرمی لبخند» از آخرین کتاب‌های مجموعه قهرمانان انقلاب و معطوف به زندگی کسی است که از سال‌های نخستین نهضت بازیگر نقش‌های مهمی در پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن بوده است. وجود منابع، مستندات و مدارک فعالیت انقلابی در نهادهایی مانند وزارت اطلاعات و مرکز اسناد انقلاب اسلامی، دست نویسندگان برای نگارش داستان بر اساس زندگی شخصیت‌ها و قهرمانان انقلاب را باز می‌گذارد که ذکر منابع در پایان کتاب نشان می‌دهد که نویسنده این کتاب هم از چنین پشتوانه‌ای برای نوشتن این اثر برخوردار بوده که توانسته هریک از حوادث زندگی شهید لاجوردی را با ذکر جزئیات آن به داستان تبدیل کند. نویسنده در کندوکاوهای تاریخی خود متوجه شده که زندگی قهرمان داستانش از روزهای مبارزه شیرین و خواندنی است. به همین دلیل است که بازجویی از او، پس از کشته شدن حسنعلی منصور را افتتاحیه کتاب قرار داده و اصل و اساس کتاب را بر حکایت فعالیت‌های روشنگرانه و مبارزات دلاورانه هیأت مؤتلفه اسلامی استوار کرده است. نویسنده در این کتاب تلاش می‌کند در عین نمایاندن صلابت لاجوردی زیر شکنجه ساواک، نرمی مشفقانه‌ او را به عنوان یک انسان مکتبی در راهنمایی عناصر منافق برجسته کند. او دوشادوشی هر دو قطب شخصیتی لاجوردی را تا پایان کتاب، حتی تا لحظه ترور او در بازار تهران حفظ می‌کند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-964-506-838-5

تعداد صفحات 107

نوبت چاپ ششم

سال چاپ اول

قطع کتاب پالتویی

  نمای میانی:ساسان ناطق، پدیده جشنواره ادبیات داستانی بسیج و یکی از نویسندگان جوان اردبیلی است. او که حدود یک دهه قبل با مجموعه داستان «وقتی جنگ تمام شود» به جامعه ادبی کشور معرفی شد، با همین کتاب در سال 85 به عنوان نویسنده بهترین کتاب سال دفاع مقدس مورد تقدیر قرار گرفت. ناطق 28 ساله هم‌اکنون مسئول مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری استان اردبیل است و نویسندگان دیگری زیر نظر او تربیت می‌شوند. نمای دور:سیداسدالله لاجوردی متولد 1314 تهران بود. از جوانی عضو هیأت مؤتلفه اسلامی شد و در اعدام انقلابی حسنعلی منصور، نخست وزیر وقت رژیم پهلوی نقش داشت. به همین علت بخشی از جوانی خود را در زندان‌های رژیم گذراند. راه‌انداختن تظاهرات ضدصهیونیستی بعد از بازی تاج با تیم اسرائیلی در تهران و تعطیل کردن یک شرکت هواپیمایی متعلق به این رژیم، نام او را هشت سال قبل از انقلاب سر زبان‌ها انداخت. او بعد از انقلاب، دادستان انقلاب تهران شد و در سال ۱۳۶۸ همزمان با پایان جنگ، مسئولیت سازمان زندان‌های کشور را بر عهده گرفت. با توجه به شرایط دشوار زمانی، توانست هم در عرصه‌ تربیت و بازپروری مجرمین و هم در عرصه‌ مدیریت سازمان زندان‌ها به توفیقات زیادی دست پیدا کند. لاجوردی در سال1376 از این سمت استعفا داد و بار دیگر به حجره‌ کوچکش در بازار تهران بازگشت. او در اول شهریور 1376 توسط دو تن از اعضای گروهک منافقین ترور شد و به شهادت رسید. از کتاب:.... در طبقه سوم زندان، پنجره‌ای بود که گنبد طلایی و گلدسته‌های حرم امام رضا (ع) از آنجا دیده می‌شد. هر وقت دلش می‌گرفت، خودش را جلو پنجره می‌رساند، دست رو سینه می‌گذاشت، چشمانش را می‌بست و زیر لب زمزمه می‌کرد. حالش چنان دگرگون می‌شد که زندانی‌ها با دیدنش خیال می‌کردند اسدالله نه در زندان بلکه درست در وسط صحن و بین زائران ضامن آهو است. از همین قلم:وقتی جنگ تمام شود (سوره‏مهر) سردار مهربانی‌ها (اختر) سربازان چکمه پوش (سوره‏مهر) ماه روی خاکریز (فرا آموزش) پشت میدان نبرد (سوره‏مهر) سیاه، سفید، خاکستری (بنیاد حفظ آثار) تلگرافچی پنج ستاره (سوره‏مهر) آوازهای سبلان (سخن‌گستر) و .... لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

ساسان ناطق
ساسان ناطق 30 آذر 1354 در تبریز به دنیا آمده است. او در رشته مدیریت دولتی تحصیل کرده و داستان نویسی را از سال 1374 شروع کرده است. ناطق با تک داستان های موفق خود در جشنواره های ادبیات داستانی بسیج، شعر و داستان جوان کشور، شبهای شهریور و جایزه ادبی اصفهان درخشید تا اینکه اولین مجموعه داستانش با عنوان «وقتی جنگ تمام شود» در سال 1384 از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسید. این مجموعه، جوایزی همچون رتبه تقدیری دهمین جشنواره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس، رتبه برتر تالیف دومین جشنواره تولیدات و مراکز استانی حوزه هنری و رتبه برگزیده جایزه «گام اول» را نصیب نویسنده اش کرد.
ناطق نویسنده ای است که بدون تجربه یک روز از جنگ، فقط از جنگ می نویسد. او در داستان هایش فضا و موقعیتی متفاوت از جنگ را به تصویر می کشد؛ داستان هایی که خواننده از خواندن آن خسته نمی شود؛ با شخصیت داستان همذات پنداری کرده، با موقعیت‌های متفاوت داستانی روبرو می شود. از دیگر آثار داستانی ناطق می توان از مجموعه داستان «در آفریقا همه چیز سیاه است» و رمان نوجوان «قوش» نام برد. این آثار را انتشارات شهرستان ادب منتشر کرده است. هر دو اثر نامزد جایزه کتاب سال دفاع مقدس، جایزه هفت اقلیم و قلم زرین بودند.
ناطق خاطره هم می نویسد.

کتاب های «سیاه، سفید، خاکستری»(رتبه سوم بخش اسارت سیزدهمین جشنواره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس)،

«آوازهای نخوانده»(رتبه سوم بخش اسارت پانزدهمین جشنواره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس)،

«آسمان مال من بود»(نامزد شانزدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس)،

«هنوز مرا نشناخته ای؟»(نامزد بخش کودک و نوجوان شانزدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس)،

«آنها که رفتند»(نامزد بخش مستندنگاری شانزدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع)

و «نامه رسان»، «سربازان نیار» و «تشنگان قله‌های برفگیر» جزو آثار شاخص او هستند.
او با تکیه بر تجربیات داستانی خود، از عناصر داستانی و کارکرد آن در انتقال درست مولفه‌های خاطره‌نویسی بهره می‌برد تا آثارش به دور از شعار و کلیشه، نثری روان و تصویری شفاف از جزئیات وقایعی را ارائه کند که رزمندگان با آن روبرو بودند.
ناطق سال‌ها در اردبیل زندگی می کرد. او پیش از ریاست حوزه هنری این استان در سال 1391، مسئولیت‌های دفتر ادبیات پایداری، آفرینش‌های ادبی و معاونت فرهنگی‌هنری حوزه هنری استان اردبیل را هم تجربه کرده است.

او طی سال‌های  1386 تا 1388، مدیریت ادبیات و انتشارات اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان اردبیل را به عهده داشت. ناطق در حال حاضر در تهران و در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، معاونت مرکز آفرینش های ادبی را به عهده دارد. ناطق مسئولیت دبیری کارگروه آفرینش‌های ادبی امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری و مدیریت دفتر داستان حوزه هنری را هم به عهده دارد.

 

 

 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
فرنگیس

مهناز فتاحی

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

چراغ های روشن شهر

اتمام موجودی انبار
دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

اتمام موجودی انبار
روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام