ورود

مسافر تنها

نویسنده: کیوان امجدیان

نمای نزدیک:نویسنده در کتاب «مسافر تنها» با بهره‌‌گیری از یک داستان بلند 10 فصلی سعی در شناسایی چهارمین شهید محراب، آیت‌الله اشرفی اصفهانی دارد. این داستان، از جایی شروع می‌شود که خواننده اصلاً انتظارش را ندارد. یک پسر ژاپنی به نام «یوکی» هم‌سن و سال راوی داستان همراه با پدر و مادرش از ژاپن به ایران می‌آیند. یوکی، یکی از اقوام راوی به شمار می‌رود و ماجرای نسبت فامیلی او از این قرار است که عموی راوی پس از سفر به ژاپن و کار در این کشور، همسری از آنجا اختیار کرده و او را برای زندگی به ایران آورده است. یوکی و پدر و مادرش، کنجکاوانه به تهران و نقاط مختلفش نگاه می‌کنند و هنگامی که قصد اقامت در خانه‌شان در بلوار شهید اشرفی اصفهانی را دارند، این سئوال برایشان پیش می‌آید که شهید اشرفی اصفهانی که بزرگراهی در تهران به نام او مزین شده، کیست. در واقع، امجدیان داستان را با یک کنجکاوی نوجوانانه از سوی یوکی شروع می‌کند تا مخاطبان نوجوان کتاب با این پسر نوجوان ژاپنی احساس انس کنند. نویسنده که نگارش تاریخ معاصر ایران برای معرفی قهرمانان انقلاب به نوجوانان را ضرورتی آشکار می‌داند، معتقد است که نسل امروز علاقه بسیاری به مباحث تاریخی و پیشینه خود دارد تا آنجا که در یافتن اطلاعات از‌ آن دوران بسیار کنجکاوند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 7-764-506-964-978

تعداد صفحات 88

نوبت چاپ سوم

سال چاپ اول

قطع کتاب پالتویی

کتاب های دیگر نویسنده

نمای میانی:کیوان امجدیان، بیشتر با فعالیت‌های روزنامه‌نگاری‌اش در سال‌های اخیر شناخته شده است. پیش‌تر از آنکه یادداشت‌ها و مقاله‌هایش در روزنامه‌هایی مانند کیهان و جام‌جم منتشر شود، او عضو تحریریه مجله دیرپای کیهان بچه‌ها بود و برای خودش صفحه‌ پرمخاطبی داشت.
این نویسنده که رمان تاریخی «تار یحیی» را هم در دست نگارش دارد و در آن به زمینه‌های بروز انقلاب اسلامی در عصر مشروطه پرداخته است، در زمینه خاطره‌نگاری صاحب تجربه‌های گوناگونی است که این تجربه‌ها را بارها از طریق انتشار مطالبی در رسانه‌ها به مخاطبانش منتقل کرده است.
امجدیان، مدت‌هاست با حوزه هنری در بخش‌ نشریات این نهاد فرهنگی از جمله هفته‌نامه مهر و دوهفته‌نامه «شبکه هنر» همکاری دارد. او همچنین اکنون دبیر هنر یکی از خبرگزاری‌های رسمی و پرمخاطب کشور است.
نمای دور:عطاءاللّه اشرفی اصفهانی در سال 1281 در «خمینی‌شهر» متولد شد. دروس حوزوی را در اصفهان و قم خواند و پس از گذراندن تحصیلات عالی و رسیدن به درجه اجتهاد، به کرمانشاه هجرت کرد. در آنجا با شجاعت فراوان، مسایل سیاسی روز را برای آگاهی مردم بازگو کرد. به همین دلیل، بارها مورد آزار رژیم پهلوی قرار گرفت.
پس از انقلاب، استکبار جهانی توطئه جنگ تحمیلی را برای شکست نظام جمهوری اسلامی اجرا کرد. آیت‌الله اشرفی اصفهانی از جمله مجاهدان در راه حق بود که با حضور خود در میدان‌های نبرد، سخنرانی‌های شورانگیزی ایراد می‌کرد.
آیت‌الله اشرفی اصفهانی که یکی از یاران دیرین امام و از شخصیت‌های مورد توجه حوزه‌های علمیه بود، سرانجام پس از دو بار ترور ناکام، در مهرماه سال 1361، مانند مولایش امیر مؤمنان علی (ع) در محراب نماز، رخت شهادت بر تن کرد.
از کتاب:پدر، دستگاه را خاموش می‌کند و از مهمان‌ها می‌خواهد اگر قسمتی را متوجه نشده‌اند، بپرسند. آن‌ها معنی چند تا کلمه را می‌پرسند.
یوکی رو به من می‌کند.
ـ تو در جنگ چندساله بودی؟
می‌گویم: «من بعد از جنگ به دنیا آمدم.» می‌خندد و می‌گوید:‌ »پس هنوز children هستی!»
پدر دوباره ضبط را روشن می‌کند و ادامه‌ی صحبت‌های آیت‌الله اشرفی اصفهانی را گوش می‌کنیم.
ـ ما به یک وجب زمین عراق هم طمع نداریم.فصل 8 ـ صفحه69

نویسنده

کیوان امجدیان

زندگینامه

کیوان امجدیان در یکی از کتاب‌های مجموعه داستان‌های قهرمانان انقلاب، باعنوان «مسافر تنها» داستان زندگی شهید آیت الله عطاالله اشرفی اصفهانی را روایت می‌کند.

کتاب های مرتبط
راز نگین سرخ

لشکر خوبان

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

کالک های خاکی

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

اتمام موجودی انبار
عصرهای کریسکان

چراغ های روشن شهر

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی