ورود

نقطه رهایی

نویسنده: گلعلی بابایی

نمای نزدیک: نقطه رهایی در عرف نظامی یعنی آخرین حد خط خودی و جایی که رزمنده از خط خودی جدا می شود و به سمت دشمن می رود. از طرف دیگر جبهه، نقطه رهایی رزمند ه ها از حیات دنیایی و رسیدن به حیات جاویداست. عنوان این کتاب براساس این مفهوم دوپهلو انتخاب شده است. نویسنده رشادت رزمندگان این آب و خاک را چنان با ظرافت توصیف کرده که هنگام خواندن فکر می کنی کسی دارد در گو شت سلحشوری های آنها را زمزمه می کند. این کتاب که با نثری روایی نوشته شده از ابتدای تشکیل تیپ محمد رسو ل الله(ص) آغاز کرده و نشان می دهد که این بچه ها از کجا آمده و چگونه به هم متصل شدند تا توانستند تاریخ جدیدی را برای میهن اسلامی به ثبت برسانند. بی قراری عشاق در لحظات نزدیک شدن به عملیات ها، حالات روحی مجروحان و چگونگی شهادت شهدا و روحیه شهادت طلبی رزمندگان و مناجات شبانه آنها برای طلب فیض شهادت و کسب حلالیت از همرزمان در شب های پیش از عملیات و وصیت نامه نوشتن ها از برجسته ترین فرازهای این کتاب است که بی اختیار اشک بر چشمان مخاطب جاری می کند. در یک کلام می توان گفت «نقطه رهایی » عرصه ای نویافته و بدیع در ژانر خاطره نویسی کشور گشوده است که سبب ساز ارتقا و تعالی بیشتر این گونه پرمخاطب تواند بود.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 0-172-506-964-978

تعداد صفحات 227

نوبت چاپ ششم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

نمای میانی: گلعلی بابایی، متولد سال 1339 در روستای برار از توابع شهرستان چالوس است. وی از جمله رزمندگان دفاع مقدس است که پس از پایان جنگ رسالت خود را به عنوان نویسنده و با ثبت و ضبط خاطرات و تجلی بخشیدن به صحنه های حماسی دفاع مقدس دنبال کرده است. این نویسنده که غالبا با آثار شاخصی چون همپای صاعقه و حکا یت مردان مهر شناخته می شود پژوهش های ارزنده ای نیز به چاپ رسانده است.

نمای دور: گلعلی بابایی: بیشتر کتاب های خاطرات از عنصر درام برخوردار است. البته این نکته را هم فراموش نکنید که همین بکر و دست نخورده بودن خاطره خودش یک امتیاز است. نویسنده می تواند به این سوژه بکر پر و بال دراماتیک بدهد. وظیفه رزمنده روایت خاطره است و وظیفه نویسنده دفاع مقدس ثبت این خاطره به عنوان یک واقعیت تاریخی. ممکن است یک کتابی از ویژگی های دراماتیک کمتری برخوردار باشد و یک کتابی بیشتر، اما هر کدام از آنها یک موضوع و سوژه را مطرح می کند. یکی به پشت جبهه می پردازد و دیگری به خط مقدم، بعضی کتا بها درباره اسرا و بعضی دیگر درباره خانواد ه های شهداست. در کتاب حاضر مطالبی درباره حال و هوا و خصوصیات روحی و فردی خودم و دیگر رزمندگان عنوان شده است. همچنین اشاره ای به نوع شکل گیری گردا ن ها و عملیا ت هایی از جمله والفجر مقدماتی، والفجر 4، والفجر 8، کربلای 1 و نصر نیز 6 شده است.

از کتاب: صبح تازه از خواب خرگوشی بیدار شده بودم که دیدم برادر جواد می گوید، «برادر محمود مجروح شده و حالش هم خیلی وخیم است. » با شنیدن این خبر به سرعت کارها را ردیف کردم که بروم اورژانس تا محمود را ببینم . رفتم. وقتی سراغش را از مسئول آنجا گرفتم با لحنی خاص گفت: «بردنش! » گفتم «: کجا؟ » گفت : «خب بردن دیگر! » ولی من که نمی خواستم باور کنم خودم را می زدم به بیراهه... بالاخره آن برادر به ما فهماند محمود شهید شده است. صفحه 1

از همین قلم: همپای صاعقه (سور ه مهر) ضربت متقابل (سور ه مهر)غوغای غبار(سور ه مهر)حکا یت مردان مهر (سور ه مهر) ققنوس فاتح (شاهد و فاتحان) بها ر 82 (فاتحان)

نویسنده

گلعلی بابایی

گلعلی بابایی:
متولد 1339، نويسنده و مستندنگار
کتاب های نویسنده:
ضربت متقابل
همپای صاعقه
کالک های خاکی
نقطه رهایی
غوغای غبار

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
مربع های قرمز

زینب عرفانیان

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

لشکر خوبان

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

فرنگیس

مهناز فتاحی

عصرهای کریسکان