ورود

باران‌های هفت‌ تپه

نویسنده: حسن شیردل ، حسین شیردل

نمای نزدیک:«باران‌های هفت تپه» به‌حق اثر زیبا و شاعرانه‌ای است که به روشنی بلوغ روحی راوی، نادر بذری، را در خودش بازتاب می‌دهد. مخاطب با خواندن این کتاب گویی خودش را در کنار بذری و در جبهه‌های جنگ تحمیلی می‌بیند و از نزدیک حضور موثر او را در جریان عملیات‌های مختلف دفاع مقدس رویت کرده و سرانجام همراه او به اسارت در می‌آید. شرایط زندگی بذری در اردوگاه‌های رژیم بعث عراق را هم با تمام وجود احساس می‌کند.بی‌گمان این ویژگی مرهون گزارش موثر مولفان کتاب است که توانسته‌اند بدون دخل و تصرف در متن خاطرات مستند بذری آن را با نثری دلنشین و اثرگذار به مخاطبان انتقال دهند. این کتاب در حقیقت توصیف سال‌های حضور یک رزمنده دلاور در میدان وقایع پرفراز و نشیب آتش و خوف است. ‌«باران‌های هفت تپه» با توصیف‌های واقعی و ظریف از ایام پرتلاطم و شورانگیز دفاع مقدس، فضای مناسبی برای دریافت عشق و دلدادگی رزمندگان و جانبازان جنگ تحمیلی فراهم می‌کند. حسن و حسین شیردل از خاطرات، شوخی‌ها، خنده‌ها و از فضا و حال و هوای رزمندگان و نیز نادر‌ بذری در جنگ می‌گویند و از مناجات‌ها، وصیت‌نامه نوشتن‌ها و دعاهایشان و همچنین از شهادت هم‌رزمان و دو برادر عزیزش ناصر و جعفر نوشته‌اند. بذری در این کتاب صحنه‌هایی را به یاد می‌آورد و بازگو می‌کند که حقیقتا خواندن آنها دل هر خواننده‌ای را به درد می‌آورد. راوی بی‌هیچ پنهان کاری و ترسی از بی تجربگی‌های اوایل حضورش در عملیات جنگی و در انجام کنش‌هایی مثل تیراندازی، خیز رفتن و ...می‌گوید و شرح می‌دهد که چگونه طی دو ماه و نیم اصول نظامی را که در واقع نظیر دوران آموزشی سربازان بود، به سرعت یاد گرفت و تجربیات موثر بچه‌های جبهه و جنگ را به کار بست. این رزمنده دفاع مقدس در توصیف فراق و شهید شدن برادرانش چنان شاعرانه و تمثیل وار کلمات را کنار هم قرار می‌دهد که مخاطب احساس می‌کند در حال خواندن شعری والا است و به هیچ وجه حس نمی‌کند که این کلمات ملتهب صرفا بیان صادقانه‌ای از مصائب یک رزمنده و شرح گوشه‌ای از دردمندی‌های بی‌پایان روح تابناک اوست.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-964-506-630-5

تعداد صفحات 280

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

 

نمای دور:حسن شیردل (مولف کتاب): باید بگویم زمانی که خاطره می‌نویسیم، انگار روی لبه تیغ راه می‌رویم و فهم این امر برای نویسنده نکته‌ای حساس به شمار می‌رود چون در نهایت اثر بر مبنای سخنان راوی شکل می‌گیرد. همچنین زمانی که شما اقدام به نوشتن خاطره می‌کنید به ترتیب زمانی که همان نحوه روایت خطی است، اتفاقات را مطرح می‌کنید. من هم همین کار را کردم و از آغاز خاطرات زندگی نادر بذری، وقایع او را گام به گام و منطبق با زمان تاریخی حوادث شرح دادم و معتقدم مطمئن‌ترین اسلوب برای خاطره نویسی همین شیوه است.
اگر شخصی که خاطرات فرد دیگری را بازگو کند، با اختیار خود آن را تغییر داده و به قیمت جذاب‌تر کردن کتاب، به انتخاب و میل شخصی خودش وقایع آن را جابجا کند، کار صحیحی انجام نداده است چرا که راوی به وی اعتماد کرده و به همان شکل نیز خاطرات خودش را می‌خواهد.

از کتاب:عملیات تمام شد و تا آمدیم عقب هیچ کدام از بچه‌ها دل و دماغ درست و حسابی نداشتند.خاکی و داغان. بچه‌ها مثل پرهای پرنده از تن گردان جدا شده بودند. چادرهای ما خلوت شده بودند. از هر چادر حداقل دو، سه نفر شهید شده بودند.گاهی هم می‌شد چادری را پیدا کرد که اصلا کسی در آن نباشد. بچه‌ها را آن جلو جا گذاشته بودیم. بالاخره جعفر و ناصر را دیدم. سه تا برادر کنار هم ایستاده بودیم. نگاهی به ناصرکردم. حتی لبخندی به ‌لبم نیامد. صفحه183

نویسنده

حسن شیردل

نویسنده. داستان نویس. خاطره نویس

نویسنده

حسین شیردل

حسن و حسین شیردل:
متولد 1363، نويسنده
کتاب های نویسنده
بلوغ پشت خاکریز
زمین ناله می کند
باران‌های هفت‌ تپه
به رنگ کودکی

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

عصرهای کریسکان

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

اردوگاه اطفال

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

چراغ های روشن شهر

فرنگیس

مهناز فتاحی

کالک های خاکی