ورود

شب ستاره و گیسو

نویسنده: انیسه موسویان

مجموعه «شب ستاره و گیسو» دارای ۳۷ قطعه شعر و شامل 28 غزل، 2 چهارپاره، 3 شعر سپید و 4 نیمایی با مضامینی عاشقانه و مذهبی است. عنوان کتاب از بیتی از غزلی عاشقانه با عنوان «برای صدایت» گرفته شده است: «شبی برای صدایت ترانه می‏خوانم شب ستاره و آیینه و گل و گیسو» مجموعه با غزلی تحت عنوان «جای پا» و با این مطلع آغاز می‏شود: «باز با دل گرفته در هوای تو شعر تازه‏ای سروده‏ام برای تو» «با نام تو»، «مرهم»، «غریبانه»، «احساس بارانی»، «چشم‏های خیس»، «نیلوفرانه» و «در عطر شب‏بوها» عناوین بعضی از شعرهای این مجموعه هستند. بخش قابل توجهی از این مجموعه شعرهای مذهبی انسیه موسویان هستند. چهارپاره «قامت بلند شکیبایی» در مدح و ثنای بانوی حماسه‏ساز کربلا حضرت زینب (س) سروده شده است. «بهار باور» به آستان مقدس حضرت زهرا (س) پیشکش شده است. در حال و هوای زیارت امام رضا(ع) نیز چهارپاره «اجابت» زینت این مجموعه شعر است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 1-302-506-964-978

تعداد صفحات 56

نوبت چاپ دوم 1388

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

 انسیه موسویان در گفت‌وگویی عنوان کرده است: «شعرهای من  لطیف، ساده و صمیمی و به دور از هرگونه ابهام و پیچیدگی سروده شده‌اند؛ شاید چون خودم آدم پیچیده‌ای نیستم.» این کامل‏ترین و موجزترین تعریفی است که می‏توان آن را برای شعرهای مجموعه «شب ستاره و گیسو» به کار برد و البته خود شاعر این کار را انجام داده است. هم شعرهای عاشقانه و هم شعرهای آیینی این مجموعه همه آرام، لطیف، ساده و صمیمی هستند با زبانی شسته رفته و بدون مشکل. این خصیصه البته تا حدودی به خاستگاه شعر او که خراسان است، برمی‌گردد. برجستگی شعرهای انسیه موسویان در عاطفه سرشار، شفاف و البته محجوب اوست. عاطفه‏ای که از حس زنانه شاعر و دلتنگی‏های او نشأت می‏گیرد و به گونه‏ای لطیف، آرام و محجوب در کلمات و تعبیرات او جاری می‏شود و هر دو  بعد معشوقه‏گی و مادرانگی یک هویت مؤنث را بروز می‌دهد. زنانگی‏ای که در جان و روان شعرهای این شاعر است نه در تظاهرهای کلمات و ترکیباتی که بعضی مدعیان فمینیسم به گونه‏ای نازل و اروتیک‏وار آنها را بر پرچم می‏کنند و سمبل و نماینده زنانه‏سرایی معرفی‌اش می‏کنند:
«دلتنگم آنچنان که غریبانه اشک ریخت
دریا به روزگارم و باران به حال من
ای علت لطیف تغزل! کمی بخند
تا بشکفد ترانه به لب‌های کال من»

نویسنده

انیسه موسویان

انسیه موسویان در مردادماه سال 1355 در مشهد متولد شد.
 در سال 1386 اولین مجموعه شعر مستقل خود را با نام شب ستاره و گیسو راهی بازار کرد که در قالب‌هایی چون غزل، نیمایی، سپید و چهارپاره است.
وی هم‌اکنون دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه علامه طباطبایی است به عنوان کارشناس مسئول ادبیات کودکان و نوجوان در ستاد آفرینش‌های ادبی کانون پرورش فکری تهران نیز مشغول به کار است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
اردوگاه اطفال

اتمام موجودی انبار
کتاب دا

سیده اعظم حسینی

راز نگین سرخ

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

ضربت متقابل

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

اتمام موجودی انبار
دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی