ورود

گلستان در آتش

نویسنده: ابراهیم حسن بیگی

نمای نزدیک:«گلستان در آتش» سیزدهمین کتاب از مجموعه 17 جلدی قهرمانان انقلاب است که به دکتر محمدجواد باهنر، روحانی مبارز و انقلابی و نخست وزیر شهید کشورمان اختصاص دارد. نویسنده در این کتاب، برای آنکه نخستین چشمه از ظلم‌ستیزی و عدالتخواهی شهید باهنر را نمایان کند، روایت خود را از پنج سالگی او انتخاب کرده است؛ جایی که محمدجواد تازه می‌خواهد به مکتبخانه بانو برود و با صحنه‌ای از زورگویی و زورگیری یک مأمور شهربانی مواجه می‌شود. این برخورد آن مأمور، سال‌ها پیش چشم اوست و گفته‌های پدرش مدت‌ها در گوش او زنگ می‌خورد. داستان از فصلی به فصل بعد، رشد و پیشرفت علمی محمدجواد باهنر را نشان می‌دهد و در عین حال، او در مبارزه با رژیم ستمشاهی، استقامت و ثبات بیش‌تری پیدا می‌کند. نویسنده سعی دارد، چهره‌ مدبرانه و روش فکورانه دکتر باهنر در مسیر مقابله با حکومت پهلوی ملعون را آشکار سازد؛ چه اینکه تندروی و حرکت‌های مسلحانه در مشی و اندیشه این روحانی کرمانی نبوده و تنها آنچه استاد سالیان درازش ـ امام خمینی (ره) ـ به او مشق کرده، به کار می‌گرفته است. با این وصف، تمام آنچه حسن‌بیگی در «گلستان در آتش» به زبان داستان ارائه داده، مبارزه علیه یک رژیم غیرمردمی نیست. سلوک باهنر و منش بزرگوارانه او در اجتماع و خانواده نیز از نظر این نویسنده دور نمانده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 4-794-506-964-978

تعداد صفحات 112

نوبت چاپ چهارم

سال چاپ اول

قطع کتاب پالتویی

نمای میانی:ابراهیم‌ حسن‌بیگی را می‌توان یکی از پیشقراولان ادبیات داستانی دفاع مقدس دانست. او متولد 1336 گرگان است و فعالیتش در جهاد سازندگی در دوران جنگ سبب اقامت چهار ساله‌اش در کردستان شد. چندی نیز کارشناس ادبیات حوزه هنری بود. داستان‌هایش فضایی اقلیمی دارند و از منظری دینی گزارش می‌شوند. حسن بیگی که جوایز گوناگونی از جمله جایزه 20 سال ادبیات داستانی را به دست آورده، هم‌اکنون ساکن مالزی و مسئول کانون پرورشی در این کشور است.
نمای دور:محمدجواد باهنر، زاده 1312 کرمان است. در 20 سالگی به قم عزیمت کرد تا تحصیلات طلبگی را ادامه دهد. در درس خارج و اصول 7 سال شاگرد امام خمینی (ره) بود. از سال 33 دروس دانشگاهی را هم ادامه داد. ابتدا لیسانس الهیات، سپس فوق لیسانس ادبیات و سپس دکترای الهیات گرفت.
او در اوج مبارزات سال‌های 42 و 43 به زندان افتاد. در آستانه انقلاب، در تأسیس مراکز کادرساز انقلاب مانند مدرسه رفاه مشارکت مستقیم داشت و پس از انقلاب، مسئولیت‌های فراوانی نظیر عضویت در شورای انقلاب، نمایندگی مجلس و بالاخره نخست وزیری بر عهده داشت.
باهنر، سرانجام پس از سال‌ها مبارزه، همراه با یار دیرینه‌اش شهید رجایی، در هشتم شهریور 1360 در انفجار ساختمان نخست وزیری به مقام شهادت دست یافت.
از کتاب:باهنر دستش را از روی زنگ برداشت. در که باز شد، پسرش، ناصر در چارچوب در ایستاد و به او نگاه کرد و با همان لبخند همیشگی که خاص بود، گفت: «سلام بابا، شمایید؟»
باهنر وارد شد. در را بست و گفت: «سلام، آقاناصر. تعجب کردی؟منتظر کس دیگری بودی؟»
ناصر گفت: «آخر، ساعت ده شب است. فکر نمی‌کردیم به این زودی‌ها بیایید!»
باهنر، نعلین‌هایش را توی جاکفشی گذاشت. ته‌مانده‌ی بوی املت، توی هال پیچیده بود. ناصر عبا و عمامه‌ی پدر را گرفت و....صفحه 93

از همین قلم:محمد (ص) (مدرسه) قدیس (نیستان)، سال‌های بنفش (نشر علم) مرد سوم (امیرکبیر) دورشو کورشو (مدرسه)، اسب سفید خالدار (انجمن قلم ایران) صوفی و چراغ جادو (کانون پرورش فکری) عموجان عباس (مدرسه)، برگی از زندگی (شاهد) عصر آن روز (محراب قلم) چته‌ها (برگ) و ....

نویسنده

ابراهیم حسن بیگی

زندگینامه

وی به سال 1336 در یکی از روستاهای شهرستان گرگان متولد شد. او کلاس اول تا سوم را در دبستان «میرجرجانی» همان روستا و از چهارم ابتدایی تا دیپلم را در بندر ترکمن و گرگان به پایان رسانده است. حسن‌بیگی در سال 1359 در آموزش و پرورش استخدام می‌شود و پس از دو سال مدیر امور برنامه‌های رادیو گرگان می‌شود. سفر به کردستان در سال 1364، سرآغاز حرکت نوینی برای این نویسنده می‌شود. حاصل این سفر، دریافت حس و حالها و سوژه‌های داستانی خوبی برای وی می‌شود. بعدها این سوژه دستمایه بیشتر داستانهای کوتاه وی قرار می‌گیرد. حسن‌بیگی در سال 1364 وارد دانشگاه می‌شود و در رشته زبان و ادبیات فارسی (کارشناسی) به ادامه تحصیل می‌پردازد. وی در سال 1367 به دفتر انتشارات کمک آموزشی وزارت آموزش و پرورش منتقل می‌گردد تا به‌عنوان کارشناس بخش داستان انتشارات «مدرسه» مشغول به کار شود. سفرهای پی‌درپی، از کودکی تا به حال برای این نویسنده حاصل خوبی داشته است، که بسیاری از آثار او را می‌توان حاصل سفرها و آشنایی‌اش با مردم نقاط مختلف ایران دانست. گفتنی است وی تا به حال در مسابقات و جشنواره‌های متعددی شرکت کرده و موفق به کسب جوایزی هم شده است. کتاب «ریشه در اعماق» او در طی سالهای 1375، 1377، 1379 و 1381 به‌عنوان کتاب برگزیده 20 سال داستان‌نویسی انقلاب و دفاع مقدس انتخاب شده و جوایز متعددی کسب کرده است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

ضربت متقابل

اتمام موجودی انبار
کتاب دا

سیده اعظم حسینی

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام