ورود

من شور

نویسنده: محمود حبیبی کسبی

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 0-635-506-964-978

تعداد صفحات 104

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

نمای نزدیک:محمود حبیبی‌کسبی را از نامی که بر مجموعه‌­اش انتخاب کرده، از جنس کلمات و لحن اشعارش، از روابط و دوستی­‌هایش با چهره­‌هایی مثلا یوسفعلی میرشکاک و حتی از شکل و شمایل ظاهری‌­اش اگر عکسش را دیده باشید؛ می­‌توان دانست که شیفته تصوف و عرفان است و در راه درک و کسب طیف­‌های منتشره این منشور جد و جهد دارد. نگاهی کلی به این مجموعه نشان می­‌دهد که محمود همچنان‌که ساختار شعر کلاسیک را به خوبی می‌شناسد و بر تکنیک­‌ها، فنون و آرایه­‌های ادبی به خوبی تسلط دارد، مطالعات و تأملات گسترده­‌ای در ادبیات عرفانی دارد و با کلمات، مواضع و نمادهای کاربردی در این اقلیم به خوبی آشنا است. البته محمود بسیار کوشیده که این درک و دریافت­‌ها را با زبانی تازه و امروزی بیان کند که تا حدی در این امر نیز موفق بوده است. اما شاخصه اصلی اشعار محمود و مجموعه «من‏شور» در این است که برخلاف بسیاری دیگر که در این وادی مدعی­‌اند و البته با این اصطلاحات در حد مثلا فرهنگ لغات و اصطلاحات عرفانی بیشتر آشنا نیستند، او با این مفاهیم انس دارد و با مراجعه به سرچشمه­‌های آن یعنی علوم حدیث و علوم قرآنی به تماشاهایی مخصوص می‌­رسد.
زبان این مجموعه محکم، مطنطن و موسیقایی و دارای فخامتی متناسب با درونمایه اشعار است.

نمای میانی:مجموعه «من‏شور» دارای 40 شعر است که از 37 غزل، دو مثنوی و شعر شماره 26 که بر اسلوب مخمس ولی با چهار مصراع و در واقع مربع، تشکیل شده است. «من‌شور» به معنای منتشر شده است و وسیله‌ای آپتیکی که اگر نور سفید به آن تابانده شود، هفت رنگ از آن ساطع و به طیف‌های مختلف تجزیه می‌شود. با همین تناسب محمود حبیبی این مجموعه را به سه بخش و با عناوین «سرخ»، «آبی» و «سبز» تقسیم‌بندی یا به عبارت بهتری تجزیه کرده است. همچنین نوع نگارش این نام به صورت مجزی: (من‏شور) و هویتی که در هر دو جزء «من» و «شور» وجود دارد نیز تأکیدی بر این مفهوم و در نهایت انعکاسی از درونمایه اشعار کتاب با رنگ و بوی عرفانی است.
در متن کتاب در بخش­‌های سه­‌گانه در بخش سرخ؛ شعرهای توحیدی، در بخش آبی؛ شعرهای تغزلی و در بخش سبز؛ شعرهای مذهبی و آیینی گنجانده شده است. سی‌و‌نهمین شعر این مجموعه غزل­‌مثنوی‌­ای عاشورایی است که در استقبال از ترجیع‌­بند معروف محتشم کاشانی سروده شده است.

نمای دور:عباس یکرنگی: «ویژگی اشعار آیینی حبیبی در سخته­ بودن کلمات و انتخاب زاویه‌ ­دیدهای شاعرانه­ است. اگرچه این اشعار در فضای استقبالی سروده شده، اما شاعر توانسته احساسات ناب شاعری­ش را بروز دهد.»
اسماعیل امینی: «شعر حبیبی از جنس شعری است که از موسیقی و زمزمه شروع شده اما در این میان رها نشده است. این شعر مکاشفه با کلمات و حاصل اشتیاق است و بنابراین تکلف در شعر او کم است.»

از کتاب:زاهدا خیز و وضو ساز ز خون دل ما
بعد قد قامتی افراز سر بسمل ما
سر در یازده در یازده در یازده‌­ای!
برو و دور شو و دور شو از ساحل ما
حلقه در حلقه ما حلقه بدنامان‌­اند
پس مجاور منشین در حرم منزل ما
خرقان در خرقان خرقه خونابه به دوش
سر به باد یله دادند به یاد دل ما
گره از زلف کجش باز کنید و بزنید
گرهی کور به کار طلب باطل ما
صفحه 27
افتخارات:رتبه اول بخش شعر سنتی چهارمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر
راه یافته به مرحله نهایی
جایزه شعر جوان

نویسنده

محمود حبیبی کسبی

زندگینامه

محمود حبیبی کسبی متولد 1360، کارشناس زبان و ادبیات فارسی است. مجموعه شعر «من شور» کسبی، در سال 88 از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسید. دومین اثر او با عنوان «دساتیر» سال 90 از سوی انتشارات تکا منتشر شد.

کتاب های مرتبط
چراغ های روشن شهر

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

اردوگاه اطفال

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

ضربت متقابل