ورود

نغمه رود

نویسنده: سید محمد تقی حسینی

مطالب این کتاب به دو بخش تقسیم می‌شود که موضوعاتی متفاوت از یکدیگر دارد. بخش نخست این کتاب مربوط به نامه‌هایی است که سلاطین وقت همچون سلطان اویس جلایر، سلطان احمد جلایر و امیر تیمور گورکانی، درباره عبدالقادر نوشته‌اند و در حکم احکام و نشان‌هایی هستند که بازگوکننده تأییدات و حمایت‌های این پادشاهان است. همچنین دو تصنیف، منتسب به عبدالقادر مراغی که یکی در باب «پیری» است و در مجموعه ملک، پس از نامه‌ها قرار دارد که فقط اشعار تصنیف است و دیگری، تصنیف «صحت‌نامه» که مرتضی قلی‌ خان شاملو در جُنگ خود آن را آورده است و مؤلف، بهجت الروح نیز آن را از آنِ عبدالقادر دانسته است. بخش دوم نیز اختصاص به سه ساز «قصعات چینی»، «الواح فولاد» و «ساز مرصع غایبی» دارد و تنها در همین مکتوبات است که می‌توان نسبت به مسائل فنی و ساختاری این سازها شناخت و اطلاعاتی حاصل کرد. پیش از این کتاب، مرحوم تقی بینش، تحقیق مفصلی درباره حیات عبدالقادر مراغی انجام داده‌اند. ولی با به دست آمدن این «نشان‌ها» و «سازنامه‌ها» مطالب جدیدی بیان می‌شود تا جایگاه این احکام، نشان‌ها و سازنامه‌ها در روند تاریخی حیات عبدالقادر مراغی به خوبی درک شود.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 0-693-506-964-978

تعداد صفحات 136

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

  موسیقی، در طول تاریخ پرنشیب و فراز ایران،‌ همواره توانسته است راه خود را از میان تمام موانع باز کرده و با تکیه بر همت و تلاش مردان بزرگ موسیقی ایران، میراث ارزشمند خود را به نسل بعد منتقل کند. کتاب «نغمه رود» نوشته «سید محمد تقی حسینی» به معرفی یکی از این بزرگان عرصه موسیقی می‌پردازد. «عبدالقادربن غیبی حافظ مراغی» مشهور به «عبدالقادر مراغه‌ای» یکی از بزرگ‌ترین موسیقی‌دانان در تاریخ موسیقی ایران است و آثار ارزشمندی در زمینه موسیقی از خوذ به‌جای گذاشته است. او اولین موسیقی‌دانی است که کتاب‌های خود را به زبان فارسی نوشت و برخلاف سایر موسیقیدانان، به جای پرداختن به همه علوم، به‌طور تخصصی بر روی موسیقی نظری و عملی تمرکز کرد. در ابتدای کتاب،‌ مختصری از زندگی عبدالقادر ذکر شده است. نویسنده در این بخش با درج تاریخ و ذکر دقیق جزئیات، ‌سعی در رفع شبهه در مورد برخی از اتفاقات زندگی وی، از جمله حضور او نزد سلاطین عثمانی دارد. مطالب کتاب به دو بخش تقسیم شده‌اند. بخش ابتدایی کتاب، مربوط به نامه‌هایی است که سلاطین وقت،‌ در مورد عبدالقادر نوشته‌اند و در آن‌ها به تمجید و تأیید او پرداخته‌اند. در ادامه، دو تصنیف که منتسب به عبدالقادر هستند ذکر شده‌اند. از نکات جالب در این بخش، درج تصویر نامه‌ها و تصانیفی است که اصل ‌‌‌آن‌ها در موزه‌ها و کتابخانه‌های ایران و ترکیه موجود است. بخش دوم کتاب، شامل رسائلی است در باب سازشناسی که عبدالقادر آن‌ها را تالیف کرده است. در این قسمت سازهای «قصعات چینی»، «الواح فولاد»و «ساز مرصع غایبی» توسط عبدالقادر مراغی معرفی شده‌اند. دست‌نوشته‌های عبدالقادر مراغی تنها مرجع موجود برای شناخت این سازهاست و از این رو مطالعه کتاب، برای علاقه‌مندان و پژوهشگران عرصه موسیقی بسیار سودمند خواهد بود. لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

سید محمد تقی حسینی

زندگینامه

سید محمد تقی حسینی در سیزدهم اردیبهشت ماه 1356 در شهرستان زاهدان دیده به دنیا گشود. اصالتا سیستانی ست و دوران تحصیل در مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را در شهرستان زابل پشت سر نهاده و فراگیری قرائت کلام الله مجید را از دوران ابتدایی آغاز نموده و در این مسیر روشن و مقدس موفق به کسب مقامهای شهرستانی، استانی و کشوری شده است..

همزمان از همان دوران با شور و استعدادی ذاتی در شرایطی که سکون و سکوت هنری بر جامعه سیستان حاکم بود و با وجود نبود امکانات و مربی به دلیل علاقه وافر به موسیقی، صدای ساز همدم لحظههایش شد.

 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
آن بیست و سه نفر

لشکر خوبان

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

زندان الرشید

چراغ های روشن شهر

عصرهای کریسکان

کالک های خاکی