ورود

دومین سوگواره پوسترهای عاشورایی

نویسنده: احمد آقاقلی زاده

کتاب دومین سوگواره پوسترهای عاشورایی، کتابی است که از مجموعه‌ای از پوسترها با موضوع عاشورا تدوین شده است. که همایش آن از 24 دی الی 4 بهمن 1386 در خانه هنرمندان ایران و نگارخانه ابوالفضل عالی حوزه هنری برگزار شده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 0-523-506-964-978

تعداد صفحات 136

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب بیاضی

کتاب های دیگر نویسنده

کتاب دومین سوگواره پوسترهای عاشورایی، کتابی است که از مجموعه‌ای از پوسترها با موضوع عاشورا تدوین شده است. که همایش آن از 24 دی الی 4 بهمن 1386 در خانه هنرمندان ایران و نگارخانه ابوالفضل عالی حوزه هنری برگزار شده است. در ابتدای کتاب، مقدمه‌ای از ناصر سیفی به نگارش درآمده است که در این مقدمه تاریخ برگزاری این نمایشگاه‌ها و هدف از برگزاری و جریان‌های هنری شرح داده شده است. بعد از مقدمه بیانیه هیئت داوران درباره نحوة انتخاب و برگزیده شدن آثار شرح داده شده است. در ادامه، احمد آقا قلی‌زاده، دبیر دومین سوگواره پوسترهای عاشورایی، راجع‌به ویژگی‌های این پوسترها، موضوع عاشورا، نوع نگاه هنرمندان به موضوع عاشورا، قالب و نوع نگرش پوسترها به موضوع عاشورا توضیحاتی داده است. در بخش‌های دیگری از کتاب، محمد خزایی، دانشیار هنر اسلامیِ دانشگاه تربیت مدرس، توضیحاتی درباره هنر اسلامی، هنر عاشورایی، حماسه عاشورا و هنرهای تجسمی داده است. پوسترهای این کتاب از دو نمایشگاه است. نمایشگاه خانة هنرمندان شامل 100 پوستر، و نمایشگاه حوزه هنری، گالری مرحوم ابوالفضل عالی شامل 71 پوستر می‌باشد. گزیده متن : «...افق‌های کثیر عاشورا، فتوت، غیرت، معرفت، شجاعت، سخاوت، شهامت، و لایت، شهادت و بسیاری از ویژگی‌های آشکار و پنهان را در بر می‌گیرد. اقیانوسی که این مقدار شعر و نثر و تصویر، هنوز به کرانه‌های پیدا و ناپیدای آن هم نرسیده است و موج عالم‌گیر آن دستی به هر سو باز دارد همه‌ چیز و همه‌ کس را در بر می‌‌گیرد تا که راه سعادت ورود و ارادت باشد. آری، انگار محرم آغاز تاریخ انسان بیدار است و عاشوراییان عشیره عشق ازلی هستند که تا ابد چراغ راه پویندگان عدل و حقیقت خواهند بود. حسین‌بن‌علی(ع) سید و سالار شهیدان و مشعل‌دار هدایت فطرت آدمی است و سفینه‌ای که نجات، تنها با رسیدن بدان میسر می‌شود...»

نویسنده

احمد آقاقلی زاده

زندگینامه

وی در سال 1339 در تهران به دنیا آمد. او تحصیلات خود را در مقطع لیسانس در رشتة گرافیک در دانشکده هنرهای زیبای تهران و فوق‌لیسانس را در رشتة ارتباط تصویری در همان دانشگاه ادامه داد. از دوران دانشجویی کار گرافیک را به شکل حرفه‌ای شروع کرد و یکی از بانیان طراحی پوسترهایی با مضمون انقلاب اسلامی در حوزه هنری بود. آقاقلی‌زاده تاکنون در بیش از بیست نمایشگاه جمعی در ایران و خارج از کشور شرکت کرده و یک نمایشگاه انفرادی نیز برگزار کرده است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

راز نگین سرخ

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

فرنگیس

مهناز فتاحی