ورود

میر عزا کاشانی در قلمرو تعزیه

نویسنده: سمانه کاظمی

جست‌وجویی مجدانه در زندگی و آثار میرزاعزا کاشانی؛ یکی از نامدارترین تعزیه‌سرایان ایران

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 1-456-506-964-978

تعداد صفحات 630

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

کتاب های دیگر نویسنده

میرعزا کاشانی از تعزیه‌خوانان مطرح و تاثیرگذار تاریخ است. او که در تهران و کاشان تعزیه‌گردانی می‌کرده، مردی ادیب، هنرمند، خوش‌قریحه و با ذوق بوده که بنا به اقتضای کارش از موسیقی و دستگاه‌خوانی نیز اطلاعات کافی داشته است.
 بیشتر تعزیه‌خوانان تهرانی از نسخه‌های مجالس تعزیه او استفاده می‌کردند و مجالس تعزیه‌شان را رونق می‌بخشیدند. میرعزا در سرودن شعر و آهنگ و نوحه استعداد و تسلط بسیار داشته، به همین دلیل هم بیشتر پیش‌خوانی‌های زیبا و خوش‌آهنگ تعزیه‌های تهران و کاشان، از ساخته‌های او هستند.
با توجه به اینکه اطلاعات اندکی از میرعزا کاشانی موجود است، سمانه کاظمی موضوعی دشوار را برای پژوهشش آغاز کرده و در راه پرخطری گام نهاده است. او در میان 365 نسخه تعزیه‌نامه که از میرعزا باقی مانده، نسخه‌هایی از مجالس را مورد بررسی قرار می‌دهد که اصالت بیشتری داشته‌اند و دخل و تصرفی در آنها صورت نپذیرفته است. در واقع کاظمی به موضوع‌ها و نسخی از مجلس‌های تعزیه میرعزا می‌پردازد که دیگر تعزیه‌سرایان از آنها غافل بوده‌اند.
اما نکته‌ای که پژوهش سمانه کاظمی را پرارج و ارزش می‌کند، بخش گفت‌و‌گوی او با هاشم فیاض است. مرحوم فیاض بیشتر عمر خود را صرف گردآوری و نسخه‌برداری از سروده‌های میرعزا کرده و طی نیم قرن این نسخه‌ها را در گوشه و کنار ایران اجرا کرده است. کسی که سینه‌سوخته‌ای ناب و عاشقی تمام عیار بود و به واسطه نفس حق‌گو و ذات پاکش تمام تعزیه‌خوانانی که صاحب اسم و رسمی بودند، برای او احترام و منزلت خاصی قایل می‌شدند.
سمانه کاظمی در گفت‌وگویش با هاشم فیاض سعی کرده از تاریخ شفاهی‌ای که فیاض ذکر می‌کند به عنوان منبعی برای پژوهشش بهره جوید و با استفاده از نقل ‌قول‌های تاریخی فیاض با میرعزا کاشانی بیشتر آشنا شود، اما سوژه اصلی پژوهش کاظمی، بررسی نمایش سلطانعلی (ع) (نوشته میرعزا) است؛ این نسخه تعزیه، یکی از بهترین و شبیه‌ترین نسخه مجلس تعزیه به عاشورا است.

نویسنده

سمانه کاظمی

زندگینامه

سمانه کاظمی نویسنده، پژوهشگر و فارغ التحصیل رشته تئاتر است.

 

 

 

کتاب های مرتبط
آن بیست و سه نفر

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

راز نگین سرخ

زندان الرشید

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام