ورود

نه آبی نه خاکی

نویسنده: علی موذنی

نمای نزدیک:نمی‌توان این واقعیت را نادیده گرفت که علی مؤذنی یک نویسنده حرفه‌ای است؛ یعنی شگردهای مشخصی در نوشتن دارد و مکان و زمان وضعیت را خوب به کار می‌گیرد و از جمله بهترین نویسندگان داستان کوتاه ایرانی به شمار می‌آید؛ در «نه آبی نه خاکی» موذنی به مرور دفترچه خاطرات یک شهید می‌پردازد، از روزی که برای چندمین بار به جبهه اعزام می‌شود، تا لحظه‌ شهادت‌اش؛ به اضافه یک نامه. در حقیقت موذنی در این اثر روایتگر خاطرات شهید مرادی در لشکر 17 علی‌بن‌ابی‌طالب‌(ع) است. او در این کتاب از هم‌رزمانش، دوستی‌هایش، صمیمیت و خلوص رزمندگان، شوخی‌ها و خنده‌هایشان، مناجات‌ها و راز و نیازهای خالصانه در تاریکی‌های شب، زیارت امامان معصوم (ع) در خواب و... می‌گوید. همچنین از نبرد تن‌به‌تن با دشمن، مشاهده صحنه شهادت رزمندگان و آموزش‌هایشان در آب و خاک نیز گفته است. در پایان کتاب نیز نامه­ شهید مرادی به اکبر شاهدی (دوست وی در جبهه‌ و یکی از اعضای گروه تفحص) را می‌خوانیم که با نثری جذاب و بیانی اثرگذار حقایق عبرت‌آموزی را بیان می‌کند؛ حقایقی که آگاهی یافتن نسبت به آنها برای مخاطب ارزشی غیرقابل انکار دارد. در یک کلام باید گفت موذنی در این اثر لحظات نابی از جنگ را بیان می­‌کند که باید آن را خواند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-600-175-196-7

تعداد صفحات 272

نوبت چاپ چهاردهم 98

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

  نمای میانی: مؤذنی متولد ۱۳۳۷ و دارای لیسانس ادبیات نمایشی است. او از جمله نویسندگانی است که کار نوشتن را به ­شکل حرفه‌ای دنبال می‌کند. وی در عرصه‌های داستان کوتاه، رمان، داستان بلند، نمایشنامه، فیلمنامه قلم می‌زند. همچنین در حوزه ساخت فیلم فعالیت دارد. وی از فعالین حوزه ادبیات دفاع مقدس است که رویکردی خاص در این زمینه دارد. اغلب آثار وی با اقبال منتقدان و مخاطبان روبه‌رو شده و جوایزی را نیز کسب کرده‌است. نمای دور:عباس جان نثاری (منتقد): داستان نه آبی نه خاکی روایت خاطره‌گون از جنگ ایران و عراق است که با هدف بیشترین قرابت با واقعیت، فرم خاطره‌نویسی را برای روایت بخشی از جنگ انتخاب نموده است. خاطره‌نویسی، تجربه زندگی مکتوبی است که قطعا رخ داده است و خواننده‌ با بیشترین باور به مطالعه آن می‌پردازد. از سوی دیگر خاطره‌نویسی به دلیل قرابت با حسب‌حال‌نویسی و حدیث‌نفس، گویی نوعی نوشته‌ ابتدایی و اولیه از نظام ارزش‌ها و ایدئولوژی مستتر در داستان را ارائه می‌دهد. در واقع فرم خاطره در این داستان، همان مولف پنهان است که می‌خواهد میل استعلایی خویش به شهادت و مرگ را به خواننده منتقل کند. در این رمان دو ساحت مرگ و زندگی در تقابل با یکدیگر وجود دارند. رخدادهای روساخت داستان در جهت میل به ساحت مرگ (شهادت) است. البته ساحت مرگ در این داستان ساحت نیستی و نابودی نیست بلکه ساحتی برتر است. از کتاب: در سکوت شب جبهه که آن ­را سکوتی سنگین­ یافته­ام، صدای پای تو را به­ شکستن آن شنیده­ام، و از صدای پای تو به آرامش رسیده­ام و همزمان هراس دشمن را در شلیک منورها دیده­ام. من در نور منورها طرحی را از تو دیده­ام، آن بار که مجروح افتاده بودم. نمی­دانم موهای جوگندمی را دیدم یا موهایی مشکی را که از مهتاب نقره­ای بودند؟ و بوی عطر پیچید. و از این رایحه فهمیدم که مرز میان بهشت و جهنم به­نازکی تارمویی از توست.صفحه 24 از همین قلم:دلاویزتر از سبز (سوره‏ مهر) ارتباط ایرانی (سوره‏ مهر) ملیکا (سوره‏ مهر) قاصدک (سوره‏ مهر) کلاهی از گیسوی من (سوره‏ مهر) ظهور (نیستان) مامور (نیستان) خورشید از سمت غروب (نیستان) چهار فصل (ک‍ت‍اب‌ طه‌) مفرد مذکر غایب (مسجد مقدس جمکران) لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

علی موذنی

على مؤذنى متولد ۱۳۳۷ و فارغ التحصیل ادبیات نمایشى است و از جمله نویسندگانی است که کار نوشتن را به شکل حرفه اى دنبال مى کند.
مؤذنى از جمله هنرمندانی است که در چند عرصه داستان کوتاه، رمان، داستان بلند، نمایشنامه، فیلمنامه قلم می‌زند همچنین وی در حوزه ساخت فیلم نیز فعالیت دارد. وی در حوزه ادبیات دفاع مقدس نیز رویکردى خاص به مسائل دارد .
از جمله آثار وی که اغلب با اقبال منتقدان و مخاطبان روبرو شده‌اند و جوایزی را نیز از آن خود کرده‌اند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
آثار:
- رمان «ظهور» ، رمان برگزیده در سال 78
- کتاب «چهار فصل» ، شامل سه داستان بلند
- کتاب «سفر ششم»
- «ملاقات در شب آفتابی» ، برنده جایزه کتاب سال ۷۶
- «دلاویزتر از سبز» ، یک

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

زندان الرشید

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

لشکر خوبان

اردوگاه اطفال

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی