ورود

یاد مانا

نویسنده: علیرضا کمری ، فرانک جمشیدی

این کتاب حاوی پنج مقاله درباره خاطره‌نویسی و خاطره نگاشته‌های جنگ و جبهه و دفاع مقدس اس که طی سال‌های گذشته نوشته و منتشر شده‌اند. هدف نویسنده از نگاشتن این مقاله‌ها، مشخص ساختن سیر و سابقه پژوهش در زمینه خاطره‌نویسی جنگ و همچنین بدلیل فقر و فقدان مباحث نظری در این مقوله است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 3-783-471-964-978

تعداد صفحات 228

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

 

تاریخ‌پژوهان و صاحب‌نظران علم تاریخ در خصوص شیوه‌ها و نگرش‌های نوپدید با ماهیتی میان رشته‌ای در تاریخ پژوهی و تاریخ‌نگاری اجماع نظر ندارند و هنوز میان تاریخ‌پژوهان و اهل نظر درباره رویکردهای جدید به تاریخ و مقولات منبعث از آن جای چند و چون باقی و مشهود است اما در سال‌های اخیر اظهار رای و انتشار مقالات دانشورانه برخی اصحاب نظر و نیز برگردان نمونه‌هایی از شاخص‌ترین آثار دست اول و قابل اعتنای جهانی ذیل موضوع «تاریخ‌نگاری مدرن» افق‌های امیدبخش و ‌ روشنی در پیش چشم  پژوهشگران و نیز مخاطبان آثار تاریخ-بنیاد گشوده است که بی‌شبهه وامدار پدیده دفاع مقدس است.
علیرضا کمری که یکی از سرآمدان خبره حوزه تاریخ‌نگاری جبهه و دفاع مقدس بوده و برای جامعه پژوهشی کشور چهره نام‌آشنایی است، در کتاب حاضر با تقلیل تاریخ‌نگاری به یک وجه خاص (خاطره‌نویسی) و بحث در جوانب معنایی و سرشتی آن، مفهوم نویافته‌ای از تاریخ و تاریخ‌نگاری را در میان نهاده که محققان و اساتید تاریخ معاصر با بذل التفات نسبت به آن، می‌توانند بسط و گسترش بیشتری به مضمون رایج از تاریخ دفاع مقدس ببخشند.
این اثر در مجموع مشتمل بر پنج جستار پژوهشی است که حول مضمون جای‏گیری خاطره و خاطره‏نویسی در گستره وسیع آثار ادبی – تاریخی طرح شده‌اند. بحث در ویژگی‏های صوری معطوف به آرایه‏های بیانی و نوع واژگان ‏و سبک‏های به کار گرفته شده، درون‏مایه‏های‏شهودی، معرفتی و ایمانی و اهمیت و اعتبار اِسنادی و اَسنادی خاطرات از دیگر مضامین فربه در این کتاب است که از طرح آراء جدید کمری در جای جای اثر پشتیبانی می‌کنند.
رویکرد غالب کمری در این اثر (همچون سایر آثارش) مبتنی بر نوعی ژرف کاوی فلسفی است؛ به طور نمونه وی برای بحث درباره «راز و رمز خاطرات جنگ و عرصه نوین خاطره‌نویسی» ابتدا به تعریف خاطره و شرح پیشینه تاریخی آن پرداخته و پس از آن به شأن ادبی و تاریخی خاطرات جنگ در زمینه پیدایی خاطره‌نویسی در انقلاب و جنگ و سیر خاطره نویسی پس از آتش‌بس و ... اشاره می کند؛ همین رهیافت تحلیلی هم هست که متن را از غلطیدن به ورطه شتابزدگی باز داشته و از صحّت و دقّت آراء مطروحه از سوی مولف، حمایت می کند.

نویسنده

علیرضا کمری

علیرضا کمری:
متولد 1339، نويسنده، تاريخ نگار و استاد دانشگاه
کتاب های نویسنده
سه نگاه
پویه ی پایداری
اثر نشان
حرمان هور
با یاد خاطره
نامه‏ هاى فهیمه
بازیابی یک واقعه
یاد مانا
نام ‏آورد - دفتر دوم

نویسنده

فرانک جمشیدی

زندگینامه

فرانک جمشیدی در بیست و پنجم آبان ماه 1346 متولد شده است. جمشیدی تحصیلات کارشناسی خود را در دو رشته ادبیات و روانشناسی به پایان رسانده است. او فارغالتحصیل کارشناسیارشد رشته جامعهشناسی از دانشگاه الزهرا است. جمشیدی هم اکنون پژوهشگر ارشد حوزه هنری است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

ضربت متقابل

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

لشکر خوبان

چراغ های روشن شهر

اتمام موجودی انبار
پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید