ورود

روش تحقیق در منطق زیبایی و انسان‌شناسی

نویسنده: مهرداد اوستا

روش تحقیق در منطق زیبایی و انسان‌شناسی با عنوان انسان و شناخت او آغاز شده و در طی آن ضرورت شناخت انسان مورد بحث قرار گرفته است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 6-633-506-964-978

تعداد صفحات 312

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب روش تحقیق در منطق زیبایی و انسان‌شناسی مهرداد اوستا به کوشش بهروز ایمانی به رشته تحریر درآمده است. طبق فصل‌بندی و عنوان‌بندی که بهروز ایمانی برای این کتاب در نظر گرفته است؛ روش تحقیق در منطق زیبایی و انسان‌شناسی با عنوان انسان و شناخت او آغاز شده و طی آن ضرورت شناخت انسان مورد بحث قرار گرفته است. اوستا می‌گوید: «انسان واقعیت‌های مبتنی بر تجربه و مشاهده خود را حقیقت می‌خواند و جز آن را انکار می‌کند.» کتاب از اصل اصالت عمل یا «پراگماتیزم» ویلیام جیمیز می‌گوید، از اصالت واقع کنت سخن می‌راند و نظریه کانت را مطرح می‌سازد. فصل «شناخت و یا علم» فصل بعدی کتاب است که در این فصل شناخت را بیان آشنایی و اِشرافی می‌داند که تنها گروهی خاص می‌توانند معنی آن را دریابند. گروهی که باور دارند که در سرشت و گوهر آدمی حقیقت بغرنجی نهان است که علم، فضیلت، خردمندی، دانایی، عرفان، و حکمت در اعتلای والاترین معنای خویش، راه یافتن بدان است. فصل بعدی کتاب، اوستا معنی توحید را در مکاتب حکمت و عرفان بررسی کرده و می‌گوید: «در مکاتب حکمت و عرفان، توحید دارای معنی و مفهوم یکسره درونی است اوستا معتقد است که آیین‌هایی همچون یهود، مسیحیت و اسلام، یگانه‌پرستی را جایگزین شرک یا چند خدایی ساخته‌اند، توحید با دو مفهوم خاص و عام به جدال با بت‌پرستی برخاست، مفهوم عام و خاص در ادامه این فصل تشریح شده است.» در دو فصل پایانی نویسنده، داستان بازرگان و توتی از مثنوی مولوی را تأویل و تفسیر کرده و به شرح و تأویل منطق‌الطیر عطار نیشابوری پرداخته است. نمایه‌ها، نام‌ها، کتابنامه، قسمت‌های پایانی این کتاب را تشکیل می‌دهند. گزیده متن محور پژوهش استاد اوستا در این اثر ،انسان است و شناخت او. انسان تنها کلمه‌ای که همه معانی و مفاهیم را به یکجای در بردارد. و هر کلمه‌ای در اقصای مفاهیم خود، مفهومی است از مفاهیم بی‌شمار این کلمه. انسان به مفهوم مطلق، بیان بی‌اعتبار ساختن سبب‌هاست. و تحقق علت اولی، یعنی «علم مطلق» و آنجا که قلمرو بی‌نهایت اوست، هر چیز با وجود او می‌تواند وجود داشته باشد و جدا از او، ‌همه ارزش‌های خود را از دست بنهد و لفظ با وجود اوست که معنی پیدا می‌کند. و هر صفت با اراده او شریف می‌باشد و یا بی‌ارج و ناچیز...»

نویسنده

مهرداد اوستا

زندگینامه

وی در بیستم بهمن سال 1308 در بروجرد متولد شد اما دوران کودکی و نوجوانی و جوانی خود را در تهران سپری کرد. وی تحصیلات خود را در رشته فلسفه تا مقطع کارشناسی‌ارشد ادامه داد. استاد مهرداد اوستا در طی چند دهه در دانشگاه تهران به تدریس در رشته‌های زبان و ادبیات فارسی، فلسفه، فلسفه تاریخ و فلسفه هنر، تاریخ اجتماعی هنر زیبایی‌شناسی، روش تحقیق در زیبایی‌شناسی، تاریخ موسیقی و... پرداخت. رویکرد وی به شعر به 10 سالگی او برمی‌گردد. در آن زمان او با سرودن شعرهای موزون، مورد تشویق یکی از آموزگاران خود قرار گرفت و سرودن شعر را ادامه داد با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل جلسات شعر حوزه هنری استاد اوستا در آن جمع حضور یافت او در 17 اردیبهشت 1370 بر اثر عارضه قلبی درگذشت.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

آن بیست و سه نفر

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

لشکر خوبان

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی